אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צוות כנס קיסריה: להגדיל את הוצאות הממשלה ב-2.7% צילום: עמית שאבי

צוות כנס קיסריה: להגדיל את הוצאות הממשלה ב-2.7%

חברי הצוות חולקים על כוונת האוצר להגדיל את ההוצאות הממשלתיות רק ב-1.7% ואומרים כי המלצתם גם מבטיחה יציבות פיסקאלית בצל ההאטה הכלכלית. הם מחמיאים לפישר: "למרות התגברות האינפלציה והייסוף של השקל, אין הצוות ממליץ על שינוי במדיניות המוניטרית של בנק ישראל"

22.06.2008, 15:59 | אדריאן פילוט

בתחילת יולי יפתח כנס קיסריה ונראה כי המחלוקת העיקרית בו תיסוב סביב גובה שיעור ההוצאה הממשלתית בתקציב 2009, אותו חשף משרד האוצר לפני שבוע.

צוות המאקרו, בראשות פרופ' נתן זוסמן ונציגים מבנק ישראל, משרד האוצר והמגזר האקדמי והעסקי, מציע להגדיל את ההוצאה הממשלתית בשיעור של 2.7% - 6.3 מיליארד שקל, לעומת כוונת האוצר להגדיל את ההוצאה לשנת 2009 ב-1.7% - 3.95 מיליארד שקל.

על פי חברי הצוות, המלצתם מבטיחה גם יציבות פיסקאלית וגם מספקת פתרון סביר להשפעותיה השליליות של ההאטה הכלכלית, ובמיוחד מונעת פגיעה קשה יותר בשני העשירונים התחתונים.

עם זאת ציין זוסמן, כי "בניית האמינות הפיסקאלית אינה עניין של מה בכך. שינוי מגבלת ההוצאה לעיתים כה תכופות, תיתפס כפגיעה אקוטית באמינות, הן בקרב הממשל האמריקני הן בקרב חברות דירוג האשראי והן ביחס למשק הישראלי".

על פי הצוות, המחיר העיקרי שהמשק יצטרך לשלם בשל יישום מדיניות זו, הוא דחייה של כחמש שנים בהשגת היעד של יחס חוב-תוצר של 60%, המומלץ על ידי קרן המטבע הבין-לאומית.

תשבחות לסטנלי פישר

במקביל, משבחים אנשי צוות המאקרו של קיסריה את המדיניות של פישר: "למרות התגברות האינפלציה והייסוף של השקל, אין הצוות ממליץ על שינוי במדיניות המוניטרית של בנק ישראל. על פי הדו"ח, אירועי השנה החולפת מראים שלמרות העלייה בקצב האינפלציה והתנודתיות שלה, הציבור הרחב לא שינה מהותית את הציפיות שלו לאינפלציה".

 

עם זאת, מלבד במקרה של אי סדרים, רוב חברי הצוות אינם ממליצים על התערבות בשוק המט"ח כדי להחליש את השקל.

דעת המיעוט, אותה צירף סגן הממונה על התקציבים, שרון גמבשו, קוראת למעורבות גדולה יותר של בנק ישראל בשוק המט"ח כדי לבלום את הייסוף בשקל. כזכור, לפני כחודשיים החליט הנגיד פישר לרכוש כ-600 מיליארד דולר מהשוק הפרטי על מנת לעצור את ייסוף השקל אל מול הדולר.

מושב המאקרו של כנס קיסריה ה-16 הוא החשוב ביותר בכנס. יופיעו בו בכירי המאקרו-כלכלנים של ישראל וחלק ניכר מהמלצותיהם נלקחים בחשבון על ידי הממשלה ומשרד האוצר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות