אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: הבנקים יחויבו לנהל סיכונים סביבתיים צילום: חיים הורנשטיין

בלעדי: הבנקים יחויבו לנהל סיכונים סביבתיים

על פי טיוטה של בנק ישראל שתוגש לאישור הוועדה המייעצת בעוד כמה חודשים, בפרויקטים בהיקף של 200 מיליון שקל יידרשו הבנקים להביא בחשבון ניהול הסיכונים גם סיכונים סביבתיים

02.09.2008, 08:04 | גלית שפיר

בנקים יצטרכו להביא בחשבון בניהול הסיכונים שלהם גם סיכונים סביבתיים בפרויקטים בהיקף של 200 מיליון שקל. כך עולה מטיוטה של בנק ישראל, שתוגש בחודשים הקרובים לוועדה המייעצת והגיעה לידי "כלכליסט". עוד צוין בטיוטה, כי בעוד שלוש שנים ישונה ההיקף הכספי של הפרויקטים שבהם יחויבו הבנקים להביא בחשבון סיכונים סביבתיים, והוא יירד מדי שנה ב-50 מיליון שקל עד שיגיע לסכום של 50 מיליון שקל.

את הטיוטה הכין עו"ד אמיר בכר מהפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, ובה מצוין כי הבנקים חייבים להביא בחשבון גם סיכונים סביבתיים בקבלת החלטות למתן הלוואה ובשיקולי ההון שתקצה החברה לצורך השתתפות בפרויקט. התקנות החדשות גם יחייבו את הבנקים להקים מערכת בקרה שתפקח כי הפרויקט אכן מתנהל בהתאם למערך הסיכונים הסביבתיים שנקבעו. כמו כן, כל בנק יצטרך להגדיר מודל לביצוע מערך הסיכונים הסביבתיים בפועל.

מפעל מזהם בים המלח. סיכונים פיננסיים שנובעים מגרימת נזק סביבתי, צילום: חיים הורנשטיין מפעל מזהם בים המלח. סיכונים פיננסיים שנובעים מגרימת נזק סביבתי | צילום: חיים הורנשטיין מפעל מזהם בים המלח. סיכונים פיננסיים שנובעים מגרימת נזק סביבתי, צילום: חיים הורנשטיין

סיכונים סביבתיים הם למעשה סיכונים פיננסיים הנובעים מגרימת נזק סביבתי כתוצאה מפעילות החברה - זיהומי אוויר או קרקע וזיהומים של מקורות מים. הסיכונים הסביבתיים של הבנקים כוללים קנסות כתוצאה מהפרות חוק, תביעות ענק נגד החברות על ידי מי שנפגע מהזיהום ועוד, והם יכולים לגרום לפגיעה ברווחים ובמוניטין של החברות.

הסיכונים הסביבתיים של הבנקים כוללים ארבעה תחומים: סיכוני אשראי - הבנק בוחן אם תהיה בעיה להחזיר את ההלוואה בגלל בעיות סביבתיות; סיכוני שוק - האם התאגיד משקיע במניות של חברות מזהמות?; סיכון תדמיתי - סיכון שיכול להיגרם לבנק אם הוא מעניק הלוואות לחברות מזהמות; סיכון משפטי - סיכון שהבנק יכול להיחשף לתביעות ישירות או עקיפות על זיהומים שגרמו חברות שקיבלו הלוואות מהבנק. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות