אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אורנה ברי: "חברות רב לאומיות עוצרות גיוס עובדים בישראל בגלל משבר הדולר" צילום: צביקה טישלר

אורנה ברי: "חברות רב לאומיות עוצרות גיוס עובדים בישראל בגלל משבר הדולר"

אלישע ינאי, מנכ"ל מוטורולה אמר כי כבר כיום, ברמת הדולר הנוכחי, עלות עובד הייטק מקבילה לעלות עובד בארצות הברית. עם זאת הוסיף ינאי כי "תעשיית ההי טק בישראל תמשיך לפרוח ולהצליח ללא קשר לזהות ראש הממשלה, שר האוצר והנגיד"

07.06.2008, 12:43 | אסף גלעד ומאיר אורבך

"נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לגבי שנת 2007 מרשימים, אך עלינו לוודא שירידת שער הדולר לא תיפגע בהישג הזה גם בשנת 2008", אומרת לכלכליסט אורנה ברי, יו"ר איגוד קרנות ההון-סיכון (IVA).  "אני יודעת על חברות רב לאומיות שמנעו גיוסי עובדים נוספים לפרויקטים ממומנים, לכן דרושה התערבות דחופה של הממשלה בעניין שער הדולר".

"בטווח הרחוק יותר מעיבות על ההישגים הללו גם מצבה של ההשכלה הגבוהה, המחקר האקדמי והמפעלים הייצרניים", הוסיפה ברי. "עלינו לדאוג לכך שהסביבה העסקית והמוניטרית מאפשרת לנו להמשיך להיות תחרותיים מול הכלכלות המתעוררות. מדינות קטנות ותחרותיות כגון פינלנד וסינגפור למדו מאיתנו והן כיום עושות לנו בית-ספר בפיתוח כלכלי. אם לא תהיה כאן סביבה משופעת בכח אדם מקצועי, בפשטות תפעולית ופעילות עסקית - החל מההשכלה הגבוהה, דרך המדען הראשי ועד תנאי המיסוי - כלל לא בטוח שמצבנו יהיה טוב יותר מאשר בשנת 2007".

אלישע ינאי: מכירות של 40 מיליארד דולר תוך 8 שנים

לדברי אלישע ינאי, נשיא ומנכ"ל מוטורולה ישראל, תעשיית ההיי-טק בישראל תמשיך לפרוח ולהצליח ללא קשר לזהות ראש הממשלה, שר האוצר והנגיד. "כל שנה מצטרפים למעגל תעשיית הטכנולוגיה 8000 בוגרי אוניברסיטה שמייצרים למשק הכנסה של לפחות 2.4 מיליארד דולר. אם הקצב הזה יימשך, נגיע למכירות של כ-40 מילארד דולר תוך 8 שנים".

"ישראל נפגעת מירידת שער הדולר בצורה קשה יותר משאר העולם מכיוון שהמטבע הישראלי התחזק ב-10% יותר ממרבית המטבעות בעולם. חברות רבות יעצרו גיוסי עובדים חדשים, דבר שעשוי לפגוע בצמיחה במשק מאחר שרבים מבוגרי האוניברסיטה לא יוכלו למצוא מקום עבודה ראוי. כבר כיום, ברמת הדולר הנוכחי, עלות עובד היי-טק מקבילה לעלות עובד בארצות הברית, עובדה שמקשה מאוד על חברות רב לאומיות לשכנע שבישראל יש כדאיות כלכלית להקמה או להרחבה של מרכזי פיתוח", אמר ינאי. "אני מקווה מאוד שהנגיד ושר האוצר מבינים את חומרת הבעיה ויעשו כל שביכולתם כדי לסייע לתעשיינים להתמודד עם המשבר".

הלמ"ס: ההיי-טק צמח ב-2007 ב-4%

הלשכה לסטטיסטיקה פירסמה ביום חמישי כי התוצר של תעשיית טכנולוגיות המידע והתקשורת (ICT) בישראל גדל ב-2007 ב-4%, והיווה 17% מכלל התוצר העסקי במשק. מספר המשרות בתחום גדל ב-2007 ב-8%, והמועסקים בתחום מהווים 6.8% מכלל המועסקים במשק. 

השכר הממוצע בתחום גדל ב-2% ב-2007 לעומת 2006, ועמד על 19,583 שקל בממוצע לחודש. יצוא תעשיית טכנולוגיות המידע הסתכם ב-15.4 מיליארד דולר ב-2007, בדומה ליצוא ב-2006.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות