אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"משבר המזון העולמי טומן בחובו גם הזדמנויות עסקיות" צילום: גדי קבלו

"משבר המזון העולמי טומן בחובו גם הזדמנויות עסקיות"

מספר אנליסטים סבורים כי העלייה במחיריהם של מספר מוצרי יסוד מעודדת יזמים לאתר ולהשקיע בפתרונות יצירתיים לבעיה לייעל את החקלאות, על מנת להביא לירידה במחירם של מוצרי מזון בסיסיים כמו אורז וחיטה

18.05.2008, 16:22 | סוכנויות הידיעות
העלייה במחירי המזון בעולם בחודשים האחרונים, שגרמה למשבר גלובאלי המאיים לדרדר 100 מיליון בני אדם נוספים לחרפת רעב, מדיר שינה מעיניהם של רבים. אף על פי כן, מספר אנליסטים סבורים כי העלייה במחיריהם של מספר מוצרי יסוד טומנת בחובה גם הזדמנויות עסקיות משום שהיא מעודדת יזמים לאתר ולהשקיע בפתרונות יצירתיים לבעיה.

ג'ואל מונקיר, מומחה להיסטוריה של הכלכלה מאוניברסיטת נורת'ווסטרן בארה"ב סבור כי בשל עליית מחירי המזון "יוזמות עסקיות שבעבר נחשבו לבלתי רווחיות נתפסות, דווקא עכשיו, כבעלות פוטנציאל להפקת רווח".

בעשורים האחרונים הדירו יזמים בארה"ב ואירופה - שני השווקים הגדולים ביותר לטכנולוגיות חדשות - את רגליהם משוק החקלאות בשל מחירי המזון הנמוכים. אולם כעת, כאשר מחירי המזון הגבוהים עשויים להפוך לבעיה ארוכת טווח, נראה כי הם מביאים עימם הזדמנויות חדשות הנובעות מהצורך לייעל את החקלאות ולהביא בסופו של תהליך לירידה במחירם של מוצרי מזון בסיסיים כגון חיטה ואורז.

מחקרים שנערכו בארצות הברית מעידים על כך כי דווקא בשנות ה- 30 של המאה הקודמת - בעוד ארצות הברית הייתה שרויה בעיצומו של המשבר הכלכלי הגדול ומחירי המזון שברו שיאים – חקלאים רבים נטו לאמץ טכנולוגיות חדשות על-מנת להגדיל את היעילות ולצמצם את הוצאותיהם. יזמים אשר זיהו את המגמה השקיעו בפיתוח ציוד חקלאי מתאים וזרעים אשר הצריכו פחות השקעה בגידולם. כתוצאה מכך הפך, בין השאר, השימוש בטרקטורים ממונעים לשכיח על חשבונן של מחרשות הנגררות על-ידי בעלי-חיים.

בשנים האחרונות התמקדו יזמים רבים בפיתוח מקורות אנרגיה חלופית, המיועדים לצמצם את כמויות האנרגיה הדרושות להפקתו, עיבודו והעברתו של מזון ממקום הגידול לנקודות המכירה. כעת, עם זאת, צפויים יזמים רבים להתמקד בהפקת המזון עצמו.

"עלינו לעשות את כל המאמצים בהגברת יעילותן של חוות חקלאיות", אומר ויליאם דייר, ביולוג מאוניברסיטת מונטנה בארצות הברית. בין השאר צפויים יזמים ומומחים להתמקד בפיתוח דרכים לניצול יעיל יותר של מים וחומרי דישון, וכן בפיתוחם של זרעים עמידים יותר.

עם זאת, פול רומר, מומחה לתאוריות צמיחה כלכלית מציין שנהירתם של יזמים לתחום הפיתוח החקלאי עשויה להיות קצרת ימים. "ככל שהפרס גדול יותר, כך המרדף אחריו גדול יותר" אומר רומר. "הרווח על ההשקעה צפוי לרדת ככל שיזמים רבים יותר מתמקדים במגזר מסוים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות