אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק הפועלים: אנו חשופים לליהמן ברדרס ב-109 מיליון דולר צילום: אוראל כהן

בנק הפועלים: אנו חשופים לליהמן ברדרס ב-109 מיליון דולר

חלק מהחשיפה מבוטח ועל כן החשיפה נטו עומדת על 15 מיליון דולר בלבד. בנק ישראל, שהשקיע באג"ח של ממשלת ארה"ב בתיווך ליהמן ברדרס, עשוי להפסיד כ-4 מיליון דולר. על פי הערכות, גם בנק לאומי חשוף ברמה של 90 מיליון דולר

15.09.2008, 15:00 | כתב "כלכליסט"

בנק הפועלים הודיע כי חשיפתו לליהמן ברדרס מסתכמת ב-109 מיליון דולר, אך לאחר שמקזזים את ההגנות והביטוחים, יורד סכום החשיפה לרמה של 15 מיליון דולר בלבד.

מדיווח הבנק עולה כי לבנק יש אג"ח של ליהמן, בהיקף של 44 מיליון דולר, ואלו ייפרעו  בין בשנים 2010-2009. כמו כן מחזיק הבנק בנגזרות אשראי כנגד חובות של ליהמן ברדרס בהיקף של 40 מיליון דולר, אך במקביל, רכש הבנק הגנות  בסכום של כ- 25 מליון דולר כנגד חשיפתו ללהמן. "לפיכך, חשיפתו נטו של הבנק לליהמן" נכתב בהודעה, "הנה בסכום של כ- 15 מליון דולר".

הבנק מציין כי עד לאחרונה הייתה חשיפתו לליהמן בהיקף של 160 מיליון דולר אז זו הקוטנה כפי שפורט בהודעה.

 

על פי הערכות, בנק לאומי חשוף לליהמן ברמה של 90 מיליון דולר, כולל מוצרים שהונפקו ללקוחות ויתר הבנקים בהיקפים נמוכים יותר: דיסקונט-30 מיליון דולר, בינלאומי-15 מיליון דולר והמזרחי במיליונים בודדים.

 

בנק ישראל הודיע אף הוא, כי הוא חשוף במידה מצומצמת לבנק ליהמן ברדרס שקרס. מדובר בעסקות שביצע בנק ישראל באגרות חוב של ממשלת ארצות הברית, בתיווך בנק ליהמן ברדרס ואשר טרם מומשו. כתוצאה מכך עלול להיגרם לבנק ישראל הפסד משוערך של כ-4 מיליון דולר. הנזק ייגרם, אם בסופו של דבר עסקות אלה לא יבוצעו.

 

מבנק ישראל נמסר היום (ב') כי הבנק אינו מחזיק בניירות ערך של בנק ליהמן ברדרס. זאת בשל העובדה שהחוק מחייב את הבנק המרכזי להחזיק במסגרת ניהול יתרות המט"ח ניירות ערך של ממשלות ופיקדונות מסחריים בלבד.

 

גם מוסדות פיננסים אחרים חשופים לליהמן, כמו בתי השקעות: בית ההשקעות אקסלנס למשל הנפיק בעבר סדרת סטרקצ'רים בהיקף 400 מיליון שקל, שמגובים על ידי ליהמן.

 

בנק ישראל דרש לאחרונה מהבנקים לפרסם את ההשקעות המסוכנות. גם בנק לאומי צפוי לפרסם הודעה בדבר חשיפתו לליהמן ברדרס.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
שאלה שמופנת לשר האוצר של מדינת ישראל
שלום לשר האוצר אתה רואה שכול הבנקים של ארה"ב, שהשווי של כול אחד מהם לבדו הוא פי 3 מתקציב המדינה קורסים אחד אחרי השני. אתה רואה מבין ויודע שישראל והמערכת הפיננסית שלה קשורים בחבל הטבור למערכת הפיננסית של ארה"ב. גם הבנקים שהולאמו הרי הולאמו ע"י כספו של משלם המיסים האמריקאי. זה שנותן לך מענקים של מיליארדים כבר 60 שנה. 1+1= מחר בבוקר כול העסק הזה מפוצץ לנו בפנים, או יותר נכון בכלכלה הישראלית. מה אתה עושה בנדון? הקף את התשובה הנכונה: א. מה אכפת לי, גם ככה זה בגלל הכלכלה העולמית. לי יש פריימריס. ב. שהבנקים ישברו את הראש, הם מרווחים מספיק ג. מבין לעומקו את ההשלכות במידה וכול הכלכלה קורסת האמריקאית קורסת ועושה צעדי חרום מאוד קשים בישראל ברמת החלטה של ראש ממשלה. - תן לי לנחש, תושבה א וב...
אלון  |  15.09.08