אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אורמת טכנולוגיות תקצה לליהמן ברדרס 3 מיליון מניות בהנחה של 10% צילום: שאול גולן

אורמת טכנולוגיות תקצה לליהמן ברדרס 3 מיליון מניות בהנחה של 10%

ברבעון הראשון של 2008 עקפה אורמת טכנולוגיות את התחזיות עם רווח נקי של 10 מיליון דולר. החברה-אם אורמת תעשיות צפויה לרשום רווח הון של 50 מיליון דולר.

11.05.2008, 10:10 | נעמה סיקולר
בעיתוי לא מקרי, שלושה ימים לאחר שהציגה תוצאות חיוביות לסיכום הרבעון הראשון של 2008, וכשהיא חוזרת להיסחר במחיר גבוה, הודיעה אורמת טכנולוגיות, החברה-בת של אורמת תעשיות שבשליטת יהודה ויהודית ברוניצקי, כי סיכמה עם בנק ההשקעות ליהמן ברדרס על הפצת 3.1 מיליון ממניותיה בשוק (6.8% מהון המניות של החברה). בעקבות ההודעה צנחה המניה במסחר בניו יורק ב-7%.

לאחר הקצאת המניות הצפויה להתרחש ביום רביעי הקרוב, ידוללו אחזקותיה של אורמת תעשיות (החברה-אם, הנסחרת בבורסה של תל אביב) באורמת טכנולוגיות ב-4% לכ-56%. על פי הערכות בשוק, המחיר הקובע צפוי להיגזר ממחיר המניה ערב ההנפקה (53.44 דולר למניה), בניכוי הנחה של 10% כמקובל בהנפקות מסוג זה.

ככל הנראה המחיר יעמוד על 48.1 דולר למניה, או 149 מיליון דולר בסך הכל, שצפויים להניב לחברה-אם אורמת תעשיות רווח הון של למעלה מ־50 מיליון דולר. ההערכות לגבי מחיר ההפצה הנמוך ממחיר השוק, הן שהביאו ככל הנראה את המשקיעים למכור את מניות החברה שבידיהן במחיר הנמוך יותר, שבו יוצעו בשבוע הקרוב.

תמורת ההנפקה צפויה לשמש את החברה ביישום יעדיה להגדלת כושר הייצור ב-100 מגה-ואט בשנה הקרובה ולתחזוק, הקמה והשבחה של תחנות הכוח הגיאותרמיות שלה. דרישות התפעול השוטף ותוכניות ההתרחבות דורשות מהחברה לבצע אחת לתקופה גיוסי הון, כאשר גם באוקטובר 2007 ביצעה החברה גיוס במתכונת דומה באמצעות ליהמן ברדרס. אורמת טכנולוגיות רשמה אז רווח הון של 56 מיליון דולר ודיללה את אחזקותיה מ-64% ל-60%.

דו"חות טובים, אך צפויים 

בשבוע שעבר פרסמה החברה דו"חות לא רעים לסיכום הרבעון הראשון של השנה. הדו"חות, שבסך הכל עמדו בציפיות האנליסטים, זכו לתגובה מתונה מזו שלאחר ההודעה על ההנפקה, ומיד לפני שצנחה ב-7% הספיקה לעלות ב-1.8% בשני ימי המסחר שלאחר הדו"חות. אלה הצביעו על עלייה של 12.4% בהכנסות לרמה של 69.4 מיליון דולר, כאשר ההכנסות מתחום החשמל הסתכמו ב-59.5 מיליון דולר - עלייה של 36%, אולם ההכנסות מתחום המוצרים ירדו ב-45.4% לרמה של 9.9 מיליון דולר.

את העלייה בתחום החשמל הסבירה החברה בעליות בהפקת החשמל בארצות הברית, הכנסות מפרויקט בגואטמלה שבו הכירה החברה במהלך הרבעון ועליית מחירים בפרויקט פונה. את הירידות החדות במגזר המוצרים הסבירה אורמת בצבר הזמנות נמוך שקיבלה בשנה שעברה ובפרויקטים שלא לכדי הכרה חשבונאית.

אורמת עברה לרווח תפעולי של 12.4 מיליון דולר ברבעון לעומת הפסד של 2.33 מיליון דולר ברבעון המקביל. בשורה התחתונה עקפה החברה את תחזיות האנליסטים לרווח של 17 סנט למניה, ועברה לרווח נקי של 10.1 מיליון דולר (24 סנט למניה) לעומת הפסד נקי של 5.8 מיליון דולר (0.15 סנט למניה). העלייה ברווח הנקי נבעה מהעלייה בתפוקת האנרגיה ומהתייקרות מחירי האנרגיה, שקיזזו את הירידה בתחום המוצרים.

ממוצע האנליסטים בוול סטריט צפה לה הכנסות של למעלה מ-76 מיליון דולר, כך שהחברה אכזבה בשורת ההכנסות, בעיקר על רקע הירידות במגזר המוצרים. הרבעון המקביל בשנת 2007 היה רבעון חלש עבור אורמת, בעקבות גידול בהוצאות האחזקה והתפעול של חלק מתחנות הכוח, קיטון חד בהכנסות ממגזר החשמל ודחייה בהכרה החשבונאית בהכנסות ממגזר המוצרים.

בסיום הרבעון הראשון יש בקופת החברה מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של 30.7 מיליון דולר לעומת 60.7 מיליון דולר בסוף 2007. גם ברבעון זה רשמה החברה הפרשות כתוצאה מהשקעותיה באיגרות חוב מגובות משכנתאות (ARS), כשהפעם הסתכמה ההפרשה ב-330 אלף דולר בלבד. בסוף 2007 רשמה החברה מחיקה של 8.9 מיליון דולר בגין מכשירים אלה.

"אורמת פחות אטרקטיבית"

"גיוסי הון מהסוג הזה הופכים את אורמת לפחות אטרקטיבית", אומרת האנליסטית גליה מיכלביץ מלידר שוקי הון. "אורמת היא חברה שפעילותה השוטפת דורשת השקעות מסיביות והיקף מימון גבוה, שהוא בעייתי בתקופות כאלה בגלל קשיי הנזילות אבל מחייב את החברה להמשיך ולגייס.

אורמת זקוקה לעוד 380 מיליון דולר להרחבת פעילותה השנה, ולכן זהו לבטח לא הגיוס האחרון. אין דרך אחרת לפעול - אתה חייב או לגייס כסף בתקופות קשות או לשנות את מודל הפעילות שלך ולהוריד את תחזית ההכנסות, או לעצור פרויקטים כמו בתחום הנדל"ן. אם אורמת רוצה להמשיך ולפעול כרגיל, היא חייבת הרבה כסף, ועליו היא משלמת את מחיר המימון היקר וצריכה להתפשר גם מבחינת התזמון וגם מבחינת דילול אחזקותיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות