אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל טנדם קפיטל: הקרנות הזרות יציעו דמי ניהול ועמלות נמוכים מהמקומיות צילום: בועז אופנהיים

מנכ"ל טנדם קפיטל: הקרנות הזרות יציעו דמי ניהול ועמלות נמוכים מהמקומיות

ארז ברית בשיחה עם "כלכליסט": אם הבנקים ימכרו רק קרנות של גופים עימם יש להם הסדר הפצה, המגוון למשקיע הפרטי לא יהיה גדול וכך גם הרווח הצרכני שלו מהתיקון לחוק

27.05.2008, 07:56 | ענת ציפקין

תיקון 13 שעדיין לא אושר יאפשר הפצת קרנות נאמנות זרות למשקיע הפרטי. הבנקים ובראשם בנק הפועלים כבר נערכים לכך. כיום, בתי השקעות ובנקים ישראליים יכולים לשווק קרנות נאמנות זרות רק לגופים המוסדיים. מדובר בקרנות שהמנהלים שלהן יושבים על פי רוב במדינה בה הכסף מושקע. קרנות הנאמנות הזרות מושוות על פי רוב לקרנות הנאמנות הישראליות המשקיעות בחו"ל.

כיצד יראה שוק קרנות הנאמנות שלאחר אישור תיקון 13? האם מדובר בבשורה למשקיע הישראלי ומהו הערך המוסף עבורו?

"כלכליסט" בדק כיצד ישפיע תיקון 13 על המשקיע הפרטי עם ארז ברית, מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל.

האם יש הבדל מהותי בין קרן נאמנות זרה לישראלית?

ברית : "באופן מהותי, הכלי הוא אותו כלי. הבדלים מתחילים כמובן במנהל הקרן וממשיכים בדמי הניהול שהם על פי רוב גבוהים יותר בקרנות הישראליות המשקיעות בחו"ל הגובות כ-3% בממוצע לעומת 1.5% שגובות הזרות. ללקוחות מוסדיים יש על פי רוב הטבה נוספת בהיקף דמי הניהול.

מעבר לכך, יש עמלת קניה ומכירה, מכיוון שהרכישה חייבת לעבור דרך חבר בורסה באם קרן הנאמנות רשומה בישראל. עמלה זו מסתכמת בכ-0.2% ולה מתווספת עמלה נוספת של עד 0.3% עבור הברוקר בחו"ל. בקרב קרנות נאמנות זרות, מדובר על עמלות קניה ומכירה נמוכות בכ-50% כי מדובר בגופים מאוד גדולים הנהנים מיתרונות לגודל בהתקשרותם עם הבורסות הזרות בהן הן פועלות".

מה הערך המוסף עבור המשקיע הפרטי כאשר התיקון יואשר?

ברית: "נושא עמלת ההפצה הוא קריטי, ותידרש לו התייחסות בתיקון החוק. הבנקים הם המשווקים הגדולים ביותר של קרנות נאמנות בארץ, ורוב המשקיעים הפרטיים מנהלים את כספם דרך הבנקים, שגובים עמלת הפצה שגובהה 0.8% ( מתוך דמי הניהול ). כיום בנקים לא גובים עמלות הפצה מקרנות נאמנות זרות.

"אם המצב לא ישתנה, לבנקים לא יהיה תמריץ לשווק קרנות זרות. אך אם לקרנות הזרות תקבע עמלת הפצה גבוהה יותר, עלול מאידך להווצר מצב בו יעדף הבנק לשווק את הקרן הזרה על פני הקרן המקומית. בהנחה שבעיה זו תפתר הרי שמבחינת המשקיע הפרטי מדובר בהגדלה משמעותית של היצע המכשירים הפיננסיים העומדים לרשותו. יש לציין כי משקיע הקונה קרן נאמנות ישראלית משלם בשקלים. משקיע הקונה קרן נאמנות זרה משלם במט"ח, מכאן שצריך לשלם עמלת המרה (במידה והמיר שקלים למטבע זר) ובנוסף לשלם עמלת רכישה של 0.25% בממוצע אך עדיין יש יתרון לקרנות הזרות בכל הקשור לעלויות."

איך אני כמשקיע פרטי אמור להרוויח מהיצע העתידי של קרנות נאמנות זרות בארץ?

ברית: "הערך המוסף למשקיע הפרטי יבוא לידי ביטוי בהתאם למדיניות הבנקים. אם הבנקים ימכרו רק קרנות מגופים עימם יש להם הסדר הפצה, המגוון למשקיע הפרטי לא יהיה גדול. אך אם הבנקים יערכו הסכמים עם כמה שיותר קרנות נאמנות זרות, ויתפרו ללקוח את התיק הטוב ביותר עבורו, הלקוח ירוויח מהתיקון לחוק".

האם יש היום רף כניסה להשקעה בקרנות נאמנות זרות, והאם המצב ישתנה?

ברית: "במרבית קרנות הנאמנות גם הישראליות וגם הזרות אין מינימום כניסה".

מהן קרנות הנאמנות הזרות הפועלות כיום בארץ?

ברית: "מדובר בגופים בודדים. קרנות הנאמנות אינווסקו מיוצגות על ידי אקסלנס. קרנות הנאמנות פיוניר מיוצגות ע"י IBI. אנחנו, טנדם קפיטל מייצגים בין היתר את קרנות הנאמנות של הבנק ABN AMRO , FORTIS וקרנות הנאמנות של OYSTER. לבית ההשקעות תמיר פישמן שיתוף פעולה עם AXA וקבוצת פורום מייצגת את קרנות הנאמנותVanguard ו-Wellington.

האם יש הבדל בתשואות בין קרנות נאמנות זרות לבין קרנות נאמנות ישראליות המשקיעות בחו"ל?

 

ברית: " בשנים האחרונות השווינו בין קרנות נאמנות ישראליות שמשקיעות בחו"ל, לבין הקרנות המקבילות הזרות. בדקנו קרנות בעלות אותם מאפיינים : פעילות באותו איזור גיאוגרפי, או מדיניות השקעה זהה, ומצאנו הפרשים בתשואות לטובת הזרות שהגיעו גם ל-20%, במיוחד בשווקים תנודתיים כמו השווקים המתפתחים. הסיבות לכך הן איכות הגוף המנהל, גודלו, והניסיון רב השנים של מנהל הקרן בניהול השקעות בחו"ל. מדובר בגופי ענק. בקרב הקרנות הישראליות, נסיונו של מנהל הקרן בהשקעות בחו"ל מסתכם לרוב בשנים בודדות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות