אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: 50 אלף משרות יתוספו לתחום הסביבה עד 2015 צילום: בלומברג

מחקר: 50 אלף משרות יתוספו לתחום הסביבה עד 2015

חוקרי הפורום הישראלי לאנרגיה מעריכים כי עיקר ההזדמנויות העסקיות לחברות ישראליות הן בתחום האנרגיה וייעול השימוש בה. עם זאת, כבר כיום מורגש מחסור בכח-אדם מיומן בתחום

11.08.2008, 16:34 | מיקי פלד

עד שנת 2015 יתוספו כ-50 אלף משרות לתחום איכות הסביבה בישראל, כאשר עד 2025 יתווספו עוד 125 אלף משרות. כך עולה ממחקר שערכו ד"ר שחר דולב ונועם סגל מהפורום הישראלי לאנרגיה, שהוצג בכנס משותף למרכז מאקרו וקרן פרידריך אברט שהתקיים לאחרונה.

טורבינות חשמל. בישראל יש מחסור בכח אדם מקצועי בתחום הסביבה, צילום: בלומברג טורבינות חשמל. בישראל יש מחסור בכח אדם מקצועי בתחום הסביבה | צילום: בלומברג טורבינות חשמל. בישראל יש מחסור בכח אדם מקצועי בתחום הסביבה, צילום: בלומברג

המשרות העיקריות בתחום הסביבה יתווספו בעיקר אל תחומי האנרגיה, חקלאות אורגנית, מים, תחבורה ובנייה "ירוקה". שוק הסביבה העולמי מגלגל כ-575 מיליארד דולר בשנה, ונהנה משיעור צמיחה שנתי של 5%-8%. לדברי החוקרים, תחום האנרגיה הוא הרלבנטי ביותר לישראלים, משום שלמשק יתרון מחקרי ומוניטין רב בתחום. על רקע הוצאות גבוהות למשק הישראלי כתוצאה מרכש אנרגיה, לצד עלויות סביבתיות ומצוקת שטח, להשקעה בשוק זה היבטים משמעותיים עבור הכלכלה הישראלית.

מחסור בחברות בתחום האנרגיה

במחקר נכתב, כי בישראל כיום יש מחסור בחברות בתחום אנרגיה, במיוחד בחברות בתחום ההתייעלות האנרגטית. חברות אלו פועלות בתוך מפעלים וחברות גדולות ונהנות מהרווח הכספי של החיסכון באנרגיה. בישראל יש רישיון ל-20 חברות מסוג זה, אך רק חברות ספורות אכן פועלות בתחום. זאת, בשל מחסור בכוח אדם מקצועי ומגוון, כגון מהנדסים ואנשים בעלי מיומנויות טכנולוגיות אחרות.

ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו, אמר, כי "ההזדמנויות המיידיות אשר עשויות להיפתח כתוצאה מהשקעה בתחום האנרגיה, רלוונטיות בעיקר לשכבות הביניים, אך יש להן גם השלכה על מקומות עבודה בקהילה המקומית. למשל, עובדים בתעשיית האנרגיה הקונבנציונאלית, כמו עובדי חברת החשמל, יוכלו לעשות הסבה מקצועית לעבודה בתעשיית האנרגיה המתחדשת. צמיחת תחום זה תביא עימה גם עלייה ברמת שכר של העובדים בתעשייה בזכות ההסתמכות על תעשיית יצוא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות