אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי דירות בהרצליה מציגים: תוכנית החלוקה צילום: אוראל כהן

בעלי דירות בהרצליה מציגים: תוכנית החלוקה

הביקוש הגבוה לדירות בהרצליה מצד פליטי תל אביב וסטודנטים של המרכז הבינתחומי, הביא בעלי דירות רבים לחלק את הנכס שבבעלותם - בניגוד לחוק

19.05.2008, 08:08 | דותן לוי

תופעת פיצול הדירות מתחילה להרים את ראשה גם באזורים אחרים בארץ מלבד תל אביב, גבעתיים ורמת גן, ומסתמן כי העיר המובילה את המגמה באזור השרון היא הרצליה.

גורמים בעירייה מסרו ל"כלכליסט" כי לאחרונה טיפלו מחלקת הפיקוח של הרצליה והתובע העירוני בכ־30 תלונות נגד בעלי דירות מחולקות וההערכה היא כי בפועל מדובר בתופעה רחבה יותר. לדברי דניאלה פוסק, מהנדסת עיריית הרצליה, מרבית התיקים שמונחים בימים אלו לטיפול העירייה הגיעו בעקבות תלונות של שכנים.

הביקושים לדירות מחולקות במרכז העיר מגיעים בעיקר מצעירים אחרי צבא - פליטים של מחירי השכירות הגבוהים בתל אביב - ומבני המגזר הרוסי שמבקשים לגור בערים שנחשבות לבעלות אוכלוסייה טובה אולם אפשר לשמור בהן על תקציב נמוך.

"משפחות עם ילדים לא יגורו בדירות כאלה", אומר נורי יוסף מסניף אנגלו־סכסון הרצליה, ומוסיף כי ככל שהדירה נמצאת במקום ראשי יותר, שיקולי התחבורה הציבורית הופכים אותה למתאימה יותר לחלוקה. נוסף על כך, התפתחות המרכז הבינתחומי המרכז כ־4,500 סטודנטים מוסיפה על הביקושים.

פרה חולבת

"בניגוד לשלוש השנים האחרונות, מגמת הביקוש בתחום הנדל"ן מגיעה כעת לא רק לנכסי היוקרה אלא גם לנכסים הזולים יותר", אומר המתווך חגי גנש מסוכנות טופ נכסים. הוא מעריך כי התשואה לדירה מחולקת בעיר היא כ־2%-8% בשנה, לעומת תשואה של 3%-4% לדירה לא מחולקת.

הראשונים שהחלו לפעול בזהירות בשוק הדירות המחולקות בהרצליה היו מתווכים, והרוכשים הפרטיים באו בעקבותיהם. "במקביל לשוק ההשכרות התפתח גם שוק של יזמים קטנים שרוכשים נכס רגיל מחלקים אותו ומוכרים ברווח גבוה", אומר גנש. עם זאת, בכל הנוגע למכירת הדירות — הדעות חלוקות. "אין שום סיבה למכור דירה מחולקת שעובדת. זו פרה חולבת שרק מניבה רווחים", אומר יוסף.

רוב הדירות המחולקות בעיר הן דירות 3 חדרים בשטח של 100-80 מ"ר, שנרכשו בכ־200 אלף דולר. הוצאות השיפוץ נאמדות ב־50-40 אלף דולר נוספים ומחירי הנכסים שעברו חלוקה מגיעים כבר ל־320-300 אלף דולר. גורם בתחום הנדל"ן המקומי מספר כי לאחרונה הגיעה אליו לקוחה תושבת העיר, שביקשה למכור דירה מחולקת ב־310 אלף דולר, כשנתיים לאחר שרכשה אותה ב־180 אלף דולר.

דירות מפנקות

עם זאת, בניגוד למצב בתל אביב שמאפשר להשכיר גם דירות במצב תחזוקתי ירוד, בהרצליה מדובר בדירות משודרגות. "מרבית הדירות המחולקות עברו שיפוץ והן במצב חדש", אומר גנש. גם גודל הדירות נראה מפנק בהשוואה לתל אביב — 30 מ"ר ליחידה לעומת 20-15 מ"ר בתל אביב. מחיר השכירות ליחידה כזו הוא 2,700-2,500 שקל לחודש, בדומה למחירים הנהוגים בתל אביב עבור יחידות קטנות יותר.

בתוך כך, יש לזכור כי רכישת דירה וחלוקתה הם מהלכים בלתי חוקיים. הרשויות כבר לא עוצמות עין, בייחוד בבניינים שבהם השכנים מתלוננים. לאחרונה ניתן פסק דין שבו הרשיע בית המשפט שני בעלי דירה מגבעתיים בעבירה על חוק התכנון והבנייה. "מרבית רוכשי הדירות שוכחים כי הדבר לא חוקי", אומר גנש. "הם מתלהבים מהתשואות ונשאבים לתוך

טיפים לחלוקת דירה

  • רצוי לבחור דירה עם כמה כיווני אוויר, כדי שבכל דירה יהיו מספיק חלונות ואוורור.

  • באזור של אוכלוסיה מבוגרת רצוי לבחור בדירת קרקע, כדי שהדיירים החדשים לא ייתקלו בוותיקים.

  • באזור של סטודנטים אפשר לבחור גם בקומות השלישית והרביעית.

  • רצוי לבחור בניין שבו מרבית הדיירים גרים בשכירות, וכך הסבירות שיתלוננו בעירייה נמוכה יותר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות