אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התקשורת צפוי לסגת מהמעבר לשיטת הרישיונות בטלוויזיה המסחרית צילום: ששון תירם

משרד התקשורת צפוי לסגת מהמעבר לשיטת הרישיונות בטלוויזיה המסחרית

ל"כלכליסט" נודע, כי בניגוד להצהרת שר התקשורת, לא ייכלל נושא ביטול שיטת הזיכיונות בכתב המינוי של הוועדה לבחינת מדיניות שידורי הטלוויזיה בישראל

27.07.2008, 07:22 | אמיר טייג

משרד התקשורת שוקל שלא לבחון מעבר לשיטת הרישיונות בטלוויזיה המסחרית, כך נודע ל"כלכליסט". זאת בניגוד להצהרתו של שר התקשורת אריאל אטיאס בכנס תקשורת לפני כשבועיים, שלפיה נושא זה יטופל בוועדה שכמה מחבריה יהיו ממועצת הכבלים והלוויין וממועצת הרשות השנייה.

בימים אלו שוקד מנכ"ל המשרד מרדכי מרדכי על גיבוש כתב המינוי של הוועדה לבחינת המדיניות בתחום שידורי הטלוויזיה בישראל. על פי המסתמן, נושא מעבר הערוצים המסחריים משיטת הזיכיונות לשיטה של רישיונות לא ייכלל בכתב המינוי של הוועדה.

משרדי האוצר, המשפטים והתקשורת התנגדו לשינוי משטר הזיכיונות בתחום הטלוויזיה המסחרית. התנגדות זו התעוררה כאשר לפני שבועיים הגישו חברי הכנסת ראובן ריבלין (ליכוד) ואיתן כבל (העבודה) הצעת חוק אשר מטרתה לשנות את מדיניות ההסדרה בתחום הטלוויזיה המסחרית, ולפתוח אותו לתחרות.

בשל התנגדות המשרדים, הוערך הסיכוי של הצעת החוק כנמוך. לריבלין ולכבל הוצעה עסקה שלפיה יקבל החוק את תמיכת הממשלה בקריאה טרומית, אך שאז יופנה לטיפול הוועדה שיקים משרד התקשורת. לפי המסתמן, הוועדה עשויה שלא לדון בנושא כלל.

מנגד, הוועדה שאטיאס יקים תתמקד בעיקר במדיניות חבילות הבסיס בטלוויזיה רב־ערוצית. מחיר חבילות אלו עומד כיום על כ־196 שקל, ובכוונת הוועדה להמליץ על דרכים להוזיל את החבילה. על פי כתב המינוי המתגבש, תבחן הוועדה לחייב את חברות הכבלים והלוויין בחבילה צרה, זולה הרבה יותר. הוועדה תדון בהרכב התוכן של החבילה הצרה, וכן תמליץ על מחירה.

עוד תמליץ הוועדה אם לאפשר לחברות הכבלים והלוויין לשלב פרסומות בערוציהם, בכולם או רק בכמה מהם. כמו כן תמליץ אם לקבוע היקפי פרסום מרביים, ומה יהיו היקפיהם. מתן אישור לפרסום אמור לפצות את חברות הכבלים והלוויין על ירידת ההכנסות שתגרום להם החבילה הצרה.

המלצות - בתוך כמה חודשים

בחודש מרץ האחרון הגישה הוועדה בראשותו של הפרופ' ראובן גרונאו את המלצותיה לשר התקשורת, במסגרתן נמנעה מהגשת המלצות להסדרה בתחום הטלוויזיה. עם זאת, הדגישה כי יש לבחון את המדיניות הקיימת בתחום, ולשם כך להקים וועדה ייעודית. בניגוד לוועדת גרונאו, אשר דנה בנושאי שוק התקשורת במשך שנה וחצי, מתכוונים במשרד להגביל את הדיונים בוועדה לבחינת מדיניות ההסדרה בתחום הטלוויזיה למספר חודשים. עם זאת, יש סיכוי נמוך שהמלצותיה יעלו על שולחן שר התקשורת הנוכחי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות