אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה שמחשב לא יכול לעשות איור: ליאב צברי

מה שמחשב לא יכול לעשות

רק דבר אחד יציל את הרדיו הממלכתי: נשמה

10.07.2008, 09:45 | צביקה בשור
באוטו, בדרך הביתה מהנופש הקצר מדי בצפון, בשנייה שהקליטה הסתדרה התחלנו לשמוע 88fm. מוצאי שבת, אז מתנגנת התוכנית הבלתי נלאית 60-70-88, ודרך הקריינות שבין השירים מתחילה לדלוף הידיעה שהם שוב עושים את זה, יימח שמם. הם, כלומר האנשים שאחראים על הרדיו הציבורי בישראל, שלא מבטלים יום אחד בלי ניסיון לחבל בהצלחה של התחנה.

רק לפני שנה, אולי יותר, יצאה הודעה שהוחלט לסגור את 88fm, כי קיצוצים ומה לעשות, והיה צריך לצאת ולהפגין (בשמחה, במוזיקה, אבל להפגין) כדי להסיר את האיום, או אולי לחשוף את הבלוף. והנה זה שוב קורה, הפעם בשיטת הפיגוע הזוחל, הוחלט בקברניטות להפוך את שידורי סוף השבוע של התחנה לכאלה שנערכים על ידי מחשב, בסגנון עדות הפלייליסטים. סוף השבוע שכרגע מוקדש כולו לפנינים מן העבר, בעריכת כמה מעורכי המוזיקה הכיפיים ביותר בישראל.

 , איור: ליאב צברי איור: ליאב צברי  , איור: ליאב צברי

עכשיו, לא שיש לי משהו נגד מחשבים. נהפוך הוא, בהרבה מקרים. אבל אני לא מאמין גדול ביכולת שלהם לערוך, לא משנה מה. הם, איך נגיד את זה בלי להעליב, לא באמת מבינים משהו. הם לא מסוגלים להבין את הקונספט של "טוב, היו כמה שירים כבדים, בואו נעבור לאחד קליל לפני שזה יהיה יותר מדי". הם קיבלו רשימה, עם איזה סדר עדיפויות שרירותי, והם מוציאים את זה. מי שאוהב מוזיקה עברית ונדבק קבוע לסוף השבוע העברי ב־103 מבין כמה מהר אתה מרגיש שאין שם כלום בצד השני, רק מכונה שזורקת עליך מה שנפל עליה הרגע. אין סיפור, אין חום אנושי.

העניין הוא שיש קיצוצים. וזה זול. ובתכלס, היחידים שאכפת להם מ־88fm הם מי שאוהבים אותה על מה שהיא עושה. אי אפשר לקחת את 88fm ולהפוך אותה לנכס פוליטי. היא לא שמאלנית ולא ימנית. היא לא עושה "אקטואליה" כמו רשת ב', אז אי אפשר לנופף בה כשוט מול פוליטיקאים. היא לא עושה מוזיקה עברית כמו רשת ג', אז אי אפשר להפוך אותה לדגל ציוני. היא סתם, היא ו"קול המוזיקה", משמיעות מוזיקה של נוכרים לאנשים שהלב שלהם מתרונן מהמוזיקה הזו. זה סתם שירות תרבותי לחלק מהציבור.

מדהים שברשות השידור לא מצליחים להבין שהעורכים והמגישים של 88fm הם זכות הקיום היחידה של התחנה בפרט אבל גם של הרשות בכלל. כי עוד רגע, אולי שניים, הסלולר והלוויין יביאו את הרדיו אינטרנט לאוטו. ואז כל מי שיש לו כמה גרושים יוכל להרים פלייליסט בחמש דקות, להוסיף עליו מבזקי תנועה שאיזה גוף יכין בנפרד, והנה לכם תחנת רדיו. ואז מה יעשו בגלגל"צ? מה יהיה להם למכור במהלך רוב שעות היממה? במה טוב הפלייליסט שלהם מזה שלי? ועוד אני מציע מאה תחנות, תפורות לתתי־ז'אנרים, ככה שאבא שלי יוכל לשמוע רק את הרוק אולדיז שלו, ואני אוכל להגיע הכי מהר לאלקטרו שמתאים לי לנסיעות. איזו סיבה בעולם תהיה למישהו להיכנס לאחת מתחנות הרדיו של היום, חוץ מהכיף שבלהקשיב לטעם מוזיקלי מובהק של בן אדם שמבין ואוהב מוזיקה מהלב?

לעצומה להמשך שידורי סוף השבוע: 88fm.notlong.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הכל נכון, חוץ מהפיסקא האחרונה
כדי שאנשים יקשיבו ל"מאה תחנות, תפורות לתתי־ז'אנרים" הם צריכים קודם לפתח טעם מוזיקלי, ואת זה פשוט אין לאנשים שמקשיבים לגלגל"צ. האם כל האנשים שמקשיבים לגלגל"צ באוטו חוזרים הביתה, היכן שהאלטרנטיבה כבר קיימת, ומקשיבים לlast.fm? רובם מקשיבים גם בבית ובמשרד לגלגל"צ. שלא לדבר על כך שכבר היום אפשר להכין פלייליסט מושקע לאוטו בלי שום קושי. אגב - חוסר טעם במוזיקה הוא לא עלבון - אני משקיע עשרות שעות בשבוע בטיפוח הטעם המוזיקלי שלי - לרוב האנשים זה פשוט לא עומד במקום כל כך גבוה בסדר העדיפויות - הם מעדיפים להקשיב בחצי אוזן למה שטוחנים להם בגלגל"צ, ולהשקיע את הזמן בתחביבים אחרים.
נמרוד , מרכז  |  10.07.08
לכל התגובות