אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם התיירים הרוסים ינהרו לישראל? צילום: צביקה טישלר

האם התיירים הרוסים ינהרו לישראל?

שר הפנים יודיע היום רשמית על ביטול חובת אשרת הכניסה בין ישראל ורוסיה החל בסוף השבוע. גורמים בענף מאמינים שהתיירים הרוסים יגיעו בהמוניהם, ובאילת כבר מכינים שילוט ברוסית

14.09.2008, 08:02 | יסמין גיל

עידן תיירותי חדש בפתח? שר הפנים מאיר שטרית צפוי להודיע היום על ביטול חובת אשרת הכניסה בין ישראל ורוסיה החל מסוף השבוע - 20 בספטמבר. במקביל, שרת התיירות רוחמה אברהם בלילא תפרט את היערכות משרדה לקראת ביטול חובת האשרה.

כך, אם לא יקרה שינוי בלתי צפוי של הרגע האחרון יוכל כל תייר מרוסיה שירצה להגיע לארץ לוותר על הביקור בשגרירות הישראלית במוסקבה ועל התשלום עבור הוויזה (בין 80 ל־150 דולר), ובהגיעו לנתב"ג יקבל אשרת כניסה לישראל לתקופה של עד שלושה חודשים, בהתאם למטרת הביקור. כך יוכל לעשות גם תייר ישראלי שיבקש לנסוע בכיוון ההפוך.

נוסף על כך, ועדת הכלכלה של הכנסת תקיים מחרתיים פגישה עם ראשי רשות שדות התעופה כדי לבדוק את ההיערכות בנתב"ג לקראת כניסתם של התיירים מרוסיה לארץ ויציאתם של הישראלים לרוסיה.

"תיירים מעולים"

כ־193 אלף תיירים הגיעו מרוסיה לישראל ב־2007, פי 2.5 לעומת 2006. בשבעת החודשים הראשונים של 2008 הגיעו כ־170 אלף תיירים רוסים, עלייה של 122% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לדברי יהודה זפרני, משנה למנכ"ל אופיר טורס, בעלת סניף במוסקבה, "אנו צופים עלייה של 100% בתיירות הרוסית ב־2009 לעומת השנה, וכ־400 אלף תיירים מרוסיה שיגיעו ב־2010. אפשר להבין את הפוטנציאל בתיירות הרוסית, אם נראה מה היא עשתה לטורקיה ולקפריסין".

ים המלח, צילום: עמית שאבי ים המלח | צילום: עמית שאבי ים המלח, צילום: עמית שאבי

שבתאי שי, מנכ"ל התאחדות המלונות באילת, יצא השבוע לסנט פטרבורג למפגש אחד מתוך שורת מפגשים, שבו צפויים להשתתף כ־120 סוכני נסיעות רוסים שיצפו בסרט על עיר הנופש הדרומית ויקשיבו להרצאה על בתי המלון שבה. "רוסיה היא מדינת המקור השנייה לתיירות באילת, אחרי צרפת ולפני ארה"ב", אומר שי. "מדובר בתיירים מעולים, והניסיון שיש למלונאים באילת איתם הוא טוב מאוד. בחורף שעבר פעלה טיסה אחת ממוסקבה לאילת, ובחורף הקרוב מתוכננות 8-6 טיסות שכר".

לדבריו, כבר עתה נערכים גופי התיירות בעיר לגל תיירים מרוסיה, בין היתר על ידי הצבת שילוט ברוסית, הכנת תפריטים ברוסית ואפילו תכנון תוכניות בידור במלונות המיוחדות לקהל הרוסי. "הרוסים עשויים להיות מקור הלינות הכי גדול באילת", הוא אומר.

עוד לפני מהלך ביטול האשרות חלה בשנה האחרונה הקלה במדיניות מתן אשרות כניסה לישראל לביקורי יום לקבוצות מאורגנות של תיירים ממזרח אירופה, שהביאה לעלייה במבקרים ממדינות אלה. ביולי למשל נכנסו דרך נתב"ג 7,700 תיירים מרוסיה לביקור של פחות מ־24 שעות בישראל, ודרך מעבר הגבול בטאבה נכנסו 4,000 תיירים מרוסיה. בדרך כלל מדובר בטיול מאורגן לטורקיה או למצרים, שבו הם משלבים סיור יומי באתר קדוש בישראל. כעת מקווים גורמי התיירות בארץ שאותם תיירים שהגיעו ליום בלבד ישהו בארץ כשבועיים, ויבזבזו על קצת יותר מכמה מזכרות בעיר העתיקה בירושלים.

"יש עניין רב של הרוסים לבקר במקומות הקדושים, מזג האוויר כאן טוב, ולרבים מהם יש כאן קרובי משפחה וחברים", אומר ואסילי קובל, הקונסול הכללי של רוסיה בחיפה. "בחופשה בת שבועיים בישראל ניתן לשלב בילוי על חוף הים לצד ביקור במקומות הקדושים. המלונות כאן אמנם מעט יותר יקרים מטורקיה או ממצרים, אבל זה לא רק הכסף, זה המוצר התיירותי הייחודי שמוצע כאן: ירושלים, חיפה, ים המלח, טבריה, נצרת".

"הם מרגישים כאן בבית"

גם במלונות אפריקה ישראל הבינו את הפוטנציאל, וב־23 בספטמבר תקיים הרשת במוסקבה זו השנה הרביעית ברציפות כנס למאה סוכני תיירות רוסים, בשיתוף משרד התיירות. לדברי אריאל קפון, מנכ"ל מלונות אפריקה ישראל: "מתחילת השנה ועד סוף אוגוסט ראינו עלייה של יותר מ־80% בהכנסות החברה מהתיירות מרוסיה, ועלייה של יותר מ־60% בלינות לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

"אנחנו פעילים ברוסיה, יש לנו שם בתי מלון, ואנחנו מכירים את השוק הזה היטב", אומר קפון. "מדובר בשוק חיובי ובאנשים שאוהבים לנפוש. כמו כן, העובדה שבישראל חיים מאות אלפי דוברי רוסית הופכת אותנו למדינה היחידה במערב שהתייר הרוסי יכול להרגיש בה בבית".

נציגים של משרד התיירות משתתפים בירידי תיירות שונים המתקיימים ברוסיה, ואף יוצאים בקמפיינים שיווקיים. נוסף על כך פועל המשרד להתאמת המוצר התיירותי בישראל לתייר הרוסי, בין היתר באמצעות הכשרת מורי דרך בשפה הרוסית.

אולם לא כולם שותפים להתלהבות. לדברי רונן קרומהולץ, מנהל השיווק של דיזנהויז יוניתורס תיירות נכנסת, שגם לה סניף במוסקבה, "אין ספק שנראה עלייה במספר התיירים, אך עם זאת הבעיה הגדולה היא מחסור בחדרי מלון, בעיקר בירושלים ובתל אביב. מדובר בתיירים שצורכים מלונות ברמה של 4–5 כוכבים. משרד התיירות מייעד להכפיל את התנועה מרוסיה בשנים הקרובות, ובלי מקומות לינה המספר לא יהיה ריאלי".

מלבד תיירים, צפויה עלייה גם במספר אנשי העסקים שיגיעו לארץ. לדברי עמי אתגר, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, הלשכה פועלת לחתימת הסכמים להוספת טיסות שכר בין המדינות. כעת, ישראייר וארקיע ממתינות להחלטת משרד התחבורה מי מהן תמונה למוביל נקוב ישראלי נוסף על אל על בקו האטרקטיבי למוסקבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
למרות ביטול האשרות מרוסיה-מדוע מנפחים משלשים עובדים ברשות ההגירה ?
רשות ההגירה בראשות יעקב גנות, מינוי כשלעצמו לא לגיטימי כך נראה על פניו מינוי שנעשה בניגוד בניגוד לדרכי המינוי שקבעהועדת רכלבסקימינוי העוקף ועדת מינויים ואיתור מועמדים .הרשות מגייסת עוד ועוד עובדים מפרסמת מיכרזים מיתנתקת מהקיים במשרד הפנים, יוצרת כפילויות תיפקודיות מבזבזת תקציבים תופרת עוד הפעם מדים חדשים כל זאת בזמן ששיעור העבודה קטן פי כמה בהעדר הצורך באשרות מרוסיה. האם יש בכלל מעקב בממשלת ישראל המיתפוררת הרי איש עושה הישר בעיניו אבל לקשישים ילדים בסיכון ורווחה ועוד...אין תקציבים. לא להאמין !
תמיר , חיפה  |  14.09.08