אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח הליגה הערבית: גוברת בריחת המוחות מהעולם הערבי צילום: בלומברג

דו"ח הליגה הערבית: גוברת בריחת המוחות מהעולם הערבי

50% מהרופאים הערביים ו-25% מהמהנדסים עוזבים בכל שנה את המדינות הערביות. למעלה ממחצית מהסטודנטים הלומדים בחו"ל אינם חוזרים לארצות המוצא שלהם, בין היתר בגלל מגבלות המחקר

29.07.2008, 15:43 | דורון פסקין

דו"ח חדש של הליגה הערבית מצביע על המשך בריחת המוחות מהעולם הערבי. לפי הדו"ח, ההפסד בגין העברת עובדים ערבים לחו"ל מסתכם רשמית בכל שנה בכ-25 מיליארד דולר, אולם כשלוקחים בחשבון את ההפסד הכספי באמצעות אפיקים בלתי רשמיים, ההערכות הן שמדובר על סכום של כ-40 מיליארד דולר. הסכומים הגבוהים ביותר המועברים לחו"ל הם של הלבנונים, לאחריהם של המרוקאים ולאחריהם של העובדים המצריים בחו"ל.

הדו"ח ציין כי כ-50% מהרופאים הערביים כמו גם 25% מהמהנדסים וכ-15% מהמדענים הערביים עוזבים בכל שנה לארה"ב ולקנדה. כ-55% מהסטודנטים הערביים הלומדים בחו"ל אינם חוזרים בסופו של דבר לארצות מולדתם בתום הלימודים.

דו"ח הליגה הערבית מלמד עוד, כי 20% מבוגרי המוסדות להשכלה גבוהה בעולם הערבי עוזבים בכל שנה לחו"ל בשל המגבלות המוטלות על המחקר המדעי וחופש הדעה. ככלל, עורכי המחקר הדגישו את העובדה, כי בשנים האחרונות גוברת בריחת המוחות מהעולם הערבי לחו"ל בשל המגבלות המוטלות על החוקרים והמדענים.

בנוס, חזר והדגיש המחקר את בעיית האבטלה המחריפה בעולם הערבי. שיעור האבטלה מוערך בכ-14%, קרי כ-17 מיליון מובטלים ברחבי עולם הערבי. הדו"ח הזהיר, כי בעיית האבטלה צפויה להחריף בשנים הקרובות, זאת בשל ירידת יכולתן של הממשלות והמגזר הציבורי בעולם הערבי לספק תעסוקה. לפיכך, הזהירו מומחי הליגה, כי אם המגמות הנוכחיות יימשכו, הרי שבתוך 20 שנה יהיו 80 מיליון מובטלים בעולם הערבי.

הכותב הוא מנהל מחלקת המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות