אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכירות הרכבים בארה"ב בשפל של 15 שנה צילום: בלומברג

מכירות הרכבים בארה"ב בשפל של 15 שנה

בעקבות מחירי הדלק הגבוהים וירידה במכירות משאיות ורכבי שטח. מכירות ג'נרל מוטורס ירדו ב-18.2%, פחות מתחזיות האנליסטים. טויוטה רשמה ירידה של 21%, ולא הצליחה לעמוד בביקושים לפריוס ההיברידית

02.07.2008, 13:09 | סוכנויות הידיעות

מכירות הרכבים בארצות הברית הגיעו ביוני 2008 לשפל של 15 שנה. מחירי הדלק הגבוהים וירידה במכירות משאיות ורכבי שטח פגעו ביצרנים הגדולים. באותו זמן נאבקו יצרניות רכב כמו טויוטה מוטור לעמוד בביקוש הגדל למכוניות קטנות יותר ולמכוניות היברידיות.

על רקע הנתונים הקשים הפתיעה ג'נרל מוטורס בנתוני מכירות גבוהים מתחזיות האנליסטים. בזכות מכירות סוף החודש הצליח התאגיד האמריקאי לעקוף את המתחרה העיקרית טויוטה, ולשמור על הובלה בשוק. "גנרל מוטורס הייתה טובה מהמצופה, ונראה כי טויוטה פספסה פה הזדמנות גדולה החודש", כותב בסקירתו אנליסט שוק הרכב ג'סי טורפאק.

סך המכירות של ג'נרל מוטורס ירדו ביוני ב-18.2%, לעומת ירידה של 21.4% במכירות טויוטה. החברה רשמה ירידה של 27% במכירות מכונית הפריוס הפופולרית בגלל שהמלאים של סוכני הרכב לא עמדו בביקושים.

פורד רשמה ירידה של 28% במכירות, וקרייזלר הציגה את הנתונים החלשים ביותר עם ירידה של 36% במכירות. הונדה, שלה קו הרכבים החסכוני ביותר בדלק, רשמה עלייה של 1% במכירות הרכבים ביוני.

לפי התחזית המעודכנת ימכרו השנה בשוק האמריקאי 14.4 מיליון מכוניות, לעומת 16.15 מיליון רכבים בשנת 2007. בין הגורמים העיקריים לירידה כה דרמטית בביקושים – מחירי הדלק הגבוהים וצניחה באמון הצרכנים. טויוטה צופה כי מכירות הרכב בארה"ב יגיעו לשפל השנה, וירשמו יתאוששות קלה ב-2009.

מניית גנרל מוטורס הגיבה לידיעות החיוביות על נתוני יוני בעליה של 2.14% ל-11.75 דולר למנייה, אך עדיין מדובר בשפל של כמעט 54 שנים. אנליסטים המסקרים את החברה טוענים כי תוכניות ההבראה של הנהלתה נותנות פרי והיא חייבת להם את ההצלחה ביוני.

במקביל הודיעו נציגי החברה כי ימשיכו לפעול להגדלת המכירות ויציעו תנאי תשלום נוחים לרוכשים פוטנציאליים. מלבד תוכניות הטרייד אין הפופולריות מציעים בג'נרל מוטורס חלק מהדגמים באשראי ללא ריבית לתקופה של 72 חודשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות