אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע הפסידה בערעור על תרופה לסכיזופרניה צילום: אוראל כהן

טבע הפסידה בערעור על תרופה לסכיזופרניה

טבע נהנתה מתקופת בלעדיות של חודשיים וחצי לשיווק התרופה בעלת מכירות שנתיות של 2.6 מיליארד דולר. טבע תבקש עיכוב הליכים עד להגשת ערעור כדי להאריך ככל שניתן את תקופת הבלעדיות

14.09.2008, 10:21 | תומר קורנפלד
חודשיים וחצי לאחר שהשיקה בבלעדיות את תרופת הריספרדל בעלת מכירות שנתיות של 2.6 מיליארד דולר, נוחלת טבע הפסד בערעור סביב תרופת הענק המיועדת לטיפול בסכיזופרניה. משמעות ההודעה מבחינתה של טבע היא שכעת יוכלו שחקניות רבות לשווק גרסה גנרית לתרופה ותקופת הבלעדיות של טבע הסתיימה לאחר חודשיים וחצי בלבד (במקום שישה). טבע מצידה מתכננת לבקש עיכוב הליכים של החלטת בית המשפט לערעורים עד להגשת ערעור כדי למנוע מחברות התרופות לשווק גרסה גנרית לתרופה וכדי להאריך ככל הניתן את תקופת הבלעדיות.

תרופת הריספרדל מיועדת לטיפול במחלת הסכיזופרניה ומקלה על תסמינים של אוטיזם. היא יוצרה בידי חברת התרופות ג'נסן מקבוצת ג'ונסון אנד ג'ונסון והיא נחשבת לשוברת קופות (בלוקבסטר) בעלת מכירות שנתיות של 2.6 מיליארד דולר. שיווק התרופה על ידי טבע אושר בחודש אפריל ושיווק התרופה החל בסוף יוני וזאת לאחר מאבק משפטי מתיש בין החברה הישראלית למינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) שהחל עוד בשנת 2001.

תרופת הריספרדל היתה מוגנת בשני פטנטים שאחד מהם פג בסוף חודש יוני השנה ואילו השני צפוי לפוג רק בעוד כמה שנים. לפני כשבע שנים ביקשה טבע לערער את הפטנט המאוחר מבין השניים, במסגרת הליך המכונה Paragraph IV שבו מנסה לערער את הפטנט המגן על התרופה.

לאחר שטבע הגישה את הבקשה, נמסר לה מה-FDA שהפטנט המאוחר נמחק מספר הפטנטים האמריקאי (Orange Book). משמעות הדבר מבחינת טבע היתה שאי אפשר לערער על הפטנט - מכיוון שהוא אינו בתוקף. טבע הגישה בקשה חוזרת לדיון – שנדחתה.

החברה החליטה להעביר את ההתדיינות לבית המשפט ותבעה את ה-FDA. בכתב התביעה ביקשה טבע לרשום מחדש את הפטנט המגן על התרופה בספר הפטנטים ולהעניק לה 180 ימי בלעדיות לשיווק התרופה, שלהם היא זכאית כחברה הראשונה שהגישה בקשה לערעור פטנט, על פיParagraph IV.

בחודש אפריל השנה פסק בית המשפט הפדרלי לטובת טבע ונתן לה אור ירוק לשיווק התרופה באופן בלעדי, כפי שביקשה. אבל במינהל המזון והתרופות המשיכו להערים קשיים על טבע והחליטו לערער על פסיקת בית המשפט. היום כאמור, מעדכנת טבע על הפסד בערעור.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות