אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שומרים על הסביבה: חוק שקיות הניילון עבר בקריאה ראשונה צילום: צביקה טישלר

שומרים על הסביבה: חוק שקיות הניילון עבר בקריאה ראשונה

על פי הצעת החוק הקנס לבית עסק שייחלק שקיות ניילון בניגוד לחוק יעמוד על 27 אלף שקל. יו"ר ועדת הפנים: "כשאנשים ידעו שהשקיות עולות כסף ולא ניתנות בחינם הדבר יהווה כלי חינוכי"

07.07.2008, 15:15 | גלית שפיר

ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום (ב') בקריאה ראשונה הצעת חוק שתאסור על חנויות ורשתות שווק לחלק חינם שקיות פלסטיק. על פי ההצעה, הקנס לבית עסק שייחלק שקיות ניילון בניגוד לחוק יעמוד על 27 אלף שקל.

עם כניסת החוק לתוקף, יחוייבו רשתות השיווק למכור שקיות רב פעמיות על פי תקן חדש לשקיות פריקות ביולוגית. הקנס על ייצור וייבוא של שקיות שלא עומדות בתקן יהיה 67 אלף שקל. 

חברת הכנסת אסתרינה טרטמן, יוזמת החוק: "ההצעה נותנת פתרון לכל הצדדים הנוגעים בבעיה, וכך נביא ולו במעט להגנה על הסביבה".

יו"ר ועדת הפנים והסביבה, ח"כ אופיר פינס פז אמר בתום הדיון: "יש לעצור את חלוקת השקיות לכל דורש. כשאנשים ידעו שהשקיות עולות כסף ולא ניתנות בחינם הדבר יהווה כלי חינוכי שישפיע יותר מכל קמפיין הסברה".

אביעד אורן, דובר אדם טבע ודין: "אנו קוראים למשרד להגנת הסביבה לתמוך בהצעת החוק ולזרז את הליך החקיקה".

בישראל משתמשים בכ-5 מיליארד שקיות בשנה, כשכל אדם צורך בממוצע 300 שקיות בשנה. עבודת מחקר שהכין שמואל נאמן מהטכניון קבעה כי השקיות מהוות רק 6% מהמפגע הסביבתי בעוד שמרבית המפגעים הסביבתיים נוצרים משאריות של שקיות אריזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
את המחקר ערכו במוסד שמואל נאמן, ולמעשה...
המחקר מראה שרק 6% מהשקיות מוצאות את דרכן לשטחים הפתוחים. החוקרים טוענים שגם אם יפעילו עלינו סנקציות כאלו ואחרות, עדיין יש כמות קטנה של שקיות שנמשיך לצרוך, ואף אחד לא בטוח שנצליח להפחית את הלכלוך שהן גורמות. אפשר לקרוא את המחקר במלואו באתר שלהם, ובכל מקרה, המלצת החוקרים בוועדה היתה לתת דגש רב על חינוך והסברה, ולא לחפש אמצעים כלכליים במקום שלא בטוח אם צריך אותם... http://www.neaman.org.il/publications/publication_item.asp?fid=768&parent_fid=490&iid=11516
סביבתית  |  08.07.08
לכל התגובות