אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קדאפי מתחייב שהכנסות הנפט יחולקו ישירות לאזרחים מ-2009 צילום: בלומברג

קדאפי מתחייב שהכנסות הנפט יחולקו ישירות לאזרחים מ-2009

מנהיג לוב נשא נאום בו חזר על תוכניתו לבטל את מרבית משרדי הממשלה בכדי להקטין את הביורוקרטיה והשחיתות. בכוונתו להעביר את הכנסות הנפט, המוערכות בסכום של כ-35 מיליארד דולר, ישירות לאזרחים ללא תיווך המדינה ומשרדיה

02.09.2008, 13:09 | דורון פסקין

מנהיג לוב, קולונל מועמר קדאפי, ציין ביום ראשון 39 שנים למהפכה שהובילה אותו לשלטון. בנאום מיוחד שנשא בפני הגוף המשמש כמעין פרלמנט הוא עסק בנושאים פוליטיים אך גם בנושאים כלכליים. בין היתר דיבר על כוונתו לחלק את הכנסות הנפט ישירות לאזרחים.

קדאפי חזר על תוכנית אותה פרסם כבר לפני מספר חודשים, לפיה יבוטלו רוב משרדי הממשלה למעט החוץ, הביטחון והמשפטים בכדי להקטין את הביורוקרטיה והשחיתות. קדאפי הצהיר כי הוא מודע לכך שאולי בשנים הראשונות למימוש תכניתו ייווצר כאוס, אבל לדבריו שינוי זה נחוץ למדינה. השחיתות וגניבת כספי הציבור יימשכו אם תימשך השיטה הביורוקרטית, הדגיש המנהיג בן ה-66.

קדאפי הדגיש כי הוא שואף להביא למצב בו הכנסות הנפט האדירות של ארצו יחולקו ישירות לכ-5 מיליון התושבים וזאת ללא תיווך המדינה ומשרדיה. השליט הלובי הבטיח כי מימוש תוכניתו זו יחל בתחילת 2009.

המנהיג הלובי הצהיר כבר מספר פעמים בעבר כי משרדי הממשלה אינם נחוצים מאחר שהם נכשלו בניהול הכנסות הנפט של מדינתו. הוא ביקר קשות את העובדה שפרויקטים תשתיתיים גדולים נמצאים כולם באיחור לעומת לוח הזמנים המתוכנן שלהם.

במידה שקדאפי אכן יממש את תכניתו לחלוקת הכנסות הנפט מדובר בסכום של כ-35 מיליארד דולר, כך לפי תקציב המדינה שאושר בתחילת השנה. ההכנסות הצפויות חושבו על בסיס של כ-54 דולר לחבית ועל בסיס של תפוקת 1.8 מליון חביות נפט ביום, כך שבפועל ההכנסות צפויות להיות גדולות יותר.

הכותב הוא מנהל מחלקת המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות