אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרישיון של נובה סטאר בסכנה צילום: shutterstock

הרישיון של נובה סטאר בסכנה

הגירעון בהון העצמי של החברה חורג מדרישות רשות ני"ע. בעל השליטה והמנכ"ל: "הכל עניין חשבונאי. נזרים כסף לחברה אם נצטרך"

04.09.2008, 08:24 | הדר רז

מקרים שבהם חברת קרנות נאמנות לא מצליחה לעמוד בדרישות החוק של שמירה על הון עצמי מינימלי של 800 אלף שקל נחשבים לנדירים בשוק ההון, אך בחודש האחרון איתרה רשות ניירות ערך שני מקרים כאלה - בחברת אריגאטו ובחברת נובה סטאר.

בדיקה שערכה הרשות בחברת ניהול הקרנות נובה סטאר העלתה כי החברה נמצאת במצב של גירעון בהון. לאחר הגילוי פנתה הרשות לחברה בבקשה להעמיד את ההון העצמי הנדרש.

בעקבות בדיקת הרשות, תוקנו דו"חות החברה כך שההון העצמי של נובה סטאר נכון ל-31 בדצמבר 2007 פחת ב-1.7 מיליון שקל. ההפחתה מביאה את נובה סטאר למצב של גירעון בהון של 497 אלף שקל. נוסף על כך, ההון העצמי של החברה נכון לסוף 2006 פחת ב-962 אלף שקל והסתכם בגירעון של 28 אלף שקל.

איציק קפטס, בעל השליטה ומנכ"ל נובה סטאר, אמר ל"כלכליסט" בתגובה כי "בעקבות בדיקה שגרתית של הרשות, רואה החשבון של הרשות החליט שצריך להעביר כמה מספרים מצד ההון לצד הגירעון בהון. הכל עניין חשבונאי ואנחנו פועלים ליישור ההדורים בשיתוף פעולה עם הרשות. כרגע אין צורך להזרים כספים לחברה. אין פה מצב של כסף שנעלם". קפטס הוסיף כי "נעשה הכל בהתאם להנחיות. אם בסופו של דבר נתבקש להזרים כספים לחברה - נעשה זאת, אבל זה צעד חמור ולהערכתי אנחנו לא נגיע לשם".

נובה סטאר זכורה בגלל דניאל מולקנדוב, שהיה בעבר הבעלים וכיום משמש כיועץ חיצוני בתחום האופציות. מולקנדוב נאלץ למכור את נובה סטאר (לשעבר "גרין לייט") במסגרת הסדר עם רשות ני"ע, שחקרה אותו בחשד לעבירות שונות.

באוגוסט 2007 מונה איציק קפטס, שרכש את החברה למנכ"ל. המקרה השני של פגם בהון העצמי היה בחברת ניהול הקרנות אריגאטו. דוד שוורץ, מנכ"ל החברה, מסר כי "כשקניתי את החברה, היה לה הסכם הון עצמי במסגרתו הם קנו הון עצמי בתמורה לתגמול כלשהו. ברגע שהודיעו לי ברשות שהם אינם מקבלים זאת יותר, גייסתי 800 אלף שקל פרטיים, והנושא תוקן".

בתוך כך, דניאל מולקנדוב שכיהן כיועץ השקעות באריגאטו, פוטר ביום רביעי מהחברה עקב הודעת הנאמן לחברה כי אם החברה תמשיך את הסכם ההעסקה עם מולקנדוב, הוא יתפטר מתפקידו. יועצו של מולקנדוב מסר כי "מסיבות מקצועיות החליט מולקנדוב להתרכז בתקופה הקרובה בייעוץ לקרנות נובה סטאר בלבד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות