אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כישלון ידוע מראש

כישלון ידוע מראש

מה קורה כשספקית אינטרנט ויצרנית תוכנה עושות תוכן? השיטה החסכונית של שיתופי פעולה חינמיים עם גופי תוכן, גרמה רק לנזקים: אתר MSN הפך לאוסף כתבות בינוניות במקרה הטוב, המפוזר באקראיות ומעורבב לעייפה בתוכן שיווקי

07.07.2008, 09:08 | אורן הוברמן
יש היגיון בעולם. אפילו באינטרנט. אתמול הודיעה אינטרנט זהב שתמכור את שארית אחזקותיה בפורטל msn.co.il למיקרוסופט, ובכך תעביר לה את השליטה המלאה באתר. מיקרוסופט תפעיל אותו מאוקטובר, וצעדי הרפורמה כבר יצאו לדרך: המנכ"ל שרגא מור הודיע על פרישה, ובחברה מדברים על סבב פיטורים שצפוי לשלוח הביתה לפחות שליש מהעובדים. זהו סיומו המריר של הרומן המשונה שבמסגרתו ניסו חברת תוכנה וספקית אינטרנט להקים פורטל תוכן - ונכשלו בכל דרך אפשרית.

זה היה אמור לעבוד כמו קסם: מיקרוסופט עושה את הטריק המפורסם שלה וקובעת כדף הבית של אקספלורר (בו השתמשו בזמנו 98% מהגולשים בישראל) את MSN. כל מי שעצלן או לא מיומן הופך מיד למבקר קבוע בעל כורחו. אם הצליח להתחמק, MSN חיכה לו גם כשניסה להתקין את המסנג'ר של מיקרוסופט. מכאן צריך לאסוף רק את הכסף מהרצפה.

ובהתחלה זה באמת היה ככה. ב־2002 הכריז סקר TIM על MSN כאתר השני הנחשף ביותר בישראל אחרי וואלה, והתחושה היתה שמיקרוסופט המבריקה עוד תלמד את כולם איך עושים אינטרנט. אבל מיקרוסופט הובסה באותה דרך שהפסידה לגוגל וליאהו: היא סירבה להשקיע את הסכומים הדרושים למינוף הפורטל, ניסתה לעשות תוכן למרות שאין לה שום מומחיות בכך, והחליפה מנהלים ואסטרטגיות בקצב. השיטה החסכונית של שיתופי פעולה חינמיים עם גופי תוכן, גרמה רק לנזקים: MSN הפך לאוסף כתבות בינוניות במקרה הטוב, המפוזר באקראיות ומעורבב לעייפה בתוכן שיווקי. גם בתחום הכלים היא אפילו לא השתדלה: hotmail, הכלי הפופולרי ביותר של מיקרוסופט ברשת, פעל מההתחלה בכתובת נפרדת, וכך גם מנוע החיפוש LIVE. גם אינטרנט זהב מצידה מעולם לא התייחסה ל־MSN ככלי תקשורת רציני; בפגישות עם מפרסמים היא הציגה בגאווה את קבוצת סמייל מדיה שלה - MSN לצד טיפו וסטארט. לא פחות ולא יותר.

ב־2006 MSN היה כבר במקום הרביעי של TIM, וב־2008 בשביעי. באקספלורר החדש MSN הוא כבר לא ברירת מחדל. אם מיקרוסופט לא היתה עושה מה שעשתה אתמול - כלל לא בטוח שהוא היה עדיין באוויר בשנה הבאה.

האם העברת השליטה תפתח דף חדש ל-MSN? ספק גדול. מיקרוסופט לא למדה דבר על יצור תוכן, והעניין שלה בגולשי ישראל מזערי. כדי למצוא את יעודו, MSN צריך למצוא שותף חדש עם קהל גדול ונישה ייחודית, שכלי השיתוף המקוונים החדשים של מיקרוסופט ישתלבו בו היטב. מישהו אמר תפוז?
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות