אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לידמס של שרם פודים מקפיאה פרויקטים במזרח אירופה צילום: בועז אופנהיים

לידמס של שרם פודים מקפיאה פרויקטים במזרח אירופה

רק לפני שנה הוערכה החברה על ידי גיזה זינגר־אבן לפי שווי של 80 מיליון יורו. כיום היא נסחרת לפי שווי של 16 מיליון יורו, וברבעון השני רשמה הפסד תפעולי של 1.2 מיליון יורו, עם תזרים מזומנים שלילי של 3.5 מיליון יורו ויתרת מזומנים שמסתכמת ב־4.1 מיליון יורו

23.08.2008, 21:54 | גולן חזני

בדיוק לפני שנה, בסוף אוגוסט 2007, הונפקה ברעש גדול חברת הנדל"ן לידמס של קבוצת שרם פודים. החברה מתמחה בהשקעות בבולגריה וברומניה, ומנוהלת על ידי שחר למקין, שמחזיק בה עם הקבוצה שבבעלות יצחק שרם ויאיר פודים.

בתשקיף המפורט שהציגה לידמס נכללו לא פחות מ־24 מיזמים מתוכננים, 15 בבולגריה ותשעה ברומניה, רובם למגורים. עלות הבנייה שהוצגה בתשקיף הסתכמה ב־282 מיליון יורו וכללה את המחיר ששולם עבור הקרקע. לידמס גם צירפה הערכת שווי של חברת גיזה זינגר־אבן, שלפיה נאמד ערכה של החברה בלא פחות מ־80 מיליון יורו, שהיו שווים אז כ־480 מיליון שקל. שוויין של קרקעות שרכשה לידמס רק שנה־שנתיים קודם לכן ב־27 מיליון יורו הגיעו בהערכת השווי של גיזה ל־95 מיליון יורו. נמכרו שבע דירות מתוך 86

אך השוק הסתייג מהערכת השווי של גיזה זינגר־אבן, ולידמס גייסה לבסוף 32 מיליון שקל, ושווי השוק שלה הסתכם ב־245 מיליון שקל בלבד . לידמס הציגה גם את המועדים להשלמת רוב המיזמים - בין 2009 ל־2011.

בסוף השבוע פרסמה לידמס את דו"חות הרבעון השני, שניפצו לרסיסים את התמונה שהוצגה בשעתה למשקיעים. לידמס אף הכריזה על הקפאת הבנייה בכל המיזמים, למעט אחד - שבנייתו עומדת להסתיים ברבעון הראשון של 2009. מדובר במיזם קטן יחסית בשם גאמה, אחד מחמישה מיזמים בעיירת הנופש הבולגרית בנסקו, שהיקפו מסתכם רק ב־4.8% מכלל הפרויקטים של החברה. מתוך 86 דירות הנופש שבמיזם נמכרו רק שבע.

החברה הפרישה 620 אלף יורו בשל ירידת ערך הקרקעות בעיירה הבולגרית. לטענת לידמס, "עקב משבר האשראי חלה ירידה ניכרת בביקושים לדירות נופש מצד אירים ובריטים, שהיו עיקר הקונים. חלק מהירידה בביקושים קוזזה על ידי קונים חדשים מרוסיה, מסקנדינביה ומרומניה".

המחיקה תרמה חלק משמעותי להפסד רבעוני של 811 אלף יורו, שאלמלא הכנסות מימון משיערוך אופציות היה גבוה יותר, שכן ההפסד התפעולי הסתכם ב־1.2 מיליון יורו. יתרת המזומנים של לידמס מסתכמת ב־4.1 מיליון יורו בלבד, וההון העצמי ב־30.5 מיליון יורו, אולם החברה משגרת רמז עבה על מצבה האמיתי כשהיא מודה שהיא "נזקקת למקורות מימון נוספים לשם פירעון התחייבויותיה וביצוע הפרויקטים שלה". בחצי השנה הראשונה של 2008 הפסידה החברה 1.5 מיליון יורו.

ההחלטה על הקפאת הבנייה היא צעד נוסף בתהליך התייעלות. החברה מציינת כי לא תחל בבניית פרויקטים נוספים אם לא תשיג מימון מתאים. עם הפרויקטים שהוקפאו נמנים בנייני משרדים בסופיה, פרויקט מגורים בבוקרשט ופרויקט מגורים בעיר סיניה שברומניה, נוסף על דירות הנופש בבנסקו.

עוד מציינת לידמס כי צמצמה את כוח האדם שלה והפסיקה את עבודתם של מנהל הפעילות בבולגריה אלדד חסון ושל מנהל הפעילות ברומניה, ששמו לא צוין. החברה גם הפחיתה את דמי הניהול שהיא משלמת, וציינה שבכוונתה למכור שתיים־שלוש קרקעות לצורכי תזרים מזומנים.

ואכן, ללידמס תזרים מזומנים שלילי של 3.5 מיליון יורו, והיא נטלה הלוואות של 6.5 מיליון יורו מהבנקים כדי לממנו. ההתחייבויות השוטפות של החברה מסתכמות ב־21.7 מיליון יורו. לידמס זכתה להלוואות בעלים של 10 מיליון יורו, שאמורות היו להיפרע ב־1 באפריל. החברה ניסתה להנפיק אג"ח בפברואר, גם כדי להחזיר את הלוואת הבעלים, אך נכשלה. פירעון ההלוואה הוארך, וביוני העמידו הבעלים הלוואה נוספת של 2 מיליון יורו.

אכן סיפור עצוב לחברה שרק לפני שנה הוערך שווייה ב־80 מיליון יורו ועתה נתונה במאבק הישרדות. לידמס היא בבואה נאמנה למצבן של חברות נדל"ן ישראליות שרכשו חלקות קרקע כמעט מכל הבא ליד, ונתקעו עמן בלי יכולת לעמוד בהתחייבויותיהן. לידמס מחזיקה ב־17 חברות פרויקט בבולגריה ובתשע חברות פרויקט ברומניה. נוסף על כך היא מחזיקה בחברת ניהול בולגרית, בחברת ניהול רומנית ובחברת שירותים מקצועיים ישראלית.

עלות הפרויקטים מוערכת בספרי החברה ב־48 מיליון יורו. מניית לידמס צנחה לשווי של 88 מיליון שקל בלבד, שהם כ־16 מיליון יורו, כלומר רק חמישית מהשווי שהעניקה לה גיזה באדיבותה הרבה רק לפני שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות