אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבטחים הוותיקה חשופה ב-60 מיליון דולר לליהמן ברדרס; כ.פ.י - ב-200 מיליון שקל צילום: גלעד קוולרציק

מבטחים הוותיקה חשופה ב-60 מיליון דולר לליהמן ברדרס; כ.פ.י - ב-200 מיליון שקל

מבטחים עשויה לרשום הפסד בהיקף דומה, אך מהקרן מרגיעים ואומרים כי מדובר בחשיפה זניחה; קרן הפנסיה של עובדי חברת חשמל צפויה להפסיד כ-50% מההשקעה

15.09.2008, 21:04 | מיקי פלד

מבטחים הוותיקה חשופה בהיקף של 60 מיליון דולר לאג"ח של בנק ההשקעות האמריקאי ליהמן ברדרס שפשט רגל. המשמעות היא כי הקרן, השייכת כעת לאיגוד קרנות הפנסיה הוותיקות שהולאמו, עלולה לרשום הפסד בהיקף דומה. עם זאת, בקרן הפנסיה מרגיעים ואומרים כי היות וסך ההשקעות על איגוד הקרנות הוא 150 מיליארד שקל, החשיפה לליהמן היא זניחה. כמו כן, ישנו גם ביטוח מפני החשיפה, אך הוא בהיקף קטן יחסית. בכל מקרה, לא צפוי שינוי כלשהו בגמלה אותם מקבלים או יקבלו עמיתי הקרן.

גוף נוסף החשוף לליהמן ברדרס הוא קרן הפנסיה כ.פ.י. של עובדי חברת החשמל, המנוהלת על ידי כלל ביטוח. כ.פ.י. נחשפה ב-200 מיליון שקל למוצרים פיננסיים של אג"ח. ההערכות הן כי הקרן תרשום הפסד של כ-50% על ההשקעה, שכן רק חלק מהחשיפה היא ישירות לליהמן והשאר הוא לחברות בנות וקשורות שאינן צפויות להיפגע מהכרזת פשיטת הרגל של הענק האמריקאי. בסך הכל, כ.פ.י. מנהלת 18 מיליארד שקל, כך שגם אצלה לא צפוי נזק משמעותי.

מומחים בתחום הפנסיה מעריכים כי מבטחים הוותיקה היא רק אחת משורה של גופים מוסדיים שרכשו מוצרים פיננסיים מורכבים יותר או פחות של ליהמן ברדרס ובנקים אמריקאיים נוספים. בימים הקרובים צופים המומחים עוד גופים שיודיעו על החשיפה, לאחר שהבנקים הגדולים כבר הודיעו על כך, כמו גם בית ההשקעות אקסלנס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות