אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות כוח האדם: עשרות אלפי עובדים יקבלו מכתבי פיטורים בימים הקרובים צילום: shutterstock

חברות כוח האדם: עשרות אלפי עובדים יקבלו מכתבי פיטורים בימים הקרובים

לטענת החברות, הסיבה לפיטורים הצפויים היא כניסתו לתוקף ב-1 באוקטובר של סעיף בחוק שאינו מתיר העסקת עובד כוח אדם לתקופה של יותר מתשעה חודשים. ההסתדרות בתגובה: "עובדים שלא ייקלטו יפנו להסתדרות ויזכו להגנה מלאה"

05.08.2008, 11:39 | מיקי פלד

איגוד חברות כוח האדם הודיע היום כי בימים הקרובים יישלחו מכתבים לעשרות אלפי עובדים עשרות המודיעים להם על הפסקת עבודתם החל ב-1 באוקטובר 2008. זאת, בשל כניסתו לתוקף של סעיף בחוק חברות כוח אדם, שאינו מתיר להעסיק עובד כוח אדם לתקופה של יותר מתשעה חודשים.

מעסיקים אחדים בחרו לעקוף את החוק ואת הכוונה שעמדה מאחוריו, ולהעסיק את אותם העובדים באמצעות חברת קבלן, שהתיקון לחוק אינו חל עליה. לעתים, חברת כוח האדם וחברת הקבלן הן תחת אותה בעלות. כך, נוצר מצב מגוחך שלפיו, למשל, מי שהועסקה עד כמזכירה במשרד מסוים באמצעות חברת כוח אדם, תיחשב מעתה כמי שמספקת שירותי מזכירות.

בחודשים האחרונים מפעילים נציגי חברות כוח האדם לחצים גדלים והולכים על משרד התמ"ת בניסיון לדחות את כניסתו לתוקף של החוק בתשעה חודשים נוספים, ליולי 2009. עם זאת מהאיגוד נמסר כי אין נכונות מצד התמ"ת לדון בנושא. גם ההסתדרות מתנגדת לדחייה, משום שלדברי יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, לא מובטח שצעד שכזה אכן יוביל לפתרון של בעיית עובדי כוח האדם והקבלן.

הבעיה, אמר לאחרונה עיני בראיון ל"כלכליסט", היא שעובד כוח אדם מפוטר אחרי תקופה על מנת שלא ייחשב כעובד מן המניין, ואז לוקחים אחר במקומו. הוא הביע חשש שמבנה ההעסקה כזה, שאינו נותן לעובדים ביטחון תעסוקתי ויציבות אצל המעסיק הסופי, יחזור על עצמו גם אצל עובדי הקבלן.

איגוד חברות כוח האדם מציע הסכם קיבוצי חדש, במידה שתקופת העבודה תוארך ל-18 חודשים (עד יולי 2009). ההסכם כולל פנסיה מלאה לאחר חצי שנה וכן תוספות שכר מדורגות קבועות של 2.5% מעל שכר המינימום לכל עובד לאחר תשעה חודשי עבודה, ו-5% מעל שכר המינימום לאחר 12 חודשי עבודה.

בנוסף הוצע להסדיר תו תקן בנושא העסקת עובדי קבלן, כתנאי סף להשתתפות חברות במכרזים וככלי מסייע לגופי האכיפה בגופים שלא יאמצו את תו התקן.

מאיגוד חברות כוח האדם נמסר עוד: "כל ניסיונותינו עד כה להימנע ממצב של פיטורי עשרות אלפי עובדים כשלו, זאת על אף מספר הצעות לפתרון שהגשנו למקבלי ההחלטות בעניין. כל שנותר כעת לעשות, הוא לקוות כי כל אותם עשרות אלפי עובדים ימצאו שוב את דרכם חזרה אל מעגל העבודה. איגוד חברות כוח האדם עדיין מקווה שהממשלה וההסתדרות יתעשתו וייכנסו להידברות מואצת כדי למנוע את הפיטורים הצפויים".

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, מסר בתגובה להודעת האיגוד, כי "ההסתדרות תפעל כנגד כל מעסיק בפועל שלא יקלוט עובדי כ'א עפ'י החוק, הן ברמה המשפטית והן ברמה הארגונית. בכל מקרה, כל עובד שלא ייקלט יפנה להסתדרות ויזכה להגנה מלאה של ההסתדרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות