אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: חברת הסלולר מירס שוב מעוררת עניין צילום: אוראל כהן

בלעדי: חברת הסלולר מירס שוב מעוררת עניין

מפעילת הסלולר הקטנה בישראל מושכת רוכשים פוטנציאליים. שתי קרנות השקעה נפגשו עם נשיא מוטורולה והביעו עניין ברכישת החברה. מוטורולה בתגובה: הנושא אינו עומד על הפרק

05.06.2008, 07:04 | אמיר טייג

חברת הסלולר מירס שוב מעוררת עניין מחודש לרוכשים פוטנציאליים. ל"כלכליסט" נודע כי בשבועות האחרונים פנו כמה גורמים למוטורולה, בעלת השליטה במירס, והביעו עניין ברכישת השליטה במפעיל הסלולר הקטן בישראל. עוד נודע כי לפחות שתי קרנות השקעה פרטיות זרות נפגשו לאחרונה עם אלישע ינאי, מנכ"ל מוטורולה ישראל ויו"ר מירס, והביעו עניין ברכישת השליטה בחברה. גורמים בשוק מציינים כי אחת הקרנות היא פרובידנס האמריקאית, שמחפשת כבר תקופה ארוכה השקעות בישראל, ובעבר היתה קרובה לרכוש נתח מסלקום. פרובידנס אף הוזכרה בעבר כמועמדת לרכוש את השליטה בחברת הכבלים HOT וביצעה לה בדיקת נאותות.

ממוטורולה ישראל נמסר בתגובה כי הנושא אינו עומד על הפרק. מפרובידנס לא נמסרה תגובה עד מועד פרסום הידיעה.

מירס היא מפעיל הסלולר האחרון בעולם שעדיין מצוי בבעלות מוטורולה, לאחר שבעשור האחרון מכרה את כל האחזקות שהיו לה במפעילים בעולם והתמקדה בפיתוח טכנולוגיות וציוד תקשורת. במסגרת מהלך אסטרטגי זה מכרה מוטורולה ב־2001 את יתרת אחזקותיה בפלאפון (50%) לקרן שמרוק, שמכרה אותם לאחר מכן לבזק ב־2004. באופן מעט מוזר, עד היום לא מכרה מוטורולה העולמית את מירס. העסקה האחרונה שבה היתה מירס מעורבת היתה ב־2005, לפי שווי של 201 מיליון דולר. במסגרת עסקה זו רכשה מוטורולה 33% מהחברה מידי אמפל תמורת 67 מיליון דולר, ועוד 22 מיליון דולר בדיבידנדים. כך הגיע לאחזקה של 100% בחברה.

טכנולוגיה מיושנת

מירס פועלת בטכנולוגיה המוגדרת בשוק הסלולר כמי שאבד עליה הכלח (iDEN), ומספר לקוחותיה נמוך יחסית, כ־450 אלף בלבד. למרות זאת, החברה מעוררת עניין רב בקרב משקיעים, בעיקר בשל פוטנציאל הצמיחה שלה. למירס אתרי אנטנות המכסים את כל הארץ וקהל לקוחות המייצר לה רווח יציב. עם לקוחות אלה אפשר למנות למשל את מערכת הביטחון, לאחר שב־2005 זכתה החברה במכרז צה"ל לאספקת שירותי סלולר ל־40 אלף מנויים. עבור משקיע הרוצה להיכנס לתחום הסלולר בישראל מדובר בנקודת זינוק טובה, שממנה הוא יכול להמשיך ולשמש חלופה תחרותית לשלוש חברות הסלולר הגדלות.

אחד הגורמים אשר משקפים פוטנציאל זה של מירס הוא טכנולוגיית ה־WiMax. זה כשנה מנסה מירס לשכנע את משרד התקשורת לתת לה עדיפות במכרז התדרים, שבאמצעותו תוכל החברה להיכנס לטכנולוגיה זו. בחודשים האחרונים אף עורכת החברה ניסוי בטכנולוגיית ה־WiMax במרכז הארץ. לפני יומיים אירחה החברה את שר התקשורת אריאל אטיאס והציגה בפניו את יכולותיה הטכנולוגיות.

מחליפים את הרשת

מנכ"ל החברה אברשה בורשטיין התחייב בפני השר כי "מירס מתחייבת להקים רשת WiMax בפריסה כלל ארצית בתוך 12 חודשים מרגע קבלת התדרים". בורשטיין העריך שהיקף ההשקעה בהקמת הרשת יעמוד על 150-200 מיליון דולר. עוד הבטיח בורשטיין כי אם תזכה מירס במכרז התדרים, תספק שירותי גלישה סלולריים וזמן אוויר במחיר הנמוך ב־25%-30% מהמחיר שמציעות חברות הסלולר.

במסגרת תצוגת הטכנולוגיה, הראתה מירס גם את היכולות של הרשת העתידית לספק שירותי גישה לאינטרנט במהירות גבוהה יחסית, המאפשרת אספקת שירותי טלוויזיה על פי דרישה (VOD). הטכנולוגיה, בצד הנכסים הנוספים של מירס, מעוררת עניין רב אצל קרנות ההשקעה, שכן הדבר מהווה קיצור דרך משמעותי לכל גורם שירצה להתחרות בענקי הסלולר המקומיים. לפי המסתמן, נעתר משרד התקשורת לבקשת מירס והוא רואה בה מועמדת ראויה לזכייה במכרז התדרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות