אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: למכירה ממשרד הביטחון - עשר ספינות ושתי צוללות צילום: עומר הכהן

בלעדי: למכירה ממשרד הביטחון - עשר ספינות ושתי צוללות

ערכן של הספינות והצוללות מוערך במאות מיליוני דולרים. ל"כלכליסט" נודע כי לפני כשבועיים השלים משרד הביטחון מכירת 300 מכוניות רנו מגאן בתמורה ל־3 מיליון שקל

17.09.2008, 08:15 | נעמה סיקולר

במשרד הביטחון מצאו פתרון יצירתי לציוד בשווי מאות מיליוני דולרים שיצא משימוש מבצעי. ל"כלכליסט" נודע כי משרד הביטחון מעמיד למכירה עשר ספינות מסוג דבורה, ספינה למטרות של שמירה על ביטחון שוטף, ושתי צוללות מדגם גל - צוללות שנבנו בשנות השבעים בשיתוף פעולה ישראלי־גרמני. ערכן של הספינות והצוללות מוערך במאות מיליוני דולרים.

ל"כלכליסט" נודע כי לפני כשבועיים השלים משרד הביטחון מכירת 300 מכוניות רנו מגאן בתמורה ל־3 מיליון שקל.

מדובר בכלי רכב ממודל 2000–2002 שרשמו קילומטראז' גדול. בעבר נמכרו מכוניות צבאיות משומשות באופן פרטני, אולם במשרד הביטחון הגיעו למסקנה כי העלויות של מכירת מכוניות בודדות גבוהות למדי, לכן הוחלט לנסות את המודל הנוכחי. 300 המכוניות נמכרו לסוחר מכוניות במחיר הנמוך במידה ניכרת ממחיר השוק (בכ־40% לפחות). במשרד הביטחון מעריכים כי בדרך זו הם חוסכים עלויות רבות וזמן, ולכן מתכוונים למכור באותו האופן עוד 8,000 מכוניות בכ־80 מיליון שקל עד סוף 2009.

לאחרונה פנו כוחות הביטחון של רומניה למשרד הביטחון וביקשו לבחון את האפשרות לרכוש ממנו צי של מטוסי F16 הנמצאים בשירות מבצעי זה זמן רב. במשרד הביטחון החלו לבחון את הבקשה, בין היתר מול האמריקאים שצריכים לתת את אישורם לעסקה. הצבא הרומני בודק במקביל את האופציה לרכוש את מטוסי הקרב ישירות מצבא ארצות הברית, מכיוון שצי המטוסים שבבעלותו חדיש יותר. כרגע מתקשים במערכת הביטחון להעריך את סיכויי השלמת העסקה, שאמורה לשלשל לכיס המדינה מאות מיליונים נוספים. השאלות כרגע הן אם הרומנים יעדיפו לרכוש צי מטוסים חדש יותר אך גם יקר יותר מהאמריקאים או ישן וזול מהישראלים, ואם הממשל האמריקאי ייתן את אישורו לעסקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות