אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשיפה: מורחב איסור הייצוא הביטחוני לאפריקה צילום: בלומברג

חשיפה: מורחב איסור הייצוא הביטחוני לאפריקה

משרד הביטחון עוצר את הייצוא הביטחוני לשכנותיה של חוף השנהב, בעקבות חשדות שהן משמשות צינור להעברת כלי נשק למדינה

17.09.2008, 08:19 | נעמה סיקולר

משרד הביטחון מרחיב את האיסורים על ייצוא ביטחוני לארבע מדינות באפריקה: מאלי, ליבריה, גינאה ובורקינה פאסו, על רקע חשד כי הן משמשות צינור להעברת נשק לחוף השנהב. היקף הייצוא הביטחוני למדינות שביבשת אפריקה עמד ב־2007 על 700 מיליון דולר.

בסוף 2004 עצר משרד הביטחון את הייצוא הביטחוני הישראלי לחוף השנהב, על רקע המהומות שפרצו במדינה ובלחץ צרפתי ואמריקאי. אלא שבחודשים האחרונים התקבלו בישראל אינדיקציות על תעבורת נשק יבשתית לתוך חוף השנהב, מהמדינות הסובבות אותה, לרבות תעבורת נשק ישראלי בעשרות מיליוני דולרים.

במשרד הביטחון חששו כי תפיסת נשק במדינה, לאחר שהאו"ם גינה את מהומות 2004, עלולה להוביל ללחץ צרפתי ואמריקאי. באחרונה פנו האו"ם וארגון אמנסטי למשרד הביטחון, לאחר שנשק ישראלי נתפס בדרפור. הפניות הללו האיצו את ההחלטה להורות על עצירת הייצוא לשכנותיה של חוף השנהב, וזו יצאה לפני מספר ימים, האיסור הוא על ייצוא ביטחוני למטרות מבצעיות ולמטרות הגנתיות.

מדינות אפריקה אינן היחידות שירדו ממפת הייצוא הישראלי. בלחץ מדינות זרות הופסק באחרונה גם הייצוא הביטחוני לגיאורגיה, שעד לאחרונה היתה ישראל אחת מספקיות הנשק המובילות שלה. איסור נוסף נרשם על יצוא ביטחוני לוונצואלה (כולל יצוא למטרות אזרחיות), לאחר שהתקבלו בישראל דיווחים על מעבר של נשק ישראלי מוונצואלה למדינות ערב עוינות לישראל כמו איראן.

האיסור הזה עומד במרכזה של תביעה שהגיש איש העסקים היהודי מוריס טלנסקי, כוכב פרשת מעטפות הכסף, לבית משפט במדינת ניו יורק. טלנסקי הוא מבעליה של חברת הלווינים אימג'סאט, שבעלים אחרים בה הן חברות ביטחוניות ישראליות. החברה חתמה על חוזה לאספקת שירותי לווין לוונצואלה, אולם בעקבות האיסור בוטל החוזה, והמשקיעים הזרים בחברה, וטלנסקי ביניהם, הגישו תביעה במיליוני דולרים נגד החברה ונגד משרד הביטחון, בשל ביטול החוזה

היקף הייצוא הביטחוני בשנת 2007 עמד על כ־4.8 מיליארד דולר.

הגם שטרם התקבלו נתונים מדויקים על היקף הייצוא במחצית הראשונה של 2008, מעריכים במשרד הביטחון כי היצוא הביטחוני יתקרב השנה לרמה של 6 מיליארד דולר, בעיקר בעקבות העסקה שחתמו בהודו תעשייה אווירית ורפאל, בהיקף של 2 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות