אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נעצר מכרז ענקי להקמת תחנות כוח סולריות בנגב צילום: מאיר אזולאי

נעצר מכרז ענקי להקמת תחנות כוח סולריות בנגב

מינהל מקרקעי ישראל לא יקצה את הקרקע באשלים שעליה מתוכננות לקום תחנות הכוח. התנאים למכרז, שהיקפו 700 מיליון דולר, כבר פורסמו, אך חוב של 40 מיליון שקל מעכב את הפרויקט

05.06.2008, 07:12 | גיא מי־טל

מינהל מקרקעי ישראל לא יקצה למשרד התשתיות את הקרקע באשלים שבנגב שעליה אמורות לקום שתי תחנות כוח סולריות בהשקעה של 700 מיליון דולר. ראש המינהל יעקב אפרתי הודיע במכתב לשר התשתיות בנימין בן אליעזר כי "הקרקע אינה משוחררת מדרישת הסוכנות היהודית, ולכן לא נוכל להקצותה בשלב זה". המכתב נשלח בתגובה לבקשת משרד התשתיות להאיץ את הקצאת הקרקע באשלים במקביל לשלב המתקדם שבו מצוי המכרז להקמת התחנות.

התעקשות הסוכנות היהודית על הזכויות בקרקע נובעת מהשקעה כספית שביצעה בקרקע באשלים לצורכי חקלאות, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. השקעה זו, שחלקה ניתן כהלוואה, לא הוחזרה עדיין, ותאבד אם הקרקע תועבר לצורך הקמת תחנות הכוח.

לפני כשבועיים קיימו במשרד האוצר והתשתיות כנס מיוחד בעקבות פרסום תנאי הסף, לפני כשלושה חודשים, למכרז הבינלאומי להקמת שתי תחנות כוח בטכנולוגיה תרמו־סולרית, שיהיו בעלות כושר ייצור של 250 מגה־ואט. מדובר במכרז הגדול ביותר בשיטת ה־PPP שפורסם על ידי המדינה במשק האנרגיה, והוא מעורר עניין רב בקרב חברות בינלאומיות רבות. החברה שתזכה במכרז תתכנן, תממן, תקים ותפעיל את שתי התחנות במשך 25 שנה, ובתום התקופה תעביר את התחנות לידי המדינה (שיטת BOT). היקף הפרויקט כולו, כאמור, כ־700 מיליון דולר. נוסף על כך, מכרז להקמת תחנת כוח פוטו־ולטאית בעלת כושר ייצור של 15 מגה־ואט (עם אופציה ל־15 נוספים) צפוי להתפרסם בקרוב.

הפרויקט הייחודי ישתרע על שטח של כ־4,000 דונם באתר אשלים שבנגב, שיוכל להכיל את הקולטים והלוחות הסולריים המיוחדים. הקרקע שהסוכנות מסרבת לשחרר נמצאה מתאימה הן מבחינת השטח הנרחב הדרוש והן מבחינת עוצמת קרינת השמש הנחוצה לתחנת כוח סולרית.

בסוכנות היהודית אמרו כי "הסוכנות היהודית השקיעה באמצעות תרומות מיהדות העולם ביישוב אשלים כ־40 מיליון שקל בשנים האחרונות. כמקובל, לאחר פירעון החוב, תסכים הסוכנות היהודית להקצות למינהל מקרקעי ישראל את הקרקע לטובת הקמת תחנת הכוח הסולרית לרווחת האזור". משרד התשתיות: "כשתתקבל הודעת מינהל מקרקעי ישראל נתייחס אליה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות