אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהם היתרונות של הנפקת קרנות גידור בבורסה  צילום: בלומברג

מהם היתרונות של הנפקת קרנות גידור בבורסה

הנפקת תיק קרנות גידור בבורסה מספקת תזרים מזומנים למנהלים ונזילות יומית למשקיעים

11.06.2008, 09:11 | מייק מור

החודש, לפני עשר שנים, החלה קרן גידור בגריניץ', קונטיקט, להפסיד כסף. היתה זו תחילתה של שורת הפסדים שתהפוך את Long Term Capital Management) LTCM) לקרן הגידור הכי בזויה בעולם.

הקרן הוקמה על ידי ג'ון מריוות'ר - לשעבר סגן היו"ר ומנהל הסחר באיגרות החוב ב־Salomon Brothers, בנק השקעות מוביל בוול סטריט. עם הדירקטורים שלה נמנו כלכלנים זוכי פרס נובל כדוגמת מיירון שולס ורוברט מרטון, ובימי הזוהר שלה היא הניבה תשואות בשיעור של יותר מ־40% בשנה.

ואולם בין מאי לספטמבר 1998, LTCM הפסידה 4.6 מיליארד דולר וסייעה בדרדור שוקי ההון בעולם. היום מריוות'ר שוב בצרות. JWM Partners, המיזם האחרון שלו, החל לפטר עובדים. הקרן הגדולה ביותר שלו, תיק אג"ח, הפסידה 26% השנה בעוד שקרן נוספת רשמה ירידה של 12%. שתיהן הציגו תוצאות גרועות בשנה שעברה והמשקיעים רוצים את כספם בחזרה. ומכאן השאלה המתבקשת: מיהו המשקיע שבאופן מודע נתן לאיש הזה לנהל שוב את כספו? ובכן, נראה שגם הנכדים שלנו יצטרכו להמשיך לשמוע על LTCM ועל ההשלכות שלה.

עוד עלתה לכותרות לאחרונה חברת Brevan Howard, אשר הציפה קרן גידור שנייה בבורסה של לונדון בשבוע שעבר. Brevan Howard Asset Management גייסה מיליארד דולר בהנפקה זו ובכך הכפילה את היעד שהגדירה (500 מיליון דולר). החברה די מרוצה מעצמה בימים האלה, וכך היא צריכה להיות, היות שזו ההנפקה השנייה שלה בתוך קצת יותר משנה.

במרץ שנה שעברה היא גייסה מיליארד דולר בהנפקה קודמת עבור קרן אחרת שלה. הסיפור הזה מציג מגמה שנפוצה לאחרונה בתעשיית קרנות הגידור - הנפקת תיקי קרנות גידור בבורסות. מנהל קרן הגידור מהוון תיק קרנות גידור ומנפיק אותו בבורסה. כך ניתן לסחור בו כבניירות ערך. זהו רעיון מאוד יעיל אם הכוונה היא להתייחס לקרן גידור כמו לכל חברה אחרת המנפיקה מניות בבורסה.

קרן גידור היא בעצם חברה המנסה להגדיל את ערך המניות שלה עבור בעלי המניות שלה. קרנות גידור מנסות לעשות זאת על ידי רכישה ומכירה של מניות או אג"ח, בעוד שחברות מסורתיות המציפות מניות בבורסות מנסות לעשות זאת באמצעות מכירת תרופות, צ'יפים וכו'.

העיקרון של הנפקת תיק קרנות גידור בבורסה לא רק שהוא מספק למנהל תזרים מזומנים, הוא מספק למשקיעים נזילות יומית וכן את האפשרות להשקיע סכומים הרבה יותר קטנים בקרנות גידור. קיימות רק כמה עשרות מניות של קרנות גידור בשוק היום, אבל אני מוכן להתערב שיהיו עוד כאלה, שכן הביקוש לגישה לקרנות גידור הולך וגובר מצד משקיעים קמעונאיים וכן הביקוש לנזילות הולך וגובר מצד השווקים.

Brevan Howard יושבת בלונדון והיא אחד מבתי קרנות הגידור הגדולים ביותר באירופה, תוך שהיא מנהלת יותר מ־25 מיליארד דולר. החברה נוסדה על ידי אלן האוורד, ציוני נלהב, וזוהי כנראה הסיבה שהיא מנהלת משרדים בישראל, שבהם היא מעסיקה מתמטיקאים וסוחרים המנהלים מודלים ותיקים עבור החברה. מי יודע? אולי אנו בדרך להפוך למרכז הבא של קרנות הגידור? אין ספק שיש לנו המון מתמטיקאים, ובוול סטריט אין מחסור של ציונים נלהבים.

הכותב הוא שותף בחברת XBC ניהול קרנות מקבוצת Xpert 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות