אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רבוע כחול תובעת 10 מיליון שקל מהמנכ"ל לשעבר של שפע שוק

רבוע כחול תובעת 10 מיליון שקל מהמנכ"ל לשעבר של שפע שוק

זאת, לאחר שעבר לרשת שופרסל והקים עבורה את רשת יש. טוענת כי רק לאחר שפרש גילתה כי גנב כספי תרומות והעביר את סודותיה המסחריים לשופרסל

13.08.2008, 17:06 | ענת רואה
קבוצת רבוע כחול תובעת 10 מיליון שקלים מיהודה פורת, איש עסקים חרדי ששימש כחבר הנהלת הריבוע הכחול וכמנהלה של רשת "שפע שוק".   

במסגרת התביעה, שהוגשה לביהמ"ש המחוזי מרכז, באמצעות עורכי הדין בעז בן צור, חגי הלוי ומשה מזור, מגוללת רבוע כחול מסכת האשמות חמורה כלפי פורת, שפרש מהקבוצה ב-2007 ועבר להקים רשת מתחרה עבור שופרסל.

לפי הנטען בתביעה, פורת ביקש לפרוש מרבוע כחול לטובת עסקי נדל"ן ועל רקע זה הסכימה הנהלת רבוע כחול להעניק לו מענק פרישה נכבד בסך 1.4 מיליון שקל.

רבוע כחול טוענת, כי נדהמה לגלות שהמצג היה מצג שווא וכי פורת "הפר בעזות מצח ובריש גלי חובות נאמנות וחובות סודיות", ותחת עסקי נדל"ן, הוא חצה את הקווים וחבר לשופרסל המתחרה, במטרה להקים עבורה רשת חרדית שתתחרה בשפע שוק. לפי הנטען בתביעה, פורת העביר לידי שופרסל את סודותיה המסחריים של הריבוע הכחול.

בכתב התביעה נטען, כי העסקת פורת ב"שופרסל" הופסקה בעקבות הליך בוררות בין שתי החברות שנערך בפני עו"ד רם כספי.

עוד טוענת רבוע כחול, כי לאחר עזיבתו של פורת את הקבוצה, התגלתה בפני הנהלת הריבוע הכחול "תמונה קשה של מנהל בכיר אשר עשה ברשת כבשלו ועירב את עסקיו הפרטיים בעסקי הרשת, משל היתה אחוזתו הפרטית".

עוד נטען, כי לצד כהונתו של פורת כמנהלה של "שפע שוק", ניהל גם מערכת עסקית פרטית מסועפת, תוך שהוא ממנף את כהונתו ב"שפע שוק" לצורך קידום עסקיו הפרטיים.

בין היתר, לפי הנטען, פורת דאג שהרשת תרכוש מוצרים שונים שהוא היה בעל עניין ואינטרס בקידומם ובמכירותיהם. פורת חבר לספקים שונים של הרשת ונטל מהם כספים ועמלות בגין פעילותם ברשת.

עוד נטען, כי הנהלת רבוע כחול הפקידה בידיו הנאמנות של פורת שוברי קניה של הרשת בהיקף של מיליוני שקלים על מנת שזה יחלקם למשפחות חרדיות נזקקות ולמוסדות תורה מובילים ומרכזיים במגזר החרדי. לטענתה, פורת שילשל לכיסו עמלות ששולמו לו על ידי גופים שקיבלו ממנו את כספי הצדקה שהופקדו בידו, כפה על ספקים שונים של הרשת לתרום למוסדות דת קטנים ועלומים שפורת חפץ ביקרם ושלח ידו בתלושים שהופקדו בידיו לצורך חלוקתם לנזקקים, ועשה בהם שימוש אישי לצרכיו.

במסגרת התביעה מתבקש פורת להחזיר את מענק הפרישה שהוענק לו בסך 1.4 מיליון שקל, וכן לשלם 6 מיליון שקל פיצויים בגין הפרת חובת הסודיות ולשלם לה 2.7 מיליון שקל שהם לפי הערכה הסכומים אותם קיבל פורת מצדדים שלישיים.

"ניצול ציני ונפסד"

לפי התביעה, ההסכם בין פורת לריבוע הכחול נכרת במאי 1998, ובמסגרתו התחייב פורת לתת לשפע מהדרין (הנמנית על רבוע כחול) שירותי יעוץ בהיקף 40 שעות שבועיות.

בנובמבר 2003 נכרת הסכם נוסף, עקב חילופי הבעלות בריבוע הכחול, במסגרתו התחייב פורת לאי תחרות עם הרשת במשך שנה לפחות מתום הסכם היעוץ עמה. במסגרת שינויים ארגוניים מונה פורת ב-2005 לתפקיד מנהל רשת שפע שוק ולחבר הנהלה בריבוע הכחול. בתמורה שולמו לו לבקשתו דמי יעוץ והוא לא הוגדר כעובד מן המניין.

לפי התביעה, מטבע הדברים נחשף פורת לסודותיה המסחריים של רבוע הכחול ושל רשת שפע שוק, ובין היתר לאסטרטגיות השיווק, למחירוניה, תחשיבי הרווחיות שלה, פרטי קשריה עם הספקים, מדיניות ההנחות והבונוסים של "הריבוע הכחול"; לעלויות שונות בהן היא נושאת; להסכמיה המהותיים ועוד.

בתביעה נטען כי פורת ידע לנצל היטב - באופן ציני ונפסד - את המידע המסחרי האמור ואת הכוח הרב וההשפעה שצבר במשך השנים בכדי להפיק טובות הנאה אישיות, נפסדות ופסולות, תוך הפרת חובותיו כאיש הנהלה ב"ריבוע הכחול" ותוך שהוא פועל בניגוד עניינים חריף ומהותי.

לטענת הרשת, בתחילת 2008 היא גילתה לתדהמה כי פורת שיקר לה במצח נחושה וכי כוונת פרישתו מלכתחילה היתה לטובת חבירה באופן פסול ונפסד למתחרה שופרסל, כדי לסייע בהקמת רשת חרדית חדשה תוך שסודותיה המסחריים של רבוע כחול ושפע שוק נופלים כפרי בשל בידי שופרסל.

"החיים הכפולים" של פורת

רבוע כחול טוענת, כי לאחר עזיבתו של פורת החלו מתקבלים אצלה מידע ונתונים בדבר מעשיו הפסולים והנפסדים של פורת והיא החלה בהליך בדיקה רחב היקף. בהליך הבדיקה נחשפו מעשיו של פורת וה"חיים הכפולים" אותם ניהל במשך ההתקשרות בינו לבין הריבוע הכחול.

בין היתר נטען כי פורת חתם על הסכם עמלות מול חברה "מובילה בישראל ובחו"ח" ששמה אינו מצוין, במסגרתו התחייב לפעול לקידום מכירות של גופים מסחריים אחרים, תוך תמורה נאה ובניגוד להסכמיו מול ריבוע הכחול.

עוד נטען, כי פורת פעל להחדרת מוצרים שלא היה בהם צורך לרשת שפע שוק, שבהכנסתם היה לו אינטרס אישי. לפי המפורט הוא פעל להכניס מוצרים בהיקף 7 מיליון שקל של חברה בבעלות לירון קרביץ, לשפע שוק.

   

טענה נוספת המועלת בתביעה היא כי פורת גזל לעצמו כספי תרומות. לפי הנטען, פורת טען, כי בכדי להגדיל ולהעמיק את דריסת הרגל של "שפע שוק" ו"רבוע כחול" בשוק החרדי, מן הראוי ליתן תרומות לישיבות ועמותות הקשורות במנהיגי הציבור החרדי וכך תזכה "שפע שוק" להכרה מצד רבנים ואישי ציבור חרדיים שיתירו ויורו לחסידיהם ואנשי קהילותיהם לרכוש את מוצריה.

כך, בהתאם למתווה שגיבש פורת וכן מתוך הכרה חברתית בחשיבות מתן תרומות לאוכלוסיות נצרכות, לאורך השנים הועברו על ידי "רבוע כחול" ו"שפע שוק" - באמצעות פורת - סכומים ניכרים ביותר העולים כדי מיליוני שקלים כתרומות, כצדקה וכעזרה למשפחות חרדיות נזקקות.

לימים התברר, כי פורת ביצע פעולות נטילה ומרמה מ"רבוע כחול", בכדי להפיק טובות הנאה, לו ולאנשי שלומו. עוד התחוור, כי בכדי לייעל ולשדרג פעילות "מניבה" זו, הקים פורת מעין "מנגנון" שכלל חברות בשליטתו, חבר למשווקים וספקים של "שפע שוק" ו"רבוע כחול" ששילמו לו עמלות באמצעות תרומות לישיבות ומוסדות חרדיים, ואף שלח ידו בכספים ותווי קנייה שהוקצו, כאמור, על ידי "רבוע כחול" למטרות צדקה וחסד.

לאחרונה נחשף, כי פורת שלח ידו בתווי קנייה, ועשה שימוש אישי בתווים שהופקדו בידיו לצורך חלוקתם לנזקקים. גניבה זו נחשפה, לאחר שמחלקת ביקורת הפנים של "רבוע כחול" ערכה בדיקה בניסיון להתחקות אחר גורמים שפדו את תווי הקנייה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות