אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"השתלטות עוינת מצליחה יותר מידידותית" צילום: בלומברג

"השתלטות עוינת מצליחה יותר מידידותית"

מיוחד ל"כלכליסט": קלוד דיון, בכיר מחברת הייעוץ היי גרופ ומומחה למיזוגים ורכישות בדק מאה עסקאות וגילה כי 50% מהן לא יצרו ערך למשקיע. למנכ"לים הוא מציע: להיזהר מביטחון עצמי מופרז

29.05.2008, 07:15 | ענת ציפקין

למרות השלכותיו של משבר הסאב-פריים על הנגישות לאשראי, מיזוגים ורכישות נותרו אחד הכלים הבטוחים ביותר באסטרטגיית הצמיחה של ארגונים, אך מדובר גם במשחק מסוכן שיכול להסתיים במפח נפש לבעלי המניות.

חברת הייעוץ הבינלאומית היי גרופ קיימה מחקר משותף עם אוניברסיטת סורבון מצרפת בסוגיה זו. המחקר בדק את מאה עסקאות המיזוג והרכישה הגדולות באירופה בשלוש השנים האחרונות, וכלל ראיונות עם 200 מנהלים אירופים בכירים ו-300 עובדים אשר התנסו בכך.

בראיון ל"כלכליסט" מסביר קלוד דיון, שותף בכיר בהיי גרופ, מהם הסיכונים הגלומים בעסקאות אלו ומעניק עצות לחברות הרוצות להיכנס לתהליך. להיי גרופ 89 משרדים ב-47 מדינות שבהם מועסקים כ-2,000 יועצים. בישראל יש לחברה נציגות בניהולו של זיו גפן.

מהו אחוז העסקאות שהתבררו בדיעבד כ"לא מוצלחות"?

"'עסקאות 'לא מוצלחות' מוגדרות כעסקאות שלא יצרו ערך למשקיע. על סמך המחקר שערכנו, התברר כי 10% מהעסקאות לא יצרו ערך למשקיע, 50% לא יצרו ערך אך גם לא הפסידו, 30% יצרו ערך מסוים ורק 10% יצרו ערך גבוה מאוד. השתלטות עוינת מצליחה יותר מהשתלטות ידידותית, מכיוון שהיא מהירה יותר, ברורה יותר וממוקדת יותר. ככלל, רצוי לעשות את המיזוג כמה שיותר מהר, וכמה שיותר ממוקד".

מהן הסכנות הגדולות שאורבות לחברות בתהליכי מיזוג ורכישה?

"ביטחון עצמי מופרז. רוב החברות נוטות לבדוק את הסינרגיה אך שוכחות להתמקד בסיכונים. הקושי האמיתי זה לשכנע מנהלים לטפל בנכסים הלא מוחשיים, כי רובם מייחסים להם פחות חשיבות. רוב החברות פונות להליכי מיזוג ורכישה מתוך רצון לצמוח, אך כאשר הן עורכות בדיקות נאותות, 93% בודקות היבטים פיננסיים, 55% בוחנות מערכות מידע, 41% מתמקדות ביכולות ניהוליות ורק 27% בוחנות התאמה תרבותית ו-22% בודקות את משאבי האנוש".

התאמה תרבותית

דיון מסיק מכך שיש לבצע יישור קו ואינטגרציה בין הנכסים המוחשיים והנכסים הלא מוחשיים של החברות המתמזגות, ומשוכנע כי "יש לבצע ניצול מרבי של שלב בדיקות הנאותות - ולנצל את הזמן שבין ההודעה על המיזוג לבין המיזוג בפועל, כדי לבצע ביקורת מלאה, בעיקר של הנכסים הלא מוחשיים". הוא גם ממליץ לבדוק את ההתאמה התרבותית בין שתי החברות המתמזגות, ומיהם המנהיגים שיכולים להוביל את המהלך. "מנכ"לים חייבים להכיר בעובדה שהתפקידים הנדרשים במסגרת מיזוג הם בדרך כלל ברמה או שתיים מעל תפקידם בשגרה".

אילו מיזוגים מועדים לכישלון?

"בתהליך כזה, תמיד רצוי שיהיה צד אחד בעל משקל כבד יותר, ולכן לחברות בעלות אותו גודל שמתמזגות יחדיו יש סיכוי להיכשל".

מה קורה בחברות הממוזגות יום לאחר החתימה על ההסכם?

"בסביבת המנכ"ל יש התרגשות. מבחינתם, התהליך הושלם והפרויקט נגמר. תמו הלילות הארוכים של ההתדיינות המשפטית. אבל אצל האנשים בשטח, העובדים, מתחילה תקופת האי־ודאות. אלה מחכים לדעת מה יעלה בגורלם והאם יפוטרו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות