אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קיבוץ כפר גלעדי נקנס ב-250 אלף שקל על זיהום מים צילום: עמית מגל

קיבוץ כפר גלעדי נקנס ב-250 אלף שקל על זיהום מים

במסגרת עסקת טיעון הואשם הקיבוץ, כי במשך שנתיים וחצי נהג להותיר קומפוסט על קרקע חשופה, ללא בידוד מהקרקע, ללא סככה וללא סידור לאיסוף התשטיפים המזהמים, למרות התראות שקיבל מהמשרד להגנת הסביבה

11.09.2008, 16:22 | איתי הר אור
בית משפט השלום בנצרת גזר היום על קיבוץ כפר גלעדי שבגליל העליון קנס בגובה 250 אלף שקל, לאחר שהקיבוץ הודה, במסגרת עסקת טיעון, בביצוע עבירות של זיהום מים, לכלוך והשלכת פסולת ברשות הרבים.

הקיבוץ הואשם בכך שבין השנים 2001-2003 הפעיל שני אתרים לייצור קומפוסט מזבל בקר בשטחו, בין היתר גם למטרות מסחריות. על-פי כתב האישום, הקומפוסט הושאר על קרקע חשופה, ללא בידוד מהקרקע, ללא סככה וכן ללא סידור לאיסוף התשטיפים המזוהמים.

זיהום מים 200 מיליון איש בעולם אוכלים מזון שהושקה במים מזוהמים מחקר חדש שנערך בחסות האו"ם מצא ש-80% מהחוות החקלאיות שמספקות מזון ל-53 הערים שהשתתפו מבצעות השקיה באמצעות מים שלא עברו טיפול של טיהור גלית שפירלכתבה המלאה

עוד הואשם הקיבוץ, כי ביצע מעשים אלה במשך כשנתיים וחצי חרף ההתראות שקיבל מהמשרד להגנת הסביבה. על פי המתואר, בתהליך הייצור הושקו ערימות הזבל, וכתוצאה מכך וממי הגשמים בחורף, נוצרו תשטיפים מזוהמים, אשר חלחלו לקרקע וכן נשפכו וזרמו בנגר עילי במדרון עד לכביש 90 ומשם לנחל עיון הצמוד לו.

נשיא בית המשפט השלום בנצרת, תאופיק כתילי, קבע, כי "אין להכביר מילים על חומרת העבירות. קיים אינטרס ציבורי מובהק בשמירה על הסביבה ועל איכות מקורות המים ההולכים ומתדלדלים. ברור שעבירות מסוג זה, נעברות ממניעים של השגת רווח כלכלי תוך התעלמות מהנזקים ארוכי הטווח שהן גורמות ומהנחלה המפוקפקת שנזקים אלה משאירים לדורות הבאים. לפיכך, סבורני כי על בית המשפט להוציא מתחתיו מסר ברור לפיו ביצוע עבירות אלה אינו משתלם וזאת על ידי הטלת סנקציה כספית גבוהה".

הקיבוץ: החלטה פופוליסטית

במסגרת הטיעונים לעונש, ביקש הקיבוץ להתחשב במצבו הכלכלי וטען, כי חובותיו עומדים על מיליוני שקלים. בעניין זה קבע בית המשפט, כי "הנאשמת לא הביאה שום ראיה אובייקטיבית לשם תמיכה בטענתה זו. אולם, גם אם אכן הנאשמת סובלת מקשיים כלכליים הרי שבמאזן שיקולי הענישה, יש לתת משקל סגולי כבד לשיקול הרתעת הרבים ושיקול זה גובר באופן מובהק על השיקולים האינדיבידואליים של הנאשמת".

עו"ד אבנר צור, ממשרד בלטר גוט אלוני, שייצג את קיבוץ כפר גלעדי, מסר: "הקנס הכספי שהוטל אינו סביר בנסיבות העניין ואינו עולה בקנה אחד עם מדיניות ענישה ראויה". אורי אשכולי, מנכ"ל קיבוץ כפר גלעדי, מסר בתגובה: "אנו נזעמים. נעשתה החלטה פופוליסטית. בסך הכל דובר בזרזיף קטן, וכך גם נטען בתלונה. במקום להתעסק באריות, מתעסקים בקטנים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מתחילים בקטן
הטענה "במקום להתעסק באריות, מתעסקים בקטנים" מקוממת, זה כמו לטעון: "כולם עוברים באדום". לצערי, למדינה אין יכולת או רצון להתעסק עם הגדולים (משפחת עופר וחבריהם) אך זו לא סיבה לוותר לכולם. הלוואי שמישהו ייקח את העניינים בידיים ויפסיק את ההרס המתמשך של הסביבה. ולא, אני ממש לא סומך על השר להפקרת הסביבה גדעון עזרא שרק עוזר לאנשי שלומו. הערה לכלכליסט: נמאס מהרפרוש המתמיד של הדף שמוחק את התגובה באמצע העריכה. לא ממש נח לכתוב בnotepad ולהעתיק.
12.09.08
לכל התגובות