אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיקום שכונות: הדיירים שילמו, אבל העבודות הופסקו צילום: אלכס קולומויסקי

שיקום שכונות: הדיירים שילמו, אבל העבודות הופסקו

לכלכליסט נודע שמשרד השיכון מעכב את העברת התקציב לשיקום שכונות. התוצאה: הופסקו העבודות אף שהתושבים כבר שילמו לקבלנים. תושב שכונה ד' בב"ש: "המדינה זנחה אותנו"

01.07.2008, 08:15 | דותן לוי

משרד הבינוי והשיכון מעכב העברת כספים לקבלנים שנבחרו לביצוע פרויקטים לשיקום שכונות ברחבי הארץ, כך נודע ל"כלכליסט". בעקבות העיכוב נעצרו העבודות בכמה אתרים, בעיקר בדרום הארץ, ומאות דיירים עדיין מחכים לשיפוץ אף שכבר שילמו את הכסף. בין הערים שבהן הופסקו העבודות: באר שבע, דימונה, ירוחם, אופקים וערד.

התשלום לקבלנים מתבצע באמצעות ועד השכונה, שמגיע להסדר עם הקבלן שנבחר לביצוע הפרויקט. את היתר משלים משרד השיכון שמאשר את הפרויקט. התושבים העבירו את חלקם במימון השיפוץ לקבלנים, בהתאם להתחייבות משרד השיכון והאגודה לתרבות הדיור כי 75% מעלות הפרויקטים ימומנו על ידיהם והיתרה באחריות הדיירים.

פרויקט שיקום השכונות, שהחל ב־1977 ביוזמת מנחם בגין, הוא פרויקט ארצי שמתבצע באמצעות משרד השיכון והבינוי בשיתוף האגודה לתרבות הדיור. מלבד שיקום פיזי של בתי השכונות, הפרויקט כולל הפעלת מועדוניות, מתנ"סים, חוגים והשלמת השכלה לאימהות חד־הוריות. בשנים הראשונות היה התקציב של הפרויקט 450 מיליון שקל בשנה ל־112 שכונות.

במהלך השנים קוצץ התקציב ל־48 מיליון שקל בשנה, וב־2007 נותרו 37 שכונות בפרויקט. בשכונה ד' בבאר שבע החלו העבודות, אך הופסקו על ידי הקבלן לאחר שלא הועברו אליו הכספים ממשרד השיכון. בין הדיירים הנפגעים נמצאת תושבת רחוב יעקב אבינו בשכונה ד' בבאר שבע, אבישג רגר, שהעבירה עד כה צ'קים בסכום של כ־6,400 שקל. "כ־12 דיירים העבירו כל אחד כ־7,000 שקל. מדובר באנשים שאין להם כסף ועבורם מדובר בסכומים גדולים מאוד".

יו"ר ועד הבית בשכונה ומי שהיה אחראי לאיסוף כספי הדיירים ולתיאום העבודות מול הקבלנים, שחר יסונובסקי, אמר: "הפרויקט מתעכב כבר כמה חודשים. הצ'קים הראשונים שהעברנו היו בתחילת 2008. עמדנו בכל ההתחייבויות שלנו והמדינה זנחה אותנו והנחיתה עלינו מכה קשה. אנחנו תקועים בין הכיסאות".

הקבלן שנבחר לעבודה, אבי אביטל, מחברת ש.ב.מ סיפר כי משרד השיכון לא העביר את התשלום הראשון לו ולשבעה קבלנים נוספים ברחבי הארץ: "התחלנו את העבודות עם כספי הדיירים, שהם חלק קטן מהפרויקט, אך המשרד אילץ אותנו להפסיק, ולאף אחד לא ברור מתי יעבירו לנו את הכספים".

ממשרד השיכון והבינוי נמסר בתגובה: "המשרד פועל על פי כללים ונהלים הדרושים לפי חוק. המשרד מעביר את התשלומים בפרויקטים השונים ברחבי הארץ כמופיע בחוזי ההתקשרות". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות