אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טכנולוגי על הבוקר: אפל עוברת את גוגל בסיבוב צילום: בלומברג

טכנולוגי על הבוקר: אפל עוברת את גוגל בסיבוב

אינטל וג'אג'ה יהפכו את ה-VOIP לחלק בסיסי מהמחשב, עריכה אוטומטית דופקת את גוגל פעמיים תוך זמן קצר, תוכנה מאפשרת לילדים חרשים לשיר, ופיקוד הסייבר של חיל האוויר האמריקאי מפסיק לפעול

14.08.2008, 09:53 | יוסי גורביץ

למי, למי, למי יש יותר גדול

איזו חברה שווה יותר – גוגל או אפל? התשובה, שהפתיעה רבים וטובים, היא אפל. שווי השוק שלה, לאחר יום המסחר של אתמול, עמד על 159 מיליארד דולרים, לעומת 157 מיליארד "בלבד" לגוגל. מיקרוסופט, כמובן, נמצאת לפני השתיים, עם שווי שוק של 255 מיליארד.
יכול להרשות לעצמו לצחוק על עצמו. ג יכול להרשות לעצמו לצחוק על עצמו. ג'ובס מציג את סטיב ג'ובס המזויף | צילום: בלומברג יכול להרשות לעצמו לצחוק על עצמו. ג

באתר הרכילות וואליוואג הרשו לעצמם כמה סיבובי נצחון: בנובמבר 2007 הם היו היחידים שחזו שאפל תעבור במהירות את גוגל, וזה קרה מהר משחשבו. הם דיברו על שנתיים, וזה קרה תוך תשעה חודשים. כשהם עלו עם התחזית שלהם, כולם אמרו שהם פסיכים ושמדובר ב"דבר הכי מטומטם שכתבתם". בוואליוואג מייחסים את ההצלחה של אפל לאייפון, ומציינים שהאייפון שובר שיאי הכנסות, בעוד ש"הגוגלפון הוא עדיין ערימה של כלי פיתוח".

בתוך כך, מעריך האנליסט ג'ין מונסטר שמכירות האייפון יזנקו ברבעון הרביעי פי ארבעה מכפי שהעריכו קודם לכן, והן תעמודנה על 4.5 מיליוני יחידות. כנראה שהקונים החדשים לא קראו על שלל הבעיות של הג'יזספון.

קיצה של בזק?

ענקית השבבים אינטל וחברת ה-VOIP (שיחת טלפון באמצעות האינטרנט) ג'אג'ה צפויות להודיע היום (ה') על עסקה, במסגרתה שבבים עתידיים של אינטל יבצעו אינטגרציה עם תוכנותיה של ג'אג'ה. המשמעות היא שהמחשבים העתידיים יאפשרו ללקוחות לבצע שיחות טלפון בתשלום אפסי ללא התקנת תוכנה.

יותר ממחצית המשתמשים ברשת מעולם לא הורידו תוכנה כלשהי, שלא לדבר על התקנת תוכנת VOIP. העסקה תאפשר למוכרי מחשבים ולספקיות רשת לספק מחשבים שיוכלו, ללא כל התערבות מצד הלקוח, להוזיל משמעותית את עלויות השיחה שלו. בניגוד לסקייפ, ג'אג'ה מאפשרת שיחות בינלאומיות ומקומיות ללא צורך באוזניות, אלא תוך שימוש בטלפונים – קוויים וניידים – שכבר עומדים לרשות הלקוח.

ובפעם המי יודע כמה: עריכה דורשת בני אדם

עד כמה מסובך לעבוד על שירות החדשות ללא מגע יד אדם של גוגל? בכלל לא. הבלוגר פול מק'נמארה ניסה והצליח במכה אחת. הוא כתב סיפור פיקטיבי לחלוטין על רשויות התחבורה של מסצ'וסטס – אלו שניסו למנוע מסטודנטים של MIT לחשוף את פרצות האבטחה שלהם – והעלה אותו לבלוג שלו. זה היה, למעשה, סיפור על רוח רפאים. והוא טיפס במהירות לראש ערימת הדיווחים של גוגל ניוז בנושא.

בלוגר, שירות הבלוגים של גוגל, גורר בתקופה האחרונה שורה של תלונות: תחילה נחסמו בלוגים של תומכי אובמה, אחר כך של השמאל האמריקני, ועכשיו נחסם בלוג בריטי שעוסק בתעשיית הפרסום. הסיבה? מישהו התלונן שהערות לאחד הפוסטים היו "דיבור שנאה".

אבל גוגל לא הודיעה לבלוגר האומלל באילו הערות מדובר. הוא הניח שמדובר בהערות על כך שעדיף לקיים יחסי מין עם חולה בתסמונת דאון מאשר עם מומחה פרסום – אותן הוא הגדיר כ"הערות שמטרתן לשעשע וגורמות פגיעה תוך כדי כך" - אבל הוא לא ידע. הוא מחק את כל ההערות הפוגעניות הללו, ובמטה קסם חזר הבלוג שלו לפעול. והוא עדיין לא קיבל הסברים על מה שקרה.

מתגברים על הטבע

ובצד הבהיר של התמונה: מדען בריטי, דר' מיק גרירסון, פיתח תוכנה שמאפשרת לחרשים "לשמוע". התוכנה, Lumisonic, מגיבה לרעשים המיוצרים על ידי מחשב או המושמעים למיקרופון, ומתרגמת את צלילים לתמונה על צג: עיגולים המשתנים על פי סוג הצליל. התמונות מאפשרות למוח לקלוט במהירות תחושה של קול.

Lumisonic פותחה בשילוב עם התזמורת הפילהרמונית של לונדון, שחבריה ניגנו יחד עם ילדים חרשים, כשהילדים רואים את ההשפעה של הצליל על התמונות עם שינוי הנגינה. כשתלמידים חרשים בבית הספר פרנק ברנס בצפון לונדון ניסו את התוכנה, הם הצליחו תוך דקות לשיר ולמחוא כפיים. אחת התלמידות אמרה שהתוכנה איפשרה לה לחוות צלילים באופן שלא היה אפשרי עד כה.

לכבות מסכים, לנתק מקלדות, רות סוף

 

חיל האוויר האמריקאי הורה על הקפאת פעילותו של פיקוד הסייבר שלו, וגרר אנחות רווחה של רבים וטובים. פיקוד הסייבר, שמנה 8,000 איש והיה אחד הגופים הגדלים במהירות של הצבא האמריקאי, היה מיועד לנהל מלחמות ברשת ולהפיל את רשתות האויב – בערך מה שקרה בימים האחרונים בגיאורגיה.

הפקודה הגיעה שבועות מספר לפני שהפיקוד היה אמור להיכנס לפעילות מבצעית. הפיקוד עורר חשש בקרב קבוצות המקדמות פרטיות ורשת חופשית, משום שהמשימה שלו – שתחילה היתה אמורה להיות הגנה ברשת על מתקני חיל האוויר – הפכה ל"שליטה באוויר, בחלל ובמרחב הקיברנטי". בעבר, טענו בפיקוד שמטרתם היא "יכולת השתלטות על כל מחשב שהוא". כנראה שטוב שזה נגמר.

קצרצרים

שריפה אירעה באחד משני המבנים במטה של אפל בקופרטינו, קליפורניה. אין נפגעים, אך נגרם נזק ניכר לבניין. השריפה פרצה ככל הנראה כתוצאה מתאונה בעת ריתוך.

לראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, אין מזל. לא מספיק שהפופולריות שלו רואה את זו של אולמרט מלמטה, ושכולם מעריכים שהוא ייבעט מתפקידו בבחירות הקרובות, עכשיו גם האתר החדש והדנדש שלו פשוט קורס. במטהו טוענים שזה מה שקורה תמיד כשאתר חדש עולה. אה הה. והם עדיין לא התחילו עם השאילתות מהציבור שהבטיח בראון לפני שלושה חודשים.

גוגל טענה שאין לה מושג איך נראות מפות של גיאורגיה. מסתבר שלאתר המפות של מיקרוסופט, שאף אחד לא שמע עליו, יש גם יש. מקטלגים את כל הידע האנושי, הה גוגל?

ואגב גוגל, רכב-המצלמה המשוטט שלה כבר עורר רוגז ולא מעט תלונות. אבל הפעם נראה שהגזימו שם: הרכב צילם אוסטרלי אומלל, העונה לשם "ביל", כשהוא מרוח מעוך ושיכור יותר מלוט מחוץ לביתו. הרכב צילם באדישות והמשיך הלאה, מבלי, נניח, להציע ל"ביל" טיפול או להזעיק עזרה ראשונה, ואחר כך גם פורסמה התמונה ברשת, כדי שכל השכנים יראו. עכשיו "ביל", שלדבריו השתכר משום שידיד קרוב שלו מת, שוקל צעדים משפטיים.

והאם התגלתה הסיבה לתדמית הדפוקה של ביל גייטס? האסטרטג הראשי הכושל של המועמדת הילארי קלינטון, מארק פן, לא מאמין באנושיות. הוא ייעץ לקלינטון שלא להיראות אנושית משום ש"האנושיות סובלת מהערכת יתר". הוא כתב לה שהוא נתן אותה עצה לביל גייטס, שכנראה קיבל אותה. הממ.

ואגב הבחירות: ברק אובמה סלב לא רק בהודעות ספאם, אלא גם בטוויטר. יותר אנשים עוקבים אחר ההודעות (של המטה) שלו מאשר כל אדם אחר: 56,791, ליתר דיוק. יריבו הרפובליקני, ג'ון מק'קיין, אפילו לא ברשימת המאה הנקראים ביותר – אבל, מצד שני, הוא כנראה לא יודע מהו טוויטר. הוא עדיין עובד על שימוש עצמוני במחשב.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות