אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי האג"ח של טופספין מכבים את האור

מחזיקי האג"ח של טופספין מכבים את האור

בין המחזיקים, שדורשים פרעון מיידי של איגרות החוב: אנליסט, מנורה, אי.בי.אי, ילין לפידות וגאון

04.06.2008, 07:14 | הדר רז

טופספין מדיקל ממשיכה להסתבך: שלשום, באסיפה מיוחדת, החליטו בעלי האג"ח שלה לדחות את ההסדר שהציעה החברה, וקבעו כי התרחש אירוע של חדלות פירעון (Default). ההחלטה מקבעת את המצב הנוכחי, שבו חייבת החברה להחזיר לבעלי האג"ח שלה כ-52 מיליון שקל בסוף נובמבר 2009. אם טופספין לא תציע הסדר חלופי שיהיה מקובל על מחזיקי האג"ח, הפרשה עלולה להיגרר לבית משפט.

טופספין היא חברה לפיתוח מוצרים רפואיים. בעלי המניות העיקריים בחברה הם: פיטנגו (13.23%), ישראל סיד (11.82%), גיזה (10.4%) וג'ונסון אנד ג'ונסון (9.48%). בנובמבר 2006 גייסה החברה משורה ארוכה של משקיעים מוסדיים בישראל 50 מיליון שקל באג"ח להמרה. באפריל האחרון הודתה טופספין בכישלון מוצר הדגל שלה, צנתר ההדמיה, והפסיקה את שיווקו. מהלך זה גרר צמצום של 40% בכוח האדם, הקטנה מהותית של הוצאות המחקר והפיתוח ובדיקת אפשרויות לפירעון האג"ח.

לטופספין אין הכנסות משמעותיות וקופת המזומנים הכילה בסוף מרץ כ-33 מיליון שקל. לאור הקשיים שבהחזר החוב, הציעה החברה לבעלי האג"ח הסדר חובות שכלל תמורה של 18 אגורות במזומן וארבע מניות רגילות של החברה בשווי כולל של 19 אגורות, תמורת כל שקל של איגרת חוב.

באסיפה שהתקיימה השתתפו בעיקר משקיעים מוסדיים, המחזיקים בכ-46% מהאג"ח. 99.6% מהם התנגדו להסדר שהציעה טופספין, וכאמור הוחלט פה אחד על חדלות פירעון. נאמן בעלי האג"ח, רו"ח גיורא לופטיג מ-BDO זיו האפט נאמנויות, אמר ל"כלכליסט" כי אם ההצעה המשופרת לא תתקבל, יצביעו מחזיקי האג"ח על פירעון מיידי שלהן. "ככל הנראה, לטופספין אין את האמצעים לשלם את הסכום, ואז נלך לבית משפט", אמר הנאמן.

אחד מבתי ההשקעות שמחזיקים באג"ח של טופספין הוא אנליסט, שקופותיו מחזיקות נכון להיום כ-3.5 מיליון שקל ערך נקוב, בשווי נוכחי של כ-700 אלף שקל. מאנליסט נמסר כי "רכישת האג"ח להמרה של טופספין נעשתה בידיעה ברורה כי מדובר במניה המגלמת בתוכה סיכון וסיכוי, וכך הוערכה אג"ח זו במסגרת ניהול הסיכונים של תיק ההשקעות. בתחילת דרכה הערכנו כי לחברה פוטנציאל רב, אך כיום, לאור ההתפתחויות אנו מעריכים שהדרך למקסם את שווי האג"ח היא פירוק וחלוקת העודפים לבעלי האג"ח". יש לציין כי גופים מוסדיים רבים מחזיקים באג"ח של טופספין.

ל"כלכליסט" נודע, כי החברה שלחה לאסיפה את המנכ"ל ירון טל ואת סמנכ"ל הכספים אייל קולקה, שלוו בסוללת עו"ד. משתתפים באסיפה הביעו תמיהה על היעדרם של דירקטורים ונציגי הנהלה נוספים. אחד מהם אף אמר כי "הרצון של החברה להתחיל בפיתוח מוצר חדש לתחום האורולוגיה, יביא לצריכה נוספת של מזומנים ויקשה עוד יותר על החזר החוב". טופספין הונפקה לפני 3 שנים ומאז איבדה יותר מ-92% מערכה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות