אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר הכלכלי משרת את ברק אובמה צילום: דן פורגס

המשבר הכלכלי משרת את ברק אובמה

בעתות משבר וחוסר ודאות, הציבור בארה"ב לא ירכוש מוצר על סמך אריזה חיצונית בלבד. וכמו בעסקים - כגודל התעוזה והסיכון של המועמדים כך גם הפוטנציאל לתשואה גבוהה

11.09.2008, 07:34 | בעז תמיר

התמודדות פוליטית בבחירות דמוקרטיות והתמודדות עסקית בשוק תחרותי מבוססות על עקרונות זהים. תכונות כמו חזון, ייעוד אסטרטגי, מיקוד ומנהיגות, המאפיינות איש עסקים, הן גם היסודות שעליהם תיבנה הצלחה פוליטית במאבק בחירות. בתוך הפקות הענק של קרקס הבלונים, השלטים ופתיתי הנייר של ועידות הדמוקרטים והרפובליקנים בבחירת מועמדיהם למירוץ הגמר למשרת נשיא ארצות הברית, מסתמן מאבק אמיתי וברור על השקפת עולם, חזון וייעוד אסטרטגי.

 

החלטת הבוחרים, כמו החלטת הצרכנים בשוק, תתקבל תוך שילוב של העדפות רציונליות ואמוציונליות בנוגע למוצר.

בבחירות הנוכחיות המותגים המוצעים לציבור ניתנים לזיהוי ולבידול: מדובר בשני מועמדים אותנטיים, בעלי רקע, צבע ופרופיל ידועים ומוכרים לציבור.

המותג ג'ון מקיין, "בוגר הילטון הנוי", הוכיח את כושר הישרדותו בארבע שנות שבי בוייטנאם. בשנים שפעל בסנאט הוא הוכיח גם יכולות לפתח השקפת עולם עצמאית שאינה מתיישרת בהכרח עם קו המפלגה הרפובליקנית השמרנית - וגם לפעול על פיה. המותג ברק אובמה - בן לאם לבנה ואב שחור יליד קניה, שגדל במשפחה חד-הורית - הוכיח כי החלום האמריקאי המעניק לכל אדם סיכוי להגיע לפסגה חי ובועט. שני המותגים, סיפורי חיים מופלאים של פטריוטים אמריקאים, יוצרים בסיס להזדהות ולהבעת קשר רגשי החיוני לקבלת החלטה צרכנית.

אין תחליף לכישורי מנהיגות

כפי שלא ניתן למכור מוצר או שירות מטושטש, כך לא ניתן להציג תשובות עמומות או להימנע מהצגה ברורה וחדה של חזון מגובש. המתמודדים מחויבים להציג לציבור כיצד בכוונתם להתמודד עם השאלות המרכזיות הכרוכות בתפקיד הנהגת המדינה בתחומי החברה, הכלכלה ומדיניות החוץ. כושר מנהיגות, בשונה מכישורים פופוליסטיים, נמדד ביכולת להציג עמדה ברורה, חזון וייעוד אסטרטגי שיכולים לשמש עמוד אש לפני המחנה.

טשטוש, טיח וצבע - תוצר ידיהם המיומנות של מומחי התקשורת ויחסי הציבור - ישמשו אולי תפאורה או רקע, אולם הם בוודאי לא יוכלו לשמש בסיס או תחליף לכישורי מנהיגות אמיתיים. השותקים והמטייחים, אלה שמדברים אך לא אומרים דבר ברור, אינם מנהיגים ולא יקבלו את אמון הציבור. ציבור צרכני שנמצא במשבר מורכב המאופיין בחוסר ודאות ובחרדה אישית לא ירכוש מוצר על סמך קליפה חיצונית שעוצבה בידי מומחה ליחסי ציבור.

מנהיגות נמדדת במחיר שהאדם המבצע מעשה חברתי או אישי מוכן לשלם. אדם הנאמן לדרכו - גם כשהוא הולך נגד הזרם ונתקל בקיתונות של בוז והשמצות - עושה מעשה מנהיגותי. אדם הבוחן את כיוון הרוח הציבורית או עורך סקר דעת קהל כדי לגבש את עמדתו אולי יזכה לאהדה קצרת טווח, אך לא יהיה ראוי לתואר המנהיג.

צעד מנהיגותי מובהק גורר מחלוקת ודעות מנוגדות. ניסיון להימנע ממחלוקת וביקורת וחיפוש אחר אהדת הציבור, תוך פנייה למכנה המשותף הנמוך ביותר והתחמקות מדיון בנושאים שנויים במחלוקת, אינם מהלכים של מנהיג ואינם ראויים להערכה ציבורית. כך גם ביזמות ובעסקים: כגודל התעוזה, החדשנות והסיכון, כך גם הפוטנציאל לתשואה גבוהה.

סיכונים פוליטיים

וינסטון צ'רצ'יל דרש מהעם הבריטי לשפוך דם ולהגיר זיעה; מהטמה גנדי פסע בודד לאורכה ולרוחבה של הודו כדי להנהיג מחאה בלתי אלימה ולהוכיח את אפשרות קיומה; יצחק רבין החליט לחתום על הסכם אוסלו למרות גל מחאה ציבורי חסר תקדים, ושילם על מעשיו בחייו. כל אלו הן דמויות בולטות בהיסטוריה האנושית המודרנית שהוכיחו כושר מנהיגות בולט ושילמו מחיר יקר על מנהיגותם. להכרה הציבורית הם זכו רק לאחר שירדו מבמת ההיסטוריה.

כשג'ון מקיין בן ה־72 בוחר למשרת סגן הנשיא את מושלת אלסקה הצעירה והשמרנית שרה פיילין - גם אם קיבל את החלטתו מנימוקים טקטיים הקשורים ברצון לנגוס בקהל הדמוקרטי של תומכי הילרי קלינטון - הרי שהוא בוחר בקהל שהשקפת עולמו ואופי חייו שונים לחלוטין משלו (מעבר לעובדה שמדובר בנשים). מקיין מסתכן בחידוד הבידול בין המחנות ומעתיק את הדיון לשאלות העוסקות בעמדותיה המגובשות והמוחצנות של גברת פיילין. החלטתו של ג'ון מקיין לאמץ את פיילין כשותפה להנהגה ולהובלת הקמפיין היא הבעת עמדה שאינה משתמעת לשתי פנים - צעד שעלול לעלות למקיין במחיר פוליטי יקר.

ברק אובמה הכריז על הייעוד האסטרטגי שקבע: להסיר את התלות האמריקאית בדלק מן המזרח התיכון, תוך התנגדות להרחבת פעילות קידוחי חברות הנפט לאורך חופי ארה"ב ואלסקה. אובמה מבקש לעמוד מול תאגידי הנפט והאיגודים המקצועיים, המייצגים מאות אלפים מעובדי תעשיית הרכב והאנרגיה האמריקאים, ומול אליטות חזקות - צעד שעלול לעלות גם לו במחיר פוליטי יקר.

אובמה מתחייב לצאת מעיראק בתוך שנתיים ולהעביר את מוקד תשומת הלב אל הלחימה בטרור המוסלמי העולמי, והוא מעמיד את עמדתו הברורה לדיון ציבורי. הוא מתרגם את החלום האמריקאי לתוכנית פעולה ומושך אליו ביקורת ציבורית שרק אדם בעל כושר מנהיגות מסוגל לעמוד בה.

ההתמודדות בנובמבר תהיה בין רציפות המלווה בשיפוץ קל, על פי גרסת הרפובליקנים, לבין תפנית חדה על פי גרסת הדמוקרטים. "אין כמו גרזן הנופל על ראשו של אדם כדי לפתוח אותו", אמר לי פעם איכר זקן. עומק המשבר הכלכלי והחברתי בארה"ב הוא המפתח להפנמת הצורך בשינוי.

בעז תמיר עומד בראש קבוצת המחקר www.worldview.biz, המתמחה במחקר תומך החלטה להשקעות בזירה הבינלאומית

boaz@worldview.biz

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות