אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפשר להוריד את מחיר הנפט צילום: גלעד קוולרצ'יק

אפשר להוריד את מחיר הנפט

שינוי בכללי המינוף יכול לעצור את ההשתוללות במחירי הסחורות. קצת היסטוריה יכולה ללמד אותנו על העתיד הקרוב

06.05.2008, 12:28 | גיא לוי

מחירי הנפט והנחושת רשמו אמש שיאים חדשים במהלך המסחר בניו יורק. אנו רוצים לסקור את המתרחש כרגע בקונטקסט היסטורי רחב.

מדד ה-CRB) commodity research bureau), שנחשב למדד המוביל של מחירי הסחורות בעולם, נוסד בשנת 1934. בחינה היסטורית במונחי שינוי שנתיים מראה כי מדד ה-CRB עלה בשנת 2007 ב-29%, עלייה חדה אך לא החדה בהיסטוריה: בשנים 1950-1951 ובשנים 1973-1974 זינק המדד בכ-60%! בכל שנה בהשוואה לתקופות אלו נראית העלייה האחרונה כצנועה יחסית, אך לא כך היא.

מה שמייחד את העלייה האחרונה לעומת העליות הקודמות הוא משך הזמן של המגמה. לעומת משברי האנרגיה הקודמים בהם הגיבו השווקים למחסור שנוצר והתאימו עצמם כך שתוך שנתיים שלוש נבלמה מגמת עליית המחירים, עליית המחירים הנוכחית נמשכת ללא הפוגה מסוף שנת 2001 ועד היום.

בתקופה זו עלה מדד CRB ב120%, מרכיב השמנים והנפט במדד עלה בכ-190% ומרכיב המתכות בכ- 500%!

המלאי העולמי המצוי וכושר היצור הנוכחי אינם מסוגלים בשלב זה לספק את הגידול בביקושים הנובע מגידול חד בכלכלות מתפתחות ובראשן סין והודו אשר הביא לעליה חדה בצריכה. על כן מגיב מדד הCRB בעליות רצופות וימשיך לדעתנו לעשות כך עד אשר תסתיים מגמת הגידול החדה בתוצר ובביקוש העולמי שגדל בשנה שעברה ב-5%.

אבל אין לבטל את החלק הספקולנטי של הריצה המהירה הזאת, מה שמעלה חומר למחשבה לראשי הפד:

במרץ 1980 הגדיל הפדרל ריזרב את הדרישות לביטחונות במסחר בכסף בבורסת הסחורות זאת לאחר ניסיון למניפולציה שבוצע ע"י האחים האנט להשתלט על כל מלאי הכסף בעולם. בתחילת שנות השבעים החליטו האחים לרכוש כסף בכמויות גדולות בשנת 1979 קנו האחים האנט וכמה אילי נפט סעודים 200 מיליון אונקיות כסף – כמות המקבילה לחצי מההספקה העולמית באותה תקופה. בעקבות הרכישות עלה מחיר הכסף מ-5 דולר בתחילת שנת 1979 ל-54 דולר בתחילת שנת 1980.

בניסיון למנוע את השתלטות האחים האנט על המסחר בכסף העולמי ולעצור את הסחרור במחירי המתכות העלה הפדרל ריזרב את דרישת הביטחונות. מכיוון שרכישות האחים האנט היו במינוף גבוה, הם לא יכלו לעמוד בדרישה לביטחונות ונאלצו למכור כסף מהר ובכל מחיר. ב-27 למארס 1980 צנח מחיר הכסף ב-50%: מ-21.62 דולר ל-10.80 דולר. האחים האנט נאלצו להכריז על פשיטת רגל.

מכיוון שחלק גדול ממסחר בסחורות מתבצע ע"י קרנות וגופים פיננסים למטרת ספקולציה ומבוצע במינופים גבוהים, מה תהיה ההשפעה על מחירי הסחורות אם יחזור הפד על הצעד שביצע בשנת 1980?

הכותב הוא מנהל חדר העיסקאות של etrader.co.il – זירת מסחר באופציות, מניות סחורות ומטבעות
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות