אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמקס תפנה לבוררות בינלאומית בסכסוך עם ונצואלה צילום: בלומברג

סמקס תפנה לבוררות בינלאומית בסכסוך עם ונצואלה

חברת המלט המקסיקנית, שנכסיה הוחרמו לאחר פיצוץ המו"מ בינה לבין הממשלה, אמרה שמדובר ב"הפרה בוטה של החוקה, חוקי ההפקעה וחוקים נוספים בוונצואלה"

21.08.2008, 14:40 | סוכנויות הידיעות

חברת המלט המקסיקנית סמקס יצאה נגד פעולות ההלאמה של ממשלת ונצואלה, והבטיחה לפנות לתהליך של בוררות בינלאומית בפרשה.

מסמקס נמסר אתמול בלילה (ד') בהודעה כי החברה "מאמינה שההחרמה והתחלת תהליכי ההפקעה של נכסיה היא הפרה בוטה של החוקה, חוקי ההפקעה וחוקים נוספים בוונצואלה". החברה הוסיפה שתבקש תהליך של בוררות במרכז הבינלאומי להסדר סכסוכי השקעה.

עוד נמסר מהחברה כי "סמקס מאמינה שפעולותיה של ממשלת ונצואלה מדגישות חוסר כבוד לעקרונות החוק הבינלאומי ולאמנות הקשורות להגנה הדדית על השקעות, שאוסרים תפיסה של מוצרים ומניעת זכויות בלי פיצוי הוגן ואפקטיבי ובלי הליכי הפקעה".

ונצואלה הודיעה ביום שלישי על השתלטות על המפעל של סמקס במזרח המדינה. ממשלת ונצואלה העבירה לידיה את השליטה ב-90% מתעשיית המלט המקומית באמצעות רכישת פעילותן במדינה של שתי החברות הזרות לאפרג'ה השוויצרית והולסים הצרפתית, והלאמת המפעל של סמקס.

ההלאמה התבצעה לאחר פיצוץ המו"מ בין הצדדים. לפי דיווחים, סמקס מבקשת יותר מ-1.3 מיליארד דולר עבור פעילותה בוונצואלה, וממשלת ונצואלה טוענת שמדובר במחיר גבוה מדי.

סגן נשיא ונצואלה ראמון קאריסאלס אמר שהממשלה כבר רכשה 89% מהשליטה בחטיבה הוונצואלית של לאפרג'ה תמורת 267 מיליון דולר, ושילמה 552 מיליון דולר עבור 85% מהשליטה בפעילות הולסים בוונצואלה.

ממשלו של הנשיא הוגו צ'אבס ביצע צעדי הלאמה בתעשיות נוספות, כולל תעשיית הנפט, כאשר רוב החברות הזרות הפועלות במגזר האנרגיה במדינה, יצואנית הנפט החמישית בגודלה בעולם וחברה באופ"ק, הסכימו לחתום על חוזים חדשים שמעבירים לפחות 60% מפרויקטי הנפט לשליטת הממשלה.

עוד דווח השבוע שיצוא הנפט מוונצואלה במחצית הראשונה של 2008 הסתכם ב-48.47 מיליארד דולר, עלייה של 78% לעומת התקופה המקבילה ב-2007. הסכום משקף את מחירי הנפט הגבוהים, שמאז ירדו. שר האנרגיה של ונצואלה רפאל רמירז אמר השבוע כי אם תימשך הירידה במחיר הנפט, תציע המדינה לאופ"ק לקצץ את התפוקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות