אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פסק דין פורץ דרך: הרשויות המקומיות יוכלו להפקיע קרקעות מדינה צילום: נמרוד גליקמן

פסק דין פורץ דרך: הרשויות המקומיות יוכלו להפקיע קרקעות מדינה

בית המשפט העליון קבע כי חוק התכנון והבנייה, המאפשר לרשות מקומית להפקיע קרקעות לצורכי ציבור, גובר על חוק יסוד מקרקעי ישראל

20.08.2008, 09:19 | דותן לוי

רשות מקומית תוכל להפקיע קרקעות מדינה לצורכי ציבור, למרות חוק יסוד מקרקעי ישראל - כך קבע בית המשפט העליון במסגרת מאבק שהתנהל בין המועצה המקומית פרדס חנה־כרכור והוועדה המקומית שומרון לבין מינהל מקרקעי ישראל וקק"ל, בנושא הפקעת קרקעות בפרדס חנה. מדובר בקרקע בבעלות קק"ל, שהופקעה על ידי המועצה המקומית כדי להעבירה למוסדות אבן חיים של הרב בובלין.

בעקבות ההפקעה טענו מינהל מקרקעי ישראל וקק"ל בבית המשפט המחוזי כי חוק יסוד (מקרקעי ישראל), האוסר על העברת קרקעות מדינה, מונע מרשויות מקומיות להפקיע אדמות מדינה גם כשמדובר בצורכי ציבור. לטענת המינהל וקק"ל, רשות מקומית אינה צריכה לקבל יחס מועדף, ואם היא זקוקה לקרקע של המינהל עליה לחתום על הסכם חכירה סטנדרטי ולשלם דמי חכירה. מנגד טענו המועצה המקומית פרדס חנה־כרכור והוועדה המקומית שומרון, כי חוק התכנון והבנייה, המאפשר לרשות מקומית להפקיע קרקעות לצורכי ציבור, גובר על חוק היסוד, לכן ניתן להפקיע לצורכי ציבור גם אדמות מדינה.

בית המשפט המחוזי קיבל באופן חלקי את עמדת המינהל וקק"ל, וקבע כי בדרך כלל אין להפקיע אדמות מדינה - אלא אם מדובר במוצא אחרון ויש צורך חיוני בקרקע ואין אפשרות להגיע להסכם חכירה. ב־2003 הגישו הרשויות המקומיות ערעור לעליון, ומרכז השלטון המקומי הצטרף להליך ותמך בעמדתן.

"רשויות מקומיות הפקיעו קרקעות מדינה ללא סייג מאז הקמת המדינה ועד לפסק הדין המחוזי. כעת חזר המצב לקדמותו", אמרו עורכי הדין אלי וילצ'יק ומיה רויזמן ממשרד עורכי הדין כהן וילצ'יק קמחי ושות', שייצגו את פרדס חנה־כרכור.

את מרכז השלטון המקומי ייצגו עוה"ד נתן מאיר וירון מאיר ממשרד נתן מאיר ושות'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות