אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר לקריאה ראשונה: פטור ממס הכנסה על מלגות לסטודנטים צילום: תומריקו

אושר לקריאה ראשונה: פטור ממס הכנסה על מלגות לסטודנטים

התנאי לקבלת הפטור הוא כי הסטודנט לא יעסוק בתקופת לימודיו בעיסוק אחר מלבד מחקר

27.05.2008, 14:51 | שאול אמסטרדמסקי

ועדת הכספים אישרה אתמול (ג') לקריאה ראשונה שורה של הצעות חוק שמטרתן הענקת פטור ממס הכנסה על מלגות שניתנות לסטודנטים.

על פי הצעות החוק, מלגה תיחשב ככספים הניתנים מטעם המוסד האקדמי לסטודנט בצורת מענק, פרס או פטור כספי מתשלום שכר הלימוד לצורך קיומו בתקופת הלימודים. התנאי לקבלת הפטור הוא כי הסטודנט לא יעסוק בתקופת לימודיו בעיסוק אחר מלבד מחקר.

הצעות החוק יחולו הן על סטודנטים בתואר ראשון והן בתארים מתקדמים. יזמו אותן חברי הכנסת אלכס מילר וסטס מיסז'ניקוב, גלעד ארדן ואבישי ברוורמן ואורית נוקד ורונית תירוש.

ההצעות אושרו למרות התנגדותה של רשות המסים. זו טענה כי המלגות הן הכנסות לכל דבר, משום שהסטודנטים מייצרים קניין רוחני עבור האוניברסיטאות, ולכן הכנסה זו חייבת במס.

בדיון הוצג מחקרו של ד"ר דן בן-דוד מאוניברסיטת תל אביב, בו נקבע כי מאמצע שנות ה-70, כמעט שלא השתנה מספרם המוחלט של אנשי סגל בכירים באוניברסיטאות, למרות גידול של 355% במספר התארים לתושב.

עוד נקבע במחקר כי אחוז דו ספרתי מבין המדענים הישראלים המובילים עובדים כיום במשרה מלאה באוניברסיטאות בארצות הברית. בתחום מדעי המחשב, למשל, כ-33% מהמדענים הישראלים הועסקו ב-2007 באוניברסיטאות בארצות הברית.

מיסז'ניקוב, המשמש יו"ר ועדת הכספים, אמר בדיון: "אישור הצעת החוק מהווה צעד חשוב לטובת הסטודנטים בישראל, שעל חשיבות לימודיהם ומחקרם אין עוררין".

ארדן הוסיף כי "בריחת המוחות בישראל נהפכה למגיפה המסכנת את עתיד המדינה". ח"כ תירוש ציינה כי "עתידה של מדינת ישראל טמון באיכות ההון האנושי שיפעל בה בעתיד, ולכן יש לעשות כל שניתן לעידודם וקידומם של תלמידי האקדמיה בכלל והמחקר בפרט על מנת למנוע בריחת מוחות".

shaul.amsterdamski@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות