אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבו דאבי ודובאי נלחמות על מלונות יוקרה אמריקאים צילום: בלומברג

אבו דאבי ודובאי נלחמות על מלונות יוקרה אמריקאים

על פי ה"טיימס", קרן זאביל מדובאי ומובאדאלה, זרוע ההשקעות של ממשלת אבו דאבי, פנו שתיהן לרשת מלונות היוקרה מורגנס בהצעת רכש. שתי הקרנות מעריכות את הרשת ביותר מ-600 מיליון דולר, או 1.4 מיליארד דולר כולל חוב

13.08.2008, 14:22 | רחל בית אריה

הקרנות הלאומיות של אבו דאבי ודובאי נאבקות זו בזו על רכישת רשת מלונות מערבית, כך דיווח העיתון הבריטי ה"טיימס".

קרן זאביל מדובאי ומובאדאלה, זרוע ההשקעות של ממשלת אבו דאבי, פנו שתיהן לרשת מלונות היוקרה מורגנס בהצעת רכש. שתי הקרנות מעריכות את הרשת ביותר מ-600 מיליון דולר, או 1.4 מיליארד דולר כולל חוב.

רשת מורגנס הוקמה על ידי איאן שרגר, אחד הבעלים של הסטודיו 54 בניו יורק, שאינו מעורב יותר בחברה. הרשת מחזיקה בכמה מלונות שנחשבים מהיוקרתיים בעולם.

שתי הקרנות נמצאות בשליטת משפחות המלוכה של אבו דאבי ודובאי. לפי הדיווח ב"טיימס", שתי הקרנות הגישו הצעות לא רשמיות ומבצעות בדיקות לקראת הצעות רשמיות. אף אחד מהצדדים המעורבים לא הגיב לידיעה.

ל"טיימס" נודע, שמורגנס מעוניינת לקבל הצעת מחיר של יותר מ-20 דולר למניה, מחיר הפתיחה בעת הנפקת החברה בנאסד"ק לפני שנתיים. אתמול נסחרה המניה בפחות מ-17 דולר למניה. בשבוע שעבר פורסם הדו"ח של הרשת, שרשמה הפסד של 750 אלף דולר ברבעון השני. הכנסות החברה ירדו ב-2% ברבעון השני ל-81 מיליון דולר.

אנליסטים אומרים, שמורגנס פנתה למספר משקיעים פוטנציאליים כדי לגייס הון להתרחבות הרשת. "הם לא הצליחו לגייס כסף בבורסה, ולכן הם צריכים לבדוק אפשרויות אחרות", הסביר אנליסט אחד ל"טיימס".

קרנות וחברות השקעה ממשלתיות משחקות תפקיד מרכזי יותר ויותר בכלכלה העולמית. הקרנות מהמזרח התיכון הוקמו כדי לנהל את הרווחים העצומים שהפיקו מדינות כמו דובאי, אבו דאבי, ערב הסעודית וקטאר, מהעלייה החדה במחירי הנפט. בעקבות הירידות החדות בבורסות העולם, הקרנות רואות אפשרויות השקעה מפתות במדינות המערב.

ההשקעות הערביות בנכסים מערביים, מעוררות חשדנות בחוגים פוליטיים בארצות הברית ואירופה, וקולות רבים כבר קראו לחקור את פעילות קרנות ההון הממשלתיות מהמזרח התיכון, וגם את הקרנות מאסיה כמו זו של ממשלת סין.

ב-2006 בוטלה קנייה של כמה נמלים מרכזיים בארצות הברית על ידי חברת ההשקעות DP World מדובאי, בגלל חששות בפוליטיקה האמריקאית מהשתלטות זרה על נכסים אסטרטגיים אמריקאים. בחודש שעבר התקיימה בסינגפור ועידה של ראשי הקרנות הממשלתיות, שניסו להסכים על קווים מנחים להתנהלות שקופה יותר של הקרנות, בין השאר כדי להרגיע חששות מערביים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות