אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלפיד בבייג'ינג כבה: להתראות בלונדון 2012 צילום: איי פי

הלפיד בבייג'ינג כבה: להתראות בלונדון 2012

אחרי 17 ימים, 28 ענפים ו-958 מדליות, המשחקים האולימפיים ננעלו בטקס מרשים ב'קן הציפור'. החלה הספירה לאחור: בעוד 1,433 ימים תיפתח אולימפיאדת לונדון 2012. המדליסט הישראלי היחיד, שחר צוברי, נשא את דגל המדינה באיצטדיון

24.08.2008, 19:19 | סער הס ומיקי שגיא, ynet (בייג'ינג)

להתראות בייג'ינג, שלום לונדון. אחרי 17 ימים של תחרויות ב-28 ענפים שונים, שבמהלכם חולקו 958 מדליות, אולימפיאדת בייג'ינג הגיעה לסיומה עם טקס נעילה מרשים באיצטדיון קן הציפור. כעת נפתחה הספירה לאחור לקראת אולימפיאדת לונדון, שתיפתח בעוד 1,433 ימים - ב-27 ביולי 2012.

טקס סיום האולימפיאדה, צילום: איי פי טקס סיום האולימפיאדה | צילום: איי פי טקס סיום האולימפיאדה, צילום: איי פי
ישראל סיימה את המשחקים עם שלל צנוע של מדליית ארד אחת, שעליה חתום שחר צוברי. הגולש האילתי בן ה-22 בדגם ניל פרייד נבחר באופן טבעי להיות האיש שיישא את דגל המדינה בטקס הנעילה. 90 אלף צופים מילאו את יציעי האיצטדיון, ולאחר כניסת הדגלנים עלו למשטח - בצורה אקראית וחופשית - הספורטאים מהמדינות השונות.

גם הבריטים לקחו חלק בטקס. דגל הממלכה נישא לצד הדגל האולימפי ודגליהן של סין ויוון. ביציעים ישב ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, בעוד הכדורגלן דייויד בקהאם שיגר את כדור הפתיחה לעבר היציעים. הזמרת ליונה לואיס הופיעה לעיני הקהל הרב בקן הציפור, לצד הגיטריסט ג'ימי פייג'.

במהלך הטקס חולקו המדליות האחרונות של אולימפיאדת בייג'ינג והתנגן ההמנון הקנייתי - לכבודו של סמואל קמאו וונג'ירו, שניצח לפנות בוקר בריצת המרתון.

ואם במדליות עסקינן, השורה התחתונה ואולי העליונה של המשחקים האולימפיים: לראשונה, סין היא המנצחת הגדולה בטבלת המדליות. לראשונה מאז שמדינות חבר העמים (ברית המועצות לשעבר) לא מופיעות במשלחת משותפת, ארצות הברית לא זכתה בבכורה בטבלת המדליות. אחרי שלוש אולימפיאדות רצופות בשליטת הפסים והכוכבים, מדינה אחרת נטלה את הפיסגה.

האמריקנים אמנם זכו ב-110 מדליות, יותר מכל מדינה אחרת, אבל הדירוג נקבע בסופו של דבר לפי מספר מדליות הזהב. סין סגרה את המשחקים על מספר עגול ומרשים של 100 מדליות - 51 מהן מזהב, 21 מכסף ו-28 מארד. ההמנון של ארצות הברית הושמע 'רק' 36 פעמים (לשמונה מהן אחראי מייקל פלפס), כשהמשלחת זוכה גם ב-38 מדליות כסף ו-36 מארד.

ואי אפשר בלי הזווית הישראלית. 87 מבין 205 המדינות המשתתפות זכו במדליה, ובתוכן כמובן המשלחת שלנו עם הארד של שחר צוברי. ישראל מדורגת, מטבע הדברים, במקום ה-81 והאחרון לצד שש מדינות נוספות - אפגניסטן, מצרים, מאוריטניה, טוגו, ונצואלה ומולדובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות