אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוסייטה ג'נרל נקנס ב-6 מיליון דולר בפרשת קרוויאל צילום: בלומברג

סוסייטה ג'נרל נקנס ב-6 מיליון דולר בפרשת קרוויאל

הפיקוח על הבנקים בצרפת הטיל את הקנס על הבנק השני בגודלו במדינה בשל כשלים בביקורת הפנים של סוסייטה שלא גילתה את ההשקעות המסוכנות שביצע ברוקר של הבנק ללא סמכות ואשר הובילו להפסדי עתק של 4.9 מיליארד יורו לבנק

05.07.2008, 11:59 | בלומברג

הבנק המרכזי של צרפת הודיע ביום שישי כי קנס את בנק סוסייטה ג'נרל ב-4 מיליון יורו (6.3 מיליון דולר) בשל מחדלים חמורים במערך ביקורת הפנים של הבנק שלא גילה את ההשקעות המסוכנות שביצע ג'רום קרוויאל, ברוקר של הבנק, מבלי שהיה מוסמך לכך ואשר הובילו להפסד של 4.9 מיליארד יורו (7.8 מיליארד דולר).

נציבות הבנקים של הבנק המרכזי פירסמה גם אזהרה רשמית לסוסייטה ג'נרל, הבנק השני בגודלו בצרפת, שבה נאמר כי מחדלים ב"פיקוח ההיררכי" במהלך 2007 היו אחד הגורמים לבעיה. גורמים רשמיים בסוסייטה ג'נרל בפריז סירבו להגיב לידיעה, אשר התקבלה ביום חמישי אך פורסמה רק ביום שישי באתר האינטרנט של הבנק המרכזי של צרפת.

פסיקת הנציבות מציינת "חולשות משמעותיות" במערך בטיחות המחשב של הבנק ואומרת כי הסוחרים ומי שאמורים לפקח עליהם, אינם מספיק מנותקים האחד מהשני. עם זאת שיבחה נציבות הבנקים את ההתנהלות המהירה של סוסייטה לתיקון המעוות, לאחר שנחשפו ההפסדים.

סוסייטה ג'נרל האשים את ג'רום קרוויאל כי הימר על מיליארדי דולרים מכספי הבנק ללא אישור, מה שהוביל להפסדי עתק שעליהם דווח בינואר. נגד קרוויאל הוגש כתב אישום הכולל סעיפי זיוף, הפרת אמונים ושימוש בלתי מורשה במחשב.

קרוויאל שוחרר עד לתום ההליכים והוא עובד כיום כיועץ מחשבים. פרקליטו אמר כי הממונים עליו היו מודעים לפעולות הסחר שביצע ולא מנעו ממנו לעשות אותם, כל עוד הרוויח כסף עבור הבנק.

שני דוחות שהוגשו במאי חשפו כי מנהלי הבנק התעלמו מאזהרות חוזרות ונשנות לגבי פעילותו של קרוויאל וציינו כי הבנק נהג מדיניות שגויה ומסוכנת של נטילת סיכונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות