אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טכנולוגי על הבוקר: האייפון מונע באוויר חם צילום: daveynin cc-by

טכנולוגי על הבוקר: האייפון מונע באוויר חם

פרויקט מחשב לכל ילד רושם הצלחה מרשימה ראשונה, סין מעלימה את אייטיונז, באינטל חושבים (הרבה) קדימה, ושופט דורש מחברות להתייחס ל"שימוש הוגן" בטרם יורידו תוכן

24.08.2008, 09:48 | יוסי גורביץ

באז בכל מחיר

אפל השיקה שלשום את האייפון מהדור השלישי ב-21 מדינות נוספות, שבאופן מעליב משהו אינן כוללות את ישראל. אבל הפעם נראה שהמכשיר, ששמו הפך למילה נרדפת לבאז, זקוק לקצת עזרה מחברים.
עם קצת עזרה משחקנים שכירים... אייפון מציג הודעת שגיאה, צילום: daveynin cc-by עם קצת עזרה משחקנים שכירים... אייפון מציג הודעת שגיאה | צילום: daveynin cc-by עם קצת עזרה משחקנים שכירים... אייפון מציג הודעת שגיאה, צילום: daveynin cc-by

אורנג', ספקית הסלולר המשווקת את האייפון בפולין, הודתה כי היא ארגנה תורים מפוברקים מול החנויות שלה בנסיון לעורר עניין במה שכבר כונה "הגאדג'ט הטוב ביותר והטלפון הגרוע ביותר". אורנג' שכרה שחקנים מקצועיים כדי שיעמדו מול כ-20 מחנויותיה, יעמידו פנים שהם מעוניינים לרכוש אייפון, ויידעו עוברים ושבים בסגולותיו המופלאות. לא ידוע כמה שחקנים נשכרו, כמה זמן עמדו שם, וכמה שילמו להם. מה שתביעה ייצוגית אחת עושה....

מחשב לכל ילד, בלי הגזמה

הצלחה חשובה לפרויקט מחשב נייד לכל ילד (OLPC): אנשיו חילקו מחשב לכל אחד מילדי האי ניואה, הנמצא בדרום האוקיינוס השקט. אמנם, מדובר רק ב-500 ילדים, אבל זו התחלה נאה בהחלט. עוד כ-4,500 מחשבים מיועדים לאזור.

מנכ"ל מזכירות קהילת דרום האוקיינוס השקט, ג'ימי רודג'רס, אמר כי הצעד עשוי לקדם את החינוך "באופן שקשה לדמיין". ניואה היא חלוצה טכנולוגית באזורה: ב-2003 הקימה הממשלה רשת אלחוטית חינם לכל דורש. ל-OLPC יש מתחרה, אינטל שמה, שהביסה אותו לפני כחודש בפורטוגל, כששכנעה את הממשלה לרכוש גם היא מחשב לכל תלמיד – 500 אלף מהם, במקרה הזה. ועל זה נאמר: יפרחו אלף פרחים.

האולימפיאדה נגמרת, סין חוזרת (לדכא)

כשאישר הוועד האולימפי העולמי ב-2001 את עריכת האולימפיאדה בבייג'ינג, טענו נציגיו בצדקנות כי הדבר יקדם את החופש בסין. זה, איך לומר, לא בדיוק מה שקרה. כמה ימים קודם לאולימפיאדה, תחת לחץ תקשורתי כבד, הסירה הרודנות הסינית חלק מחסימות האינטרנט שלה. עכשיו היא מרגישה בטוחה מספיק לחזור לשיטה הישנה.

במהלך השבוע שעבר הושק האלבום "שירים למען טיבט – אמנות השלום". בסין לא מאמינים בשלום, רק בהרמוניה – כלומר, בזכותך שלא להביע התנגדות למגף הממשלתי המועך את פרצופך. בתגובה לפרובוקציה של שירים על טיבט, חסמה סין את חנות המוזיקה המקוונת של אפל, iTunes, ואת דפי אמזון שבהם ניתן לרכוש את האלבום, המכיל שירים של סטינג, אלאניס מוריסט, ואחרים.

במהלך מגעיל הרבה יותר, פנתה השבוע מפעילת סדנות היזע נייק לממשלת סין, ודרשה ממנה לחשוף את זהותו של בלוגר סיני שהשמיץ אותה. בנייק יודעים מה קורה לבלוגרים סינים שזהותם נחשפת, אבל כנראה שזה לא משנה להם. אז הנה עוד סיבה לרכוש נעליים מחברה אחרת.

רגעים עתידניים באינטל

כנס המפתחים השנתי של אינטל עמד בסימן עתידני: החברה חשפה טכנולוגיה להטענת מכשירים אלקטרוניים באמצעות אלחוט, אבל לא הסתפקה בכך. סמנכ"ל הטכנולוגיה הבכיר של החברה, ג'סטין רטנר, טען בנאום המרכזי של הכנס שהטכנולוגיה הממוחשבת התקדמה הרבה מעבר לציפיות, וכי להערכתו – תוך פרק זמן לא ידוע – מחשבים יהיו אינטליגנטיים יותר מבני אדם. אלה, אין צורך לומר, יהיו מחשבים המופעים באמצעות שבבי אינטל.

במהלך הכנס, הדגים מנכ"ל חברת Emotiv Systems מערכת מחשב המופעלת באמצעות גלי מוח. המשתמש מחובר למערכת EEG מסורבלת משהו, המחשב בוחן את גלי המוח של המשתמש, ומתרגם אותם לפקודות. לטענת Emotiv, המערכת שלה מסוגלת לזהות חיוך או קריצה של המשתמש, להבין האם הוא רוצה להזיז חפץ או להרים אותו, ולפענח רגשות כגון התלהבות או רוגע. אמא'לה.

שימוש הוגן, בבקשה

בפסיקה חדשנית, קבע השופט הפדרלי ג'רמי פוגל מבית המשפט לערעורים בקליפורניה כי חברות תקשורת ותוכן חייבות להתייחס לאפשרות של "שימוש הוגן" בתוכן שלהן לפני שיורו על הסרתו מהרשת.

תפיסת השימוש ההוגן, המעוגנת בחוק זכויות היוצרים הפדרלי, מכירה בכך שניתן לעשות שימוש מוגבל ביצירה מוגנת בזכויות יוצרים, ללא בקשת רשות מהבעלים, כדי לקדם אינטרסים ציבוריים – למשל, לשם פרשנות או ביקורת.

פוגל קבע כי אף ש"שימוש הוגן" היא טענת הגנה מצד הנתבע, חברות חייבות להביא אותה בחשבון מראש, ולשקול אותה בטרם יגישו תביעה. אם לא יעשו כן, קבע, עשויות תביעותיהן להיראות כמוגשות בחוסר תום לב.

קצרצרים

אתמול הודיע המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ברק אובמה, על מועמדו לתפקיד סגן הנשיא למספר עצום של תומכים באמצעות הודעות SMS. התומכים נרשמו מראש לקבלת ההודעה – וזה היה שווה לקמפיין של אובאמה את כל המאמץ, כי עכשיו יש להם את מספרי הסלולרי שלהם, ויוכלו לשלוח להם עוד מסרים. זה מה שנקרא שיווק אגרסיבי וחכם.

ואם כבר דיברנו על בידן, אז תומכי אובמה – שרבים מהם טכנופילים מושבעים – ודאי יתאכזבו לגלות שהעמדות שלו בתחום הטכנולוגיה שמרניות למדי, ונצמדות לקו הממשלתי.

מיקרוסופט השיקה אפליקציה בפייסבוק, משהו קטן ומשעשע - שמאפשר לחוקרים שלה לעקוב אחרי התנהגותם של המשתמשים כחלק מניסוי בפסיכולוגיה ואינטראקציה חברתית.

מצד שני, המתכנתים שכתבו את PhotoSynth של מיקרוסופט, שירות עיצוב תמונות שהושק בשבוע שעבר, גילו נשכנות חריגה. משתמשי מק שגלשו לאתר של PhotoSynth קיבלו את הודעת השגיאה הבאה: "למרבה הצער, אנחנו עדיין לא קוליים מספיק כדי לפעול על מערכת ההפעלה שלכם. באמת שהיינו רוצים שהיתה לנו גירסה שרצה על מספר פלטפורמות, אבל בינתיים PhotoSynth רצה רק על חלונות". מריר משהו, לא?

38 אנשים הזמינו עד כה חופשה במלון הראשון בחלל, שייפתח לקהל מצומצם מאד ב-2012. כל אחד מהם הוציא 4.46 מיליוני דולרים על התענוג, שכולל 18 שבועות של אימון אינטנסיבי לקראת הפיכתם לאסטרונאוטים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות