אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שווה בדיקה: אימייל פיפיות

שווה בדיקה: אימייל פיפיות

טוקבקים? מספיק להשתלט על רשימת תפוצה של חבר כנסת

22.07.2008, 07:28 | עידו קינן

במקום לצאת להפגנה, לחסום את הרחובות או לעלות על הכנסת, מפגיני כיסא המחשב מסתפקים בדרך כלל בטוקבקים, עצומות מקוונות ומטרות משותפות בפייסבוק. לאחרונה הם מצאו דרך מספקת הרבה יותר: גולשים ניצלו ספאם פוליטי שקיבלו מחבר כנסת מקדימה כדי לכתוב ביקורת ונאצות על מפלגת השלטון, ולשלוח אותה בתפוצה רחבה לכל שאר הנמענים.

לפני כחודש שלח ח"כ יצחק בן ישראל אימיילים לכמה אלפי כתובות שסיכמו את פעילותו הפוליטית וקראו להתפקד למפלגה ו"להצביע לאנשים הנכונים". בניגוד לנטיקה (האתיקה האינטרנטית) המקובלת, חלק מכתובות הנמענים הופיעו בגלוי (בשדה To, במקום בעותק נסתר ב־BCC), מה שאפשר לנמענים לראות את כתובות כל האחרים. חלקם גם הופתעו מעצם הפנייה: הם מעולם לא ביקשו להימנות על רשימת התפוצה של בן ישראל, שלמעשה שלח להם דואר זבל.

אז הם החליטו ללמד אותו לקח. "זו הפעם הראשונה שאני מקבל ממך מייל ולכן די מצחיק מה שאתה כותב", כתב אחד מהם ב־Reply to All לבן ישראל ולכל הנמענים האחרים. "למעשה, אתה משקר בלי בושה. מישהו קנה בשבילך כמה אלפי כתובות מייל ועשה מהם רשימת תפוצה. בפועל מה שקורה זה ששלחת דואר זבל להמוני אנשים שמעולם לא חשבו אפילו להתפקד ל'מפלגה' שלך, וגרוע יותר - שאין להם את הזכות או את העניין להשתתף בפריימריז שלך. קוראים לזה ספאם, וזה מרגיז". האיש חתם בכינוי "בחור שלא ידע שאתה בכנסת שלו".

"יצחק, אתה איש קטן שהקונסטלציה הפוליטית מאפשרת לו לשלוח מיילים לאזרחים יצרנים על חשבון המסים שהם משלמים", כתב הנמען יגאל. "המפלגה שלכם היא אוסף של כלומניקים שמתחלקים לשניים: אלה שכבר הופללו ואלה שטרם הופללו". האזרח יזהר היה כבר ממש בוטה: "שלום פרופ' אלוף מיל' יצחק בן ישראל. אתה וקדימה הרסתם ת'מדינה. אין דבר כזה להיות בעדר של מושחתים, סוטים וגנבים, ולהעמיד פני תם".

"שלחתי את כל האלפים האלה במכה, בעותק מוסתר", סיפר בן ישראל ל"כלכליסט". "התוכנה שהמחשב משתמש בה, כנראה מפעם לפעם יש לה חריגים. זו טעות טכנית גרידא, זו לא טעות אנוש". בן ישראל מיהר לשלוח אימייל בו הבטיח להסיר מהרשימה כל מי שיבקש זאת. "את הכתובות האלה אספתי מכמה מקורות שונים, כולם כאלה שלמיטב ידיעתי היו אנשים שקשורים לקדימה. מספיק שאתה טועה באות אחת בהקלדה וזה מגיע למישהו אחר. אני לא מעוניין לשלוח למישהו שמצביע לבשארה מייל של קדימה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות