אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק מגורי היוקרה יספוג את המכה הקשה צילום: יריב כץ

שוק מגורי היוקרה יספוג את המכה הקשה

למרות המשבר הפיננסי הביקוש לדירות בארץ לא ישתנה, הקיפאון בבנייה יהיה זמני, והמחירים כנראה יירדו רק בפריפריה. את המכה הקשה יספגו בעיקר חברות נדל"ן הבונות בחו"ל

17.09.2008, 09:28 | שי פאוזנר

מדד מניות הנדל"ן בבורסת תל אביב ירד אתמול ב־10.8%. עם זאת, לא מדובר בירידה שאמורה לשקף את מצבו של שוק הנדל"ן המקומי בזמן הקרוב. רוב המניות המדוברות הן של חברות שמתמקדות בבנייה בחו"ל והן אלה שיספגו את המכה הקשה ביותר. רובן כנראה לא ישלימו בזמן או לא ישלימו בכלל את הפרויקטים שתכננו מעבר לים. החברות שפועלות בישראל יספגו מכה פחות קשה וככל הנראה רק יאחרו בלוחות הזמנים של פרויקטים למגורים. בשוליים הסהרוריים של הבורסה יהיו בטח כמה חברות נדל"ן שלא יוכלו להשלים את הפרויקטים שהחלו בארץ.

הפריחה בשוק הנדל"ן העולמי בשנתיים וחצי האחרונות היתה מין "כדור שלג" שתפח ותפח. יזמים היו מגייסים כסף מהציבור או מהבנקים על בסיס ההבטחה שמחירי הנדל"ן ימשיכו לעלות. בחודשים האחרונים, לאור העובדה שהמצב בשווקים הפיננסיים התהפך, נהפך גיוס הכסף לקשה הרבה יותר.

אך יזמים שעמם דיברנו בימים האחרונים מספרים שלמרות ההרעה במצב הפיננסי בעולם כולו, הרי שבישראל אין בעצם בעיה לחברות מבוססות לקבל עתה הלוואות לבנייה מהבנקים. המצב הזה יישמר כל עוד המחירים בשוק הדיור לא ירדו באופן דרסטי - עניין שלא אמור, לפחות על פי התחזיות של אנשי הנדל"ן, בישראל לקרות בטווח הנראה לעין.

הביקוש לדירות ימשיך לעלות

רוכשי הדירות, הבתים והמגרשים הפרטיים, שוכרי משרדים והתעשיינים שזקוקים לשטחי ייצור ואחסנה, הם אולי בתחתית דירוג ההשפעה הישירה על ענף הנדל"ן. אבל אם תשאלו את אנשי הפיננסים, הם אלה שקובעים בסופו של דבר את "מצב הרוח" בשוק. נכון, משפרי דיור עושים זאת בעיקר כשיש להם הרגשה שהם יכולים לעמוד בכך כלכלית. אך מצד שני מדובר רק בסוג אחד של ביקוש לנדל"ן מתוך רבים. בשורה התחתונה, במדינת ישראל קיים מחסור חמור של קרקעות לבנייה ומספר המשפחות החדשות שנוצרות בה בכל שנה מבטיח כי בשנים הקרובות לא נראה פה ירידה משמעותית ברמת הביקוש לדירות.

שוק מגורי היוקרה ייפגע

ישנן כמה השפעות שעשויות להיות למשבר הפיננסי הקשה על שוק הנדל"ן בישראל. התסריט הסביר ביותר הוא שהמשבר העולמי יגיע אל שוק הנדל"ן המקומי בתוך כחצי שנה והשפעתו תימשך כמה חודשים בלבד. במקרה כזה יוכלו חברות חזקות בענף הבנייה לחיות על הרזרבות שלהן, והקיפאון בתחום הבנייה יהיה חלקי בלבד.

בכל מקרה, כנראה שבפריפריה תהיה ירידת מחירים משמעותית, אולם המחירים ברוב חלקי המדינה כנראה לא יעלו אך גם לא יצנחו. הפגיעה הקשה ביותר תהיה בשוקי מגורי היוקרה, המשרדים והנדל"ן המסחרי, החשופים הרבה יותר לכל תנודה במצבו הכלכלי של המשק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות