אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המזון של הודו: משבר המזון קרב לסיומו צילום: בלומברג

משרד המזון של הודו: משבר המזון קרב לסיומו

להערכת המשרד, מחירי המזון בעולם יתחילו לרדת בקרוב, מכיוון שחקלאים בכל העולם הגדילו את התפוקה. לדברי מומחים, הציפיות ליבולים גדולים משפיעות כבר עכשיו על השוק

20.08.2008, 15:40 | בלומברג

משבר המזון העולמי שגרם למחירי החיטה, האורז והתירס להרקיע שחקים והצית מהומות באזורים רבים בעולם מתקרב לסיומו. כך טוענים במשרד המזון של הודו.

להערכת המשרד, מחירי המזון בעולם יתחילו לרדת בקרוב, כיוון שחקלאים הגדילו את התפוקה ועברו לזריעה אינטנסיבית יותר שתוביל ליבולים גדולים. "אני לא חושב שיש משבר עכשיו", אמר ט. ננדה קומאר, שר המזון ההודי והאחראי על התכניות לביטחון המזון במדינה השניה הכי מאוכלסת בעולם אחרי סין.

חקלאים במדינות שונות - מאוסטרליה ועד סין - זרעו יותר השנה בציפייה להרוויח מהמחירים הגבוהים, ובכך עזרו למאגרים העולמיים להתחדש אחרי שהגיעו לשפל של 30 שנה. סיום המשבר עשוי לעזור למדינות כמו הודו ומצרים להסיר מגבלות סחר שהטילו בתקופת המשבר, וכן יעזרו למלחמה באינפלציה. לפי אירגון המזון של האו"ם, המחירים הגבוהים הוסיפו עוד חמישים מיליון איש לסטטיסטיקה העגומה של רעבי העולם.

לטענת מומחים בהודו, השינוי ניכר כבר עכשיו. "יש ציפיות גבוהות ליבולים טובים", אמר פרשורם ראי, מנהל המרכז לביטחון תזונתי וסביבתי - חברת מחקר מניו דלהי. "זה כבר עזר לקרר את בהלת המחירים".

במקביל, הבנק המרכזי של סרי לנקה אמר היום (ד') שירידה במחירי המזון והדלק תמתן את האינפלציה במדינה, שקצב האינפלציה שלה הוא השני בגובהו בין מדינות אסיה. בסין נסוגה האינפלציה בחודש שעבר לשפל של עשרה חודשים.

בהודו וסין יבול פולי הסויה היה גבוה מהממוצע, ותפוקת החיטה של אוסטרליה כמעט הוכפלה השנה. גם בתאילנד ווייטנאם, שתיים מיצואניות האורז הגדולות בעולם, היו יבולים גבוהים מהצפוי. לדברי קומאר, התחזית ליבולי החיטה והסויה "טובה מאד", אך באורז עדיין יש מחסור והוא ויקר יותר. "מחיר האורז יורד, אך אני לא חושב שהוא ירד מספיק", אמר. מחירי המזון בבורוסת הסחורות בעולם יורדים בהדרגה מאז תחילת יולי.

מונקומבו סוומינטן, שהוביל בעבר כשר חקלאות את "המהפכה הירוקה" של הודו, שהגדילה את תפוקת המזון במדינה בשנות ה-60, אמר שהפתרון למשבר המזון הוא ברווחיות טבוה יותר למגדלים. הודו צריכה להגביר את תפוקת הליטה והאורז ב-3.5 מיליון טונות מדי שנה כדי לענות על צורכי האוכלוסייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות