אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי נגד קרטל המעליות צילום: בלומברג

האיחוד האירופי נגד קרטל המעליות

הרגולטור האירופאי מתכוונים לתבוע 4 יצרניות מעליות, שלטענתו תיאמו מחירים כדי להגדיל את רווחיהן בפרויקטים שביצעו במשרדי האיחוד

24.06.2008, 16:57 | סוכנויות הידיעות

מנהלת האיחוד האירופאי הודיעה שתתבע פיצויים מארבע יצרניות מעליות: ת'יסנקרופ AG הגרמנית, קונה (KONE) הפינית, שינדלר השוויצרית ואת אוטיס אלווייטור (חטיבה של יונייטד טכנולוג'יס) האמריקאית. 

לטענת האיחוד, החברות יצרו קרטל על ידי כך שהסכימו ביניהן להעלות את מחירי המעליות במשרדי האיחוד האירופאי בבלגיה ולוקסמבורג. בהודעת הנהלת האיחוד לא נמסר סכום הנזקים המשוער, אלא נאמר שבשלב זה מסובך מדי להעריך בצורה מדויקת את הנזק שנגרם כתוצאה מהחוזים המתואמים. בית המשפט הבלגי, שידון בתביעה, יעזור לקבוע את סכום הפיצויים, נאמר בהודעה.

"כתוצאה מההתנהגות הבלתי תחרותית של החברות הללו, מוסדות האיחוד האירופאי, כמו גם משלמי המיסים האירופאים, ספגו נזק כספי מאחר ונאלצו לשלם סכום מופרז עבור התקנת ואחזקת המעליות" אמר סיים קלאס, פקיד המנהל הבכיר ביותר של האיחוד.

נלי קראוס, נציבת ההגבלים העסקיים של האיחוד, אמרה שברצונה לעודד קורבנות אחרים של קרטל המעליות לתבוע פיצויים בבתי המשפט. "במקרה הזה, אנחנו נותנים דוגמא אישית" היא אמרה. פקידים בכירים באיחוד הוסיפו כי אין ספק שהחברות ידעו שעברו על החוק, מפני שהן ניסו להסתיר את מעשיהן, ואפילו השתמשו בכרטיסי טלפון בתשלום כדי שלא יוכלו לעלות על עקבותיהן.

לפי החשד, החברות בקרטל המעליות קבעו מראש מי מהן תזכה במכרזים של בתי חולים, תחנות רכבת, מרכזי קניות ופרויקטים אחרים ברחבי גרמניה, בלגיה, לוקסמבורג והולנד, במטרה לשמור על יציבות נתח השוק שלהן.

ב-2007 האיחוד האירופאי כבר קנס את חברות המעליות בסכום כולל של 1.3 מיליארד דולר, בגין ניהול קרטל שעסק ש"סידר את העבודה, בין החברות בפרויקטים גדולים, בין השנים 1995 ל-2004.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות