אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טלמון: "בין הרשויות המקומיות לבעלי העסקים יש רק יחסי 'תן ותן'"

טלמון: "בין הרשויות המקומיות לבעלי העסקים יש רק יחסי 'תן ותן'"

נשיא להב דיבר בפאנל הרשויות המקומיות במסגרת הכנס לעסקים קטנים ובינוניים. עוד נידונו בפאנל הבעיות הקשורות לחוקי רישוי עסקים, אכיפת החניה מחוץ לבתי עסק והתפשטות הרשתות הקמעונאיות בעיר, על חשבון העסקים הקטנים

16.07.2008, 16:08 | עדי הגין

"הרשות המקומית שכללה את המשפט 'אין מיסוי ללא ייצוג' והפכה אותו ל'מיסוי, מיסוי ועוד מיסוי ללא ייצוג'", אמר יהודה טלמון, נשיא להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, בפאנל הרשויות המקומיות, שהתקיים בכנס העסקים הקטנים והבינוניים. "בין הרשויות המקומיות לבין העסקים לא קיימים יחסי תן וקח, אלא יחסי תן ותן ותן. אל מול הארנונה אין סל שירותים שאנחנו כבעלי עסקים יכולים לבוא ולדרוש מהרשות. לרובנו אין אפילו זכות הצבעה כיוון שאנחנו לא גרים ברשות בה קיים העסק שלנו".

טלמון סבור כי רק ייצוג הולם במועצת העיר יחייב אותה להתייחס אל בעלי העסקים ברצינות, אולם כרגע הצעת חוק שבעלי עסקים יוכלו להצביע בבחירות לרשויות המקומיות גם ברשות בו נמצא בית העסק שלהם, אינה מתקבלת באהדה רבה.

סגן ראש עיריית תל אביב, ארנון גלעדי, השיב על הטענות, ואמר כי מבחינת עיריית תל אביב העסקים הם חלק אינטגרלי מהקהילה. "למרות שאין להם זכות הצבעה הם מהווים חלק בלתי נפרד מהעיר", אמר גלעדי. 

גם הבעייתיות שבחוקי רישוי העסקים הועלתה בפאנל. בשנת 2004 כ-35% מבתי העסק עבדו ללא רישיון. אלחנן משי, מנהל רישוי עסקים בעיריית תל אביב סבור, כי מדובר בחוק בלתי אפשרי, כיוון שהודבקו אליו גורמים רבים, כמו בטיחות, בריאות, היתרי בניה וכדומה. "זו כמו אוניה שהועמס עליה מטען רב מידי והיא מתקשה להתקדם במים".

מכשול נוסף שהעלה משי הוא המלכוד שבחוק: "מצד אחד אסור לפתוח עסק עד שמקבלים רישיון, אבל מצד שני העסק זקוק לתקופת התנהלות מסוימת על מנת לקבל את הרישיון". הפתרון שהוצע לכך הוא 'המסלול המהיר לבעלי עסקים קטנים' - לפיו אלה יוכלו לקבל היתר זמני לתקופה מסוימת, בה ייבדק העסק על ידי הרשות המקומית. לדברי משי, המסלול המהיר אמור להתקבל בחוק ההסדרים הבא.

טלמון הציע פיתרון נוסף שקיים במדינות מערביות שונות: בעל העסק ייתן הצהרה כי הוא עומד בכל הדרישות, ינפק את המסמכים הדרושים ויקבל רישיון. לאחר מכן תגיע הרשות המקומית ותבדוק אם הוא עומד בדרישות. אם יתגלה שלא, בעל העסק ייאלץ לשלם קנס כבד. לדברי טלמון, שיטה כזו תחסוך כסף רב למשק.

רשתות המזון הגדולות נוגסות בעסקים הקטנים

טלמון התלונן גם על כך שבתל אביב רשתות גדולות כמו AM:PM וטיב טעם פתוחות בשבת, למרות האיסור, והן מקבלות קנסות ולא צווי סגירה. "הרשתות הגדולות עומדות בקנסות, בעל מכולת קטנה לא יכול לעמוד בכך. יש כאן מדיניות אכיפה לא ראויה". הוא ציין כי בערים מובילות בעולם רשתות גדולות נמצאות בפאתי העיר או מחוצה לה, על מנת להגן על בתי העסק הקטנים בעיר.

משי טען בתגובה, כי העירייה לא מצאה לנכון להתערב כרגולטורים וגם לרשתות ישנם סניפים קטנים בעיר. "ישנה החלטה שלא להכניס רשתות גדולות והראיה לכך היא, שהענפים הקטנים מעולם לא פרחו כמו היום. ישנם מתחמי קניות כמו גן החשמל בהם ישנם רק בתי עסק קטנים, לא תמצאו שם רשתות של חנויות בגדים, אלא רק מעצבים קטנים".

הפניית תקציבים לתשתית חניה

לגבי בעיות החניה ומדיניות האכיפה המאסיבית ציין גלעדי, כי ח"כ גלעד ארדן עובד על הצעת חוק לפיה כל התקבולים העירוניים מדוחות חניה לא ייכנסו לשוטף העירוני, אלא לביצוע תשתיות חניה. זה יביא לכך, שאם הרשות תיאלץ לממן פקחים מהתקציב השוטף, היא תוריד את הכמויות". גם ח"כ משה כחלון מבקש למצוא פיתרון, בדמות הצעת חוק לפיה לא תתבצע אכיפה באזורי מסחר ובילוי החל מעשר בלילה.

טלמון ציין, כי לשכתו פועלת גם להביא לשינוי בתחומים שונים. "כרגע יזמנו מהלך בנושא ארנונה: בתקופת שיפוצים שיוזמת הרשות המקומית, היא תעניק הנחה בסך 25 עד 75 אחוז לבתי עסק שנפגעים בצורה זו או אחרת מהשיפוץ".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות