אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצרים מכחישה דיווח על הסרת איסור ייצוא האורז צילום: בלומברג

מצרים מכחישה דיווח על הסרת איסור ייצוא האורז

שר התעשייה והמסחר המצרי הכחיש דיווח בסוכנויות לפיו יוסר האיסור על היצוא החל מספטמבר הקרוב. לדבריו, העדיפות של המשרד היום היא לדאוג להיצע אורז מספק בשוק המקומי

22.07.2008, 17:03 | דורון פסקין
שר המסחר והתעשייה המצרי רשיד מוחמד רשיד הכחיש דיווח בסוכנויות הידיעות לפיו יוסר האיסור לייצא אורז החל מחודש ספטמבר הקרוב. רשיד הדגיש כי משרדו יפעל לקביעת כללים ומנגנון ברור ליצוא האורז המצרי ברגע שהממשלה תקבל החלטה על הסרת האיסור.

ממשלת מצרים החליטה לאסור על יצוא אורז מוקדם יותר השנה בעקבות עליית מחירי האורז ומשבר הלחם בשוק המקומי. הרשויות במצרים טענו כי האורז יכול לשמש כתחליף לצריכת הלחם, שנעלם מהמדפים. השר הזכיר כי מניעת היצוא ננקטה בשל העלייה הדרסטית במחירי האורז בשוק העולמי - מ-280 דולר לטונה ליותר מ-1,200 דולר לטונה. עליית המחירים והמחסור בלחם הביאו להפגנות מחאה ברחובות מצרים.

רשיד ציין כי העדיפות של משרדו כרגע היא לדאוג לקיומו של היצע אורז מספק בשוק המקומי ובמחירים סבירים. לדבריו, התחזיות לגבי יבול האורז העונה מעודדות והוא צופה היצע מספק עבור השוק המקומי. יבול האורז של מצרים עומד בשנים האחרונות על כ-4.6 מיליון טונה. היצוא המצרי של האורז נאמד סביב 1.4 מיליון טונה.

במקור, החליטה ממשלת מצרים לאזור את יצוא האורז עד אוקטובר 2008 אולם מאוחר יותר הוארך האיסור עד לאפריל 2009. בשל העלייה במחירי האורז בשוק העולמי והרצון להגן על המחירים בשוק המקומי, אימצו מדינות נוספות (כמו הודו ווייטנאם) החלטה בדבר איסור יצוא האורז באופן זמני.

הכותב הוא מנהל מחלקת המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות