אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה אומרים בכירי המשק על הקריסות בשוקי העולם? צילום: בועז גילמור

מה אומרים בכירי המשק על הקריסות בשוקי העולם?

האווירה בארה"ב משברית והיא לבדה עלולה להחמיר את המצב; צפויות הורדות דירוג דרמטיות, בעיקר של עסקאות; אחרי החגים נרגיש את המשבר בכל עוצמתו גם בישראל; כל שוק המימון ייפגע משמעותית אך בעוד שנה נראה שיפור בשוק ההון הישראלי. מגוון דעות של מומחים בעקבות המשבר הפיננסי בארה"ב

17.09.2008, 09:10 | כתב "כלכליסט"

אוהד מראני, יו"ר בית ההשקעות אלומות: "המשבר לא גלש בינתיים לתעשייה"

"ארה"ב נמצאת במשבר עמוק והפאניקה בהחלט במקומה, אבל בינתיים המשבר נמצא בענף הנדל"ן והפיננסים. מצבן של התעשיות 'האמיתיות' בארה"ב נראה טוב וצריך לחכות ולראות שהמשבר לא יגלוש מוול סטריט לענפי תעשייה אחרים. האווירה בארה"ב היא משברית, והיא לבדה עלולה להחמיר את המצב. הבחירות בארה"ב קרובות מאוד ולתוצאות שלהן תהיה השפעה אדירה. לישראל יש יכולת להגן על עצמה במידה מסוימת מהשפעות שליליות באמצעות מדינייות כלכלית מאוזנת ותקציב זהיר".

גיל שרון. כל שוק המימון ייפגע משמעותית, צילום: אוראל כהן גיל שרון. כל שוק המימון ייפגע משמעותית | צילום: אוראל כהן גיל שרון. כל שוק המימון ייפגע משמעותית, צילום: אוראל כהן

גיל גזית, מנכ"ל מידרוג: "צפויות הורדות דירוג דרמטיות נוספות, בעיקר של עסקאות"

"צפויות הורדות דירוג דרמטיות נוספות, בעיקר של עסקאות, בשל חשיפה לליהמן ברדרס. יכול להיות כי הורדות דירוג נוספות יהיו גם במוסדות פיננסים. אני לא אופטימי ולא מעריך שהגענו לסוף. אין לי ספק שהשוק הישראלי יירטב, השאלה רק עד כמה ומתי. אין היום שוק של מימון חוץ בנקאי, וכנראה גם לא יהיה בטווח של מספר חודשים. אנו פונים לבנקים ולחברות הפיננסים המדורגים כדי לקבל אינדיקציות על החשיפה לליהמן ברדרס. בסוף הבדיקה צפויות הורדות דירוג".

עו"ד אילן שביט, שותף בכיר במשרד צדוק: "אנו קשורים בטבורנו לשוק האמריקאי"

"אמרתי לפני חודש שהמשבר כבר פה ואני מניח שהוא יורגש בכל עוצמתו אחרי החגים. אנו קשורים בטבורנו לשוק האמריקאי, ויש כמה סקטורים שייפגעו, בעיקר בתחום הנדל"ן, וגם חברות בתחום התעשייה המסורתית, שנתקלות היום ביבוא מתחרה זול. היום חברות רבות באות לקבל ייעוץ במשרדי עורכי הדין בנוגע לרה־ארגון המערכות הפיננסיות והם שוקלים הגשת בקשות הגנה לבתי המשפט".

גיל שרון, מנכ"ל פלאפון: "לא פחות מרעידת אדמה"

"אנו בשיאו של אחד המשברים הפיננסים הגדולים בהיסטוריה. נפילה של בנקים כמו ליהמן ברדרס ומריל לינץ' היא לא פחות מרעידת אדמה. בעולם גלובלי, אין ספק כי תהיה לזה השפעה ריאלית על המשק המקומי. כל שוק המימון, הכולל את שוק ההון ואשראי בנקאי והנפקות ראשונות (IPO), ייפגע מהותית. הנפגעות העיקריות יהיו חברות ההייטק הישראליות, שנזקקות למימון לשם קיומן. באמצעותן ייפגע גם הביקוש המקומי. אני מעריך כי המשק הישראלי יסבול מהאטה ואולי אף ממיתון. אנחנו כבר שם למעשה. את ההשלכות נרגיש היטב במהלך השנה הקרובה".

רו"ח אהרון זהר, ראש חטיבת הייעוץ בבריטמן אלמגור זהר (דלויט): "השוק הישראלי מחוסן"

"היום יש ודאי אי־וודאות בשוק הישראלי, אבל בסך הכול הוא יותר מחוסן בגלל הבנקאות ששמרה על עצמה בתחומים אלו. בחודש הקרוב תהיה הקפאת עסקאות. בפירמה כמו שלנו צפוי שינוי גישה למקורות המימון, גיוס מקורות חלופיים לאלה שהיו רגילים לקבל מימון משוק ההון. המהומה של היום לא היא שגרמה לעצירת ההנפקות. אני צופה שבעוד שנה נראה שיפור בשוק ההון הישראלי וגם בנדל"ן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות