אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושרה תוכנית לבניית אלף יחידות דיור במקום בה"ד חיל הים בחיפה צילום: גיל נחושתן

אושרה תוכנית לבניית אלף יחידות דיור במקום בה"ד חיל הים בחיפה

לאחר מאבק בן 15 שנים ניצחו הירוקים את החברה הכלכלית חיפה. במקום הבסיס בשכונת בת גלים בעיר תוקם שכונה ירוקה עם מרינה שעתידה לשנות את שוק הנדל"ן החיפאי

15.05.2008, 09:19 | אורי חודי

בשקט ציבורי יחסית אושרה סופית התוכנית לפינוי בסיס חיל הים הסמוך לשכונת בת גלים בחיפה, והקמת שכונת יוקרה במקומו. ועדת המשנה לתכנון ובנייה בחיפה אישרה את התוכנית החדשה, שלדברי גורמים המעורבים בה עתידה לשנות את פני האזור כולו ואף להשפיע על שוק הנדל"ן בחיפה. התוכנית עוברת כעת לעיונה של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

לפי התוכנית, שעלתה לכותרות בשנים האחרונות בעיקר בגלל מאבק הירוקים נגד התכנון לבנות מרינה במקום, ייבנו אלף יחידות דיור ליד בית החולים רמב"ם. השכונה המתוכננת עתידה לשלב בנייה לגובה בבניינים בני 14 קומות ובנייה רוויה של 6-5 קומות. הבניינים הנמוכים יותר יהיו סמוכים לקו המים. השכונה תכלול גם חניה תת־קרקעית, שטחי מסחר ומוסדות ציבור. נוסף על כך מתוכננת טיילת ומרינה קטנה. חלק בלתי נפרד מהתוכנית קובע כי על קו החוף לא תתאפשר תנועת כלי רכב.

השכונה תוכננה על ידי האדריכל בנימין אייזק מחיפה, שהקפיד על שני אלמנטים עיקריים: שדרה ירוקה מרכזית ההולכת ונפתחת בכיוון הים, וטיילת חוף בחזית השכונה.

חשיבות אסטרטגית

"אין עוד שכונה כזו בארץ. האמת, לא בטוח שיש שכונה כזו בעולם", אומר סגן ראש עיריית חיפה והממונה על מינהל הנדסה שמואל גלבהרט, אדריכל ומתכנן ערים במקצועו. "מעבר לאיכויות הייחודיות שלה, זהו אחד המנופים שירימו את שכונת בת גלים ויהפכו אותה למה שהייתה צריכה להיות מזמן — שכונה יוקרתית ומודרנית. גם ערך הבתים השכונה יתחיל לעלות בעקבות התוכנית, ולמעשה, הוא כבר התחיל לעלות. המרינה המתוכננת תעשה בית ספר למרינה בהרצליה".

מהנדס העיר חיפה אריאל וטרמן טוען כי התוכנית היא בעלת חשיבות אסטרטגית לעיר. "שכונת בת גלים נמצאת על הים אולם ערכי הקרקע לא הושפעו מהמיקום. עכשיו זה הולך להשתנות. התוכנית תפתח את הדרך למימוש ואישור שכונה חדשה על החוף. שיווק הקרקע יהווה את המנוף הכלכלי לפינוי הבסיס. לתוכנית כולה יש השפעה חיובית מאוד על כל הסביבה".

סגירת מעגל

אישור התוכניות לשכונה החדשה מהווה סיום מוצלח למאבק של שנים שניהלו הירוקים בחיפה, בהובלתו של גלבהרט, המכהן כיו"ר תנועת הירוקים של חיפה, פעילי ציבור בשכונה, חובבי הספורט הימי וארגוני הסביבה כנגד הקמת מרינה באזור אחר בבת גלים. החברה הכלכלית חיפה קידמה תוכנית לבניית מרינה, וגלבהרט הוביל את המאבק מאמצע שנות ה־90 בטענה שמדובר במרינה של מגדלים לקבלנים ולא של סירות לשייטים.

לדברי מפלגת הירוקים, החברה הכלכלית העמידה מול גלבהרט חזית לוחמת ואף איימה עליו בתביעה משפטית. בסופו של דבר הכריע המועצה הארצית לתכנון ובנייה דווקא בעד הצעתו של גלבהרט, והמליצה על הקמת המרינה בחזית בסיס חיל הים.

"זו סגירת מעגל, רק חבל שהיא עלתה לנו ב־15 שנה וב־15 מיליון שקל שאיבדנו", אומר גלבהרט. "המרינה בחזית הבסיס הופיעה כבר בחלופות הראשונות שהציג פרופ' יגאל צמיר, עורך תוכנית המתאר של חופי חיפה, ורוב הגורמים המקצועיים, כולל הגופים הירוקים, ראו בה חלופה מועדפת".

מדובר צה"ל נמסר: "בימים אלה מתבצעת עבודת מטה של מערכת הביטחון מול משרדי הממשלה הרלוונטיים ועיריית חיפה כדי לבחון את דרכי הפעולה והמימון האפשריות לביצוע העסקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות